İsviçre'den maksimum 1500 Usd Bütçe ile saat alma.

Forum Kurallarına Uygun Farklı Konular Üzerine Sohbet ve Paylaşımlar
Forum kuralları
Sevgili Üyeler Forum Kurallarında Tartışılması Uygun Olmadığı Belirtilen Konular Hakkında Bu Bölümde Paylaşım ve Fikir Bildirimi Yapmayınız. İnançlar, Politika, Fanatizm, Irkçılık Vb. İçeriklerde Konular Açmayınız. Ayrıca Kişisel Mahremiyet ve Ailesel Durumlarınızı İçeren Konuları Burada Paylaşmayınız. Birbirinize Saygılı Olunuz Lütfen.

İsviçre'den maksimum 1500 Usd Bütçe ile saat alma.

Mesaj torosluali » 05 Kas 2021, 09:10

Herkese merhaba,
Bir arkadaşım bir yıllığına İsviçre ye gitti.
İsviçre'den bana bir saat göndermesini kargo ile ya da yanında gelirken ikisi de olabilir, isteyeceğim.
Maksimum 1500 dolar bütçe ile otomatik ne alabilirim. Tavsiyeniz var mıdır? Marka hiç farketmez tek kriter swiss made ve otomatik olması.
Cevaplar için teşekkürler.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
torosluali

Re: İsviçre'den maksimum 1500 Usd Bütçe ile saat alma.

Mesaj Eterna » 05 Kas 2021, 09:25

Sorunuza cevap veremeyeceğim. Dostlarımız yardımcı olacaktır. Ama yazdıklarınız içerisinden önemli bir konuya değineceğim. İşinize yarayacağını düşünüyorum.

Geçen aylarda bir arkadaşım bana saate nazaran çok daha basit bir hediye gönderdi yurt dışından. Gümrükte internetten bedeline bakıp ona göre vergi çıkarmışlar. Ödedim tabii. AYnı şekilde düşük gösterilen ürünlerde süphe duyulursa internetten bedeline bakıp, fatura, kredi kartı ekstresi vs. istiyorlar.

Başka komik bir örnek vereyim. Seneler önce bizim şirkette çalışan bir genç kardeşimiz yurt dışından sahte saat aldı. Çok pahalı markalardan birini seçmiş. Kargosu takılmış.Gümrükten evrak geldi. Dönüşte yanıma uğradı anlattı. İnternetten orjinalinin fiyatına bakıp öyle vergilendirmişler. Anlatmış durumu ama biz bilemeyiz onu saatinizin vergisi budur demişler. Almadım bıraktım döndüm dedi :)

Sözün kısası ne alırsanız alın arkadaşınız gelirken kendisi getirsin. Çok ciddi bir vergi yükünden kurtulmuş olursunuz. 300 usd lık bir vergiden bahsediyoruz sonuçta.

Selamlar,
Kullanıcı avatarı
Eterna

Mesaj rolexcollector » 05 Kas 2021, 10:04

torosluali yazdı:Herkese merhaba,
Bir arkadaşım bir yıllığına İsviçre ye gitti.
İsviçre'den bana bir saat göndermesini kargo ile ya da yanında gelirken ikisi de olabilir, isteyeceğim.
Maksimum 1500 dolar bütçe ile otomatik ne alabilirim. Tavsiyeniz var mıdır? Marka hiç farketmez tek kriter swiss made ve otomatik olması.
Cevaplar için teşekkürler.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bence modele karar verip te den alın. İsviçre de daha ucuz değil fiyatlar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
The best , or nothing..
Instagram : rolex.collector
Kullanıcı avatarı
rolexcollector

Mesaj copycat » 05 Kas 2021, 10:06

Son durumu bilmiyorum ama Cenevre'ye gittiğimde Türkiye'deki fiyatlardan bayağı yüksek fiyatlarla karşılaşmıştım.

Yani her zaman malın kaynağındayım ucuza alırım mantığı işlemiyor.

CPH2113 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
copycat

Mesaj danGerfuLL » 05 Kas 2021, 10:57

Alım gücü yüksek ülkelerde karlılık daha fazla olduğu için fiyatlar bizimkilere nazaran daha yüksek. Aynı kar oranını burada koysalar saatleri satmakta çok zorlanırlar. O nedenle saatin TR den alınması fiyat açısından daha mantıklı olabilir.
Yurt dışından alacaksanız da arkadaşınız yanında getirsin derim, vergi açısından sizin için avantaj olur. Gerekçesi de izah edilmiş zaten.

M2007J20CG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
danGerfuLL

Mesaj cagatay1903 » 05 Kas 2021, 11:27

Arkadaşınız gelirken vergi iadesi de alabilir bunun için o ülkenin ve ürünün taxfree oranına bakmanız gerek. Bu da avantaj yaratır.
Kullanıcı avatarı
cagatay1903

Dön TSF Sohbet - Off Topic Discussion

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 34 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners