Tektaş yüzükler hususu,

Forum Kurallarına Uygun Farklı Konular Üzerine Sohbet ve Paylaşımlar
Forum kuralları
Sevgili Üyeler Forum Kurallarında Tartışılması Uygun Olmadığı Belirtilen Konular Hakkında Bu Bölümde Paylaşım ve Fikir Bildirimi Yapmayınız. İnançlar, Politika, Fanatizm, Irkçılık Vb. İçeriklerde Konular Açmayınız. Ayrıca Kişisel Mahremiyet ve Ailesel Durumlarınızı İçeren Konuları Burada Paylaşmayınız. Birbirinize Saygılı Olunuz Lütfen.

Re: Tektaş yüzükler hususu,

Mesaj fasakasa » 04 May 2020, 19:36

Geçtiğimiz Kasım gibi teklif etmiştim ben de. 30 karat d renk bir pırlanta tercih ettim. O dönem 500 dolar vermiştim sanırım.,3000liraydı TL olarak. Marka yerlerde ise aynı yüzük 4500 5000tlydi.

Ben marka yerine sertifikalı ürün satan yerlere bakın derim. Uluslararası sertifikası ve evrağı olmasına dikkat edin.

MI 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
fasakasa

Mesaj Ankthas » 04 May 2020, 23:43

schavelle yazdı:Joe Rogan'in akadamisyen Gad Saad ile yaptigi Podcast'te durum antropolojik olarak aciklaniyor.
En altta linkini veriyorum (dk 7:58).
Hayvanlarda ciftlesmek istenen esi ikna icin pek cok hayvan 'Nuptial Gift Giving' denen bir 'evlilik hediyesi' veriyor. Burada hediye ne kadar fedakarlik gerektiren (burada buyuk veya kaliteli olabiliyor) bir hediye ise ona gore o kadar etkili 'Zahavian Signal' denen bir mesaj gondermis oluyor. Yani bu sinyal ne kadar comert ve maliyetli ise (bazi hayvanlarda buyuk bir av gibi) mesajiniz o kadar 'durust' oluyor.
Insanlardan ornek vererek ne kadar fedakarlik ederek bir hediye alirsaniz sizin kadar ciddi niyeti olmayan 'taklitci' rakipleriniden (ornek: cicek) durust sinyaliniz ile farklilik yaratiyorsunuz.
Ilkel kabilelerde bu sinyal elini ates karincalarina sokturmak olabiliyor. Modern toplumlarda '3 maas kurali'. :D
https://www.youtube.com/watch?v=54v1dMZcD8M
Bu satirlari yazan kisi evlenirken mustakbel esi ozellikle tek tas yuzuk veya herhangi bir degerli taki alinmamasini rica etmisti. :lol:

Bu "gift"in de neden ve nasıl pırlantaya dönüşmesinin hikayesini de Netflix'teki "Explained: Diamonds" belgeselinden izleyebilirsiniz baya keyifli, 20-25 dakika bir şey.

Benim de nişanlım pırlanta sevmiyor, "çok gösterişli, aşırı parlıyor takamam her yerde" demişti. Kapalıçarşıya gidip renkli taşlara baktık, safiri beğendi en çok, sade bir safir tektaş aldık, ben de uygun bir zamanda verip teklif ettim. Şimdi rahatça her gün takıyor her kıyafetle ve içine de sindi baya. Yaş ilerledikçe belki pırlanta isteyebilir ama gençler artık biraz daha farklı şeylere yöneliyorlar sanki. Belki onun düşüncesini almak için hafiften çıtlatabilirsiniz eğer halihazırda evlilik vs konularını konuşuyorsanız.
Deniz
Kullanıcı avatarı
Ankthas

Mesaj therapeute » 05 May 2020, 08:24

Değerli ve detaylı yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.

Verdiğiniz bilgiler ışığında , eşime pırlanta tektaş almayı düşünüyorum. Anladığım kadarı ile belli bir bütçenin altında hareket edecek olursam , sadece “ adı “ pırlanta olacak ve pek ömürsüz olacak.

Bu bağlamda bir süre bütçe arttırmak adına beklemeye karar verdim.

Hem teknik hemde işin psikolojik boyutunda çok güzel fikirler verdiniz , tşk ederim foruma.
Kullanıcı avatarı
therapeute

Mesaj BatuhanKLC » 10 Kas 2020, 12:57

'mrtkrks' bilgiler için teşekkürler. Gia sertifikalı ürünlerin tektaşın kordonunda (üzerinde) taş numarası yazdığı söyleniyor. Geçtiğimiz kış 0.50 carat d vs1 tektaş almıştım valideme, aradan zaman geçti ve bir lup alıp o numarayı okuyabilir miyim diye merak ettim ve bir siteden basit ucuz 45x led ışıklı bir lup aldım fakat kordondaki taş numarasını göremedim. Numara basit luplarla gözükmeyecek kadar küçük mü? Yoksa taşta mı bir sorun var diye düşünmeden edemedim . Faturası gia sertifikası vb herşeyi tam tektaşın. Bilginiz var mı acaba ?
Kullanıcı avatarı
BatuhanKLC

Mesaj mrtkrks » 10 Kas 2020, 13:32

BatuhanKLC yazdı:'mrtkrks' bilgiler için teşekkürler. Gia sertifikalı ürünlerin tektaşın kordonunda (üzerinde) taş numarası yazdığı söyleniyor. Geçtiğimiz kış 0.50 carat d vs1 tektaş almıştım valideme, aradan zaman geçti ve bir lup alıp o numarayı okuyabilir miyim diye merak ettim ve bir siteden basit ucuz 45x led ışıklı bir lup aldım fakat kordondaki taş numarasını göremedim. Numara basit luplarla gözükmeyecek kadar küçük mü? Yoksa taşta mı bir sorun var diye düşünmeden edemedim . Faturası gia sertifikası vb herşeyi tam tektaşın. Bilginiz var mı acaba ?
Rica ederim Batuhan bey. 45x pırlanta incelemek için doğru bir ölçek değildir. 20x ama gerçek bir lup (Kasper&Richter veya Leuchttrum vb) ile gün ışığını karşınıza alarak kemerine göz hizanızın hafif altında kalacak şekilde bakarsanız görünücektir rahatlıkla. Aslında bakan göz 10x ile de görecektir ama hem biraz deneyim hem de keskin gözler gerekiyor, sayılı kuyumcuda var yani :) Bendeki zeiss lup ile eşimin 5taş numaralarını dahi rahatlıkla okuyabiliyorum ki hrd olmasına rağmen. Ekranlı elektronik büyüteçi olan bir pırlantacıya gösterirseniz, size canlı olarak gösterebilir teyit etmeniz açısından.

Not: Bu arada yerini bulması ve okuması gerçekten biraz zor. Işık alan bir madde olduğu için doğru açı ve yakınlıkla bakmayınca bahsettiğim elektronik büyüteçle bile görmek kolay değil.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
mrtkrks

Mesaj mrtkrks » 10 Kas 2020, 13:43

Resim

Kullanıcı avatarı
mrtkrks

Mesaj BatuhanKLC » 10 Kas 2020, 14:52

mrtkrks yazdı:
BatuhanKLC yazdı:'mrtkrks' bilgiler için teşekkürler. Gia sertifikalı ürünlerin tektaşın kordonunda (üzerinde) taş numarası yazdığı söyleniyor. Geçtiğimiz kış 0.50 carat d vs1 tektaş almıştım valideme, aradan zaman geçti ve bir lup alıp o numarayı okuyabilir miyim diye merak ettim ve bir siteden basit ucuz 45x led ışıklı bir lup aldım fakat kordondaki taş numarasını göremedim. Numara basit luplarla gözükmeyecek kadar küçük mü? Yoksa taşta mı bir sorun var diye düşünmeden edemedim . Faturası gia sertifikası vb herşeyi tam tektaşın. Bilginiz var mı acaba ?
Rica ederim Batuhan bey. 45x pırlanta incelemek için doğru bir ölçek değildir. 20x ama gerçek bir lup (Kasper&Richter veya Leuchttrum vb) ile gün ışığını karşınıza alarak kemerine göz hizanızın hafif altında kalacak şekilde bakarsanız görünücektir rahatlıkla. Aslında bakan göz 10x ile de görecektir ama hem biraz deneyim hem de keskin gözler gerekiyor, sayılı kuyumcuda var yani :) Bendeki zeiss lup ile eşimin 5taş numaralarını dahi rahatlıkla okuyabiliyorum ki hrd olmasına rağmen. Ekranlı elektronik büyüteçi olan bir pırlantacıya gösterirseniz, size canlı olarak gösterebilir teyit etmeniz açısından.

Not: Bu arada yerini bulması ve okuması gerçekten biraz zor. Işık alan bir madde olduğu için doğru açı ve yakınlıkla bakmayınca bahsettiğim elektronik büyüteçle bile görmek kolay değil.

Çok teşekkür ederim hep bilgilerinizi paylaştığınız için hem de ilginiz için , emeğinize bilginize sağlık
Kullanıcı avatarı
BatuhanKLC

Mesaj mrtkrks » 10 Kas 2020, 15:57

BatuhanKLC yazdı:
mrtkrks yazdı:

Çok teşekkür ederim hep bilgilerinizi paylaştığınız için hem de ilginiz için , emeğinize bilginize sağlık
Rica ederim ne demek, iyi günler dilerim.

Kullanıcı avatarı
mrtkrks

ÖncekiSonraki

Dön TSF Sohbet - Off Topic Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 30 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners