Eski Benzinli Çakmak

Forum Kurallarına Uygun Farklı Konular Üzerine Sohbet ve Paylaşımlar
Forum kuralları
Sevgili Üyeler Forum Kurallarında Tartışılması Uygun Olmadığı Belirtilen Konular Hakkında Bu Bölümde Paylaşım ve Fikir Bildirimi Yapmayınız. İnançlar, Politika, Fanatizm, Irkçılık Vb. İçeriklerde Konular Açmayınız. Ayrıca Kişisel Mahremiyet ve Ailesel Durumlarınızı İçeren Konuları Burada Paylaşmayınız. Birbirinize Saygılı Olunuz Lütfen.

Eski Benzinli Çakmak

Mesaj cengawer42 » 03 Mar 2020, 11:42

Merhaba değerli forum üyeleri. Aramızda saatlerin yanında çakmak, bıçak, yüzük, tesbih gibi pek çok ürüne de tutkulu arkadaşlar olduğunu gördüm. Forum için bu çeşitlilik çok güzel bir durum. Saat dışındaki farklı ortak özelliklerimizin forumda bulunması ortak paydaların çoğalması harika bir yer haline getiriyor burayı. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

Sözü fazla uzatmadan konuya girelim. Bu tarz çalışmaları incelemeyi seven arkadaşlar olduğunu bir başka çalışmamda gördüğüm için fotoğrafları bol tutmaya çalıştım. Çalışmayı yapalı biraz oldu ancak şimdi yükleyebildim. Bu güzeli bir hurdacıda buldum. Görüntüden anlaşılacağı üzere perişan haldeydi. Benzin haznesi sökülemiyordu bile. Gördüğüm en ilkel benzililerden biri olunca sıkı bir pazarlık sonrası 2,5 tl ile aldım. ;)
Resim

Yalnız iş başına geçince durumun daha da kötü olduğunu gördüm. zira parça paça bir hal almıştı bakımsızlıktan. Yüzey temizliğini yaptıktan sonra durumu aşağıdaki gibi görünüyordu. İç kısım o kadaar kötü durumdaydı ki temizlerken fotoğraf çekemedim. içindeki pamuk ve fitil artık topraklaşmıştı. Çok fazla temizlersem yama yaparken tutuncak yer kalmayacağı için bazı yerleri temizlemedim bile.
Resim
Resim
Resim

Kapak kasa kısmı ise çöküntülerle doluydu.
Resim

Delikleri yamayıp zımpara ile temizlemek ve düzlemek 2 günümü aldı. Her deliğin üzerinden tek tek geçtim.

Resim
Resim

Göçükleri çekiç marifeti ile düzelmeye çalıştım.

Resim

İşin sonuna yakın tüm parçalar bu hale gelmişti.

Resim

Fitili, çakmak taşını ve pamuğu yerleştirdikten sonra elde bulunan normal benzin ile haznesini doldurdum. Çakmak çıra gibi yanmaya başladı. Çakmağın ilkelliği ile çıkan is uyumlu oldu. :lol: :lol:

Resim

İlk kullanımını da değerli bir forum üyemizin saati için yaptığım kordonda dikiş sonlandırmasında yaptım.
Resim

Resim
Resim
Resim
”Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

İnstagram: cengcraft
Kullanıcı avatarı
cengawer42

Re: Eski Benzinli Çakmak

Mesaj azizkaya » 03 Mar 2020, 11:47

Cengiz Hocam, eline emeğine sağlık. Hünerlerini konuşturmuşsun. Sonuç inanılmaz.

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Alınca ya da satınca pişman olmadığım bir saat olmadı.
Kullanıcı avatarı
azizkaya

Mesaj cbmad » 03 Mar 2020, 11:53

çok iyi olmuş elinize sağlık, çakmak can bulmuş :champ: :champ:
Kullanıcı avatarı
cbmad

Mesaj cengawer42 » 03 Mar 2020, 11:56

azizkaya yazdı:Cengiz Hocam, eline emeğine sağlık. Hünerlerini konuşturmuşsun. Sonuç inanılmaz.

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çok teşekkür ederim. Varsa benzer birşey gönder halledeyim.
”Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

Kullanıcı avatarı
cengawer42

Mesaj cengawer42 » 03 Mar 2020, 11:58

cbmad yazdı:çok iyi olmuş elinize sağlık, çakmak can bulmuş :champ: :champ:

Gerçekten kendini buldu. Şimdilik fotolarda aksesuar olarak bekleyecek gibi.

Kullanıcı avatarı
cengawer42

Mesaj ozmo » 03 Mar 2020, 12:59

böyle restorasyonlar yapmayi bende çok istiyorum nasip olmadi bi. elinize sağlık.

Özgür
Kullanıcı avatarı
ozmo

Mesaj cengawer42 » 03 Mar 2020, 13:04

ozmo yazdı:böyle restorasyonlar yapmayi bende çok istiyorum nasip olmadi bi. elinize sağlık.

Özgür

Yapacağınız çalışmalarda soru sormaktan çekinmeyin.

Kullanıcı avatarı
cengawer42

Mesaj worldtime » 03 Mar 2020, 13:17

Hayat bulmuş tekrar [emoji106]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
worldtime

Sonraki

Dön TSF Sohbet - Off Topic Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Bing [Bot] ve 36 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners