Merhabalar

Yeni Üyelerin Kendilerini Tanıtabilecekleri Bölüm
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz. Lütfen Forum Kurallarımıza Özen Gösterelim. Tüm Kurallar Sizin Daha Rahat ve Seviyeli Bir Ortamda Paylaşım Yapabilmeniz İçindir.

Forumlarımıza Kayıt Olduktan Sonra Kendinizi Tanıtmanız Tüm Üyelerimizi Memnun Edecektir.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Merhabalar

Mesaj Oldman » 04 Eki 2021, 14:30

Merhabalar, uzun süredir TSF'yi okuyup birçok saat hakkında bilgi edindikten sonra, artık foruma kayıt olma vakti gelmiş dedim kendi kendime.

İstanbul'dayim, 55 yaşındayım.
Saatlere ve mekaniğe olan merakım çocuk yaşlarda, evdeki kurmalı oyuncaklari ve sonra da Arlon, Hislon gibi dönemin kurmalı saat markalarını ve kurmalı masa saatlerini bozarak başladı. Babamın bana ve kardeşime, biz çocukken aldığı Seiko 5 ve Orient'leri bir türlü bozamamistim. Seiko 5'i 10 yıldır kadar kullanmisimdir. Hala canavar gibi çalışıyor ama yine de genel bir bakimdan geçsin diye tamire gitti. Mekanik saatleri sevmeme rağmen 1990'larda, nasıl olduğunu anlamadan kendimi bir Quartz furyasinin ortasında buluverdim. Ondan sonra da evdeki mekanik saatlerime elim gitmedi, hem kendim Quartz saatler aldım, hem de bir yerlerden sürekli hediye Quartz saatler geldi. Ama son 5-6 yıldır bileğimde saat takmayı da bıraktım, artık gözümü cevirdigim heryerde, arabada, bilgisayarda, telefonda, tablette saati görebiliyordum. Daha sonra tıraş keyfi forumunda bir saat başlığını okudum, oradaki yazılanlardan etkilendim, evdeki çocukluğumdan kalma mekanik saatlerimi buldum, dolaptan çıkarttım. Şimdi bazılarını bakım için bıraktım. Babadan kalma Omega Geneve modelini de komple bakıma soktum, şimdi saat gibi çalışıyor maşallah. Forumdaki Rus saatleri bölümünü okumaya başladım. Herhalde yakında meranom veya komandirskie'den ilk Vostok siparişimi geçeceğim, muhtemelen kurmalı komandirskie klasik alacağım. Forumu okurken Homage mevzusuna rastladım. İlk Homage modelini Aliexpress'den sipariş ettim, çok çabuk ulaştı. Bir tane Pagani Design PD 1639 aldım, sipariş verirken Nh35 ile gelecek diye sipariş ettim ama Miyota 8215 ile çalışıyor. AliExpress'ten başka bir Guanqin daha sipariş ettim yeni (open heart görüntülü ucuz bir şey aldım, vergi olayını denemek için). Gümrük vergisini mağaza peşin olarak kaynaktan kesti, Türkiye'ye geldiğinde tekrar gümrük çıkacak mı diye merak ettim. Daha sonrası için bir tane power reserve göstergeli ve kurması kolay olan bir model almayi düşünüyorum (muhtemelen Sea-Gull veya onun klonu bir mekanizması olacak) power reserve göstergeli ikinci el bir Orient bulursam, onu da dusunebilirim. Bir de Pagani'nin Black Bay ile Pelagos arasında yaptığı BB58 isimli Homage'i veya Parnis'in Portuguese Homage'ini da düşünüyorum.

Kurmalı saat hobimi eldeki mevcut 2 adet Junghans kurmalı masa saatini kurarak da gideriyorum. Miyota mekanizmalı Pagani'de kurma zevkimi alamadım, bir taraftan kurulma sesi çok kötü, diğer taraftan da screw down crown tarzı vidalı taç olduğu için, kurmak için vidayı boşaltmak lazım. Tamamen kurduktan sonra da vidayı tekrar geri itmek, mainspring'te zorlama yapabilir diye denemek bile istemedim.

Eski hobimi yeniden bana kazandıran TSF ve tıraş keyfi forumlarına teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Oldman

Re: Merhabalar

Mesaj azizkaya » 04 Eki 2021, 21:13

Hoşgeldiniz. Keyifli forumlar.

SM-N960F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Alınca ya da satınca pişman olmadığım bir saat olmadı.
Kullanıcı avatarı
azizkaya

Mesaj MehmetKaratürk » 04 Eki 2021, 21:28

Foruma hoşgeldiniz
Olmadı diye üzüldüğün dua'ya, gün gelir sevinirsin
Kullanıcı avatarı
MehmetKaratürk

Mesaj mstfduz » 04 Eki 2021, 21:58

Hoşgeldiniz.mekanik saat zevki bambaşka.saati kurarken dişlilerin çıkardığı sesi dinlemek,zembereğin gerildiğini bilmek,günlük rutine bağlamak hatta canın sıkılınca bile saati kurmak.tüm bunlar hoşuma gidiyor.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
mstfduz

Mesaj mturann » 04 Eki 2021, 22:29

Merhabalar
Hoşgeldiniz
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj iskampavya » 04 Eki 2021, 23:19

Hoşgeldiniz

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
iskampavya

Mesaj Umutunal » 05 Eki 2021, 06:26

Hoş geldiniz.
@ugurla.kirksaat
Kullanıcı avatarı
Umutunal

Mesaj Oldman » 05 Eki 2021, 09:20

Herkese, bu içten karşılama için çok teşekkür ederim. İlk mesajimda belirtmeyi unuttum, Seiko Turtle ve Tuna ve bunların Homage alternatifleri de hoşuma giden seçenekler oldu.

Bir de ilerleyen dönemde eldeki pilli Quartz saatlerimi elden çıkartıp, büyük ölçüde mekanik saatlere dönmeyi düşünüyorum. Bunu önerir misiniz? Tabii yine de birkaç pilli saat tutacağım ama mesela pek sevemedigim ve fazla kullanmadığım Longines Conquest var, severek kullandığım Tissot V8 var, henüz hiç kullanmadığım Seiko Chronograph limited edition var. Bir de iki tane Sector Chronograph almıştım, hepsini birer sene kadar kullandım. Bu orjinal İsviçre ve Japon saatlerini sırf quartz oldukları için satıp, yerlerine salt mekanik olduklari için, ucuz saatlere geçmek mantıklı bir hareket olur mu sizce?
Kullanıcı avatarı
Oldman

Sonraki

Dön TSF Üyelerimiz & Tanışma - Member Introductions

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 21 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners