Cengiz Usta'n覺n kurtard覺覺 bir Omega daha

Antika Saatler ve Cep Saatleri zerine Payla覺mlar

Cengiz Usta'n覺n kurtard覺覺 bir Omega daha

Mesaj oztk » 10 Ara 2021, 02:43

Saatimiz h覺zl覺 tarih ayarlama 繹zelliine sahip, 1481 calibreli bir Omega geneve.

Resim

Bu ihtiyar han覺mefendi ile nas覺l tan覺t覺覺m覺zdan biraz bahsetmek istiyorum; lise y覺llar覺nda saat merak覺m覺n balamas覺 羹zerine, sabah pantolonumun cebine konulan har癟l覺klar覺 biriktirerek quartz mekanizmal覺 QQ marka bir saat alm覺t覺m. Bu sat覺rlar覺 yazarken hala kolumda tak覺l覺 olduunu belirtmek isterim, salam saatmi. Fakat akam eve geldiimde peder bey saatimi g繹rd羹 ve bana tak覺lmadan rahat edemeyecei i癟in, o ne? Birde para m覺 verdin buna dedi. Cevap olarak, gerekli imay覺 i癟erdiini d羹羹nerek , param覺z buna yetti napal覺m, senin gibi Seiko takam覺yoruz dedim. :lol: Yatak odas覺na git, i癟erideki komidinin ilk 癟ekmecesinde bir saat var, onu al gel dedi. 襤kinci bir saatim olduunu d羹羹nerek sevin癟 ve huu i癟inde hi癟bir sorgulama yapmadan bana verilen g繹revi yerine getirdim. Ger癟ekten de 癟ekmecede bir saat vard覺 lakin 癟al覺m覺yordu. Bir anda g繹n羹l taht覺mda f覺rt覺nalar koptu tabi. Saati g繹stermeyen bir saat. 襤htiyar han覺mefendiyi elime ald覺m ve babama teslim ettim. Kendisi, deli misin sen bak覺lar覺m alt覺nda saati sallamaya balad覺. Demek ki o zaman saatin mekanik olarak kurulabileceini bilmiyordu. Bana hayat覺 sorgulatan bu sallama ileminin sonunda ilgin癟 bir ekilde saat 癟al覺maya balad覺. Mekanik saatin ne olduunu bilmeyen 14 ya覺nda bir delikanl覺 olarak ok oldum tabi. Peder beyde hava atacak ya, sanki Adromeda galaksisini bulmu gibi bir edayla anlatmaya balad覺; ite bu saat mekanik, pilsiz 癟al覺覺yor, koluna takt覺覺nda hareket ettik癟e kendini kuruyor falan filan. Oysa ki imdi olsa, sallayarak saat mi kurulur, b覺rak unu elinden der hemen gasp ederdim saati. Ama o g羹n, d羹nyan覺n g羹ne etraf覺ndaki hareketini anlamaya 癟al覺an bir muvakkit gibi saati elime al覺p incelemeye balad覺m.

Babamda hikayesini anlatmaya balad覺; 1970 li y覺llarda rahmetli dedem bir arkada覺yla birlikte hacca gitmi. D繹nerken de bizim olana bir hediye alay覺m diye arkada覺na sormu, sen saat癟isin, saatten anlars覺n, bir saat been de olana hediye alay覺m demi. Bu 癟ok sevgili, muhterem saat癟i amca rahmetli dedemi direk Omega butiine g繹t羹rm羹. :D Allah onun hacc覺n覺 kabul etsin inallah. :D Biraz 繹nce fotoraf覺n覺 paylat覺覺m saati g繹stermi ve eer olana alacaksan bunu alacaks覺n demi. Dedem saatin fiyat覺n覺 繹renince, yav bu 癟ok pahal覺, ben 羹st羹mde o kadar para getirmedim, bunu al覺rsam geri d繹nemem demi. Bu 癟ok sevgili, deerli, muhterem saat癟i amca da ne kadar eksiin varsa ben vereceim, d繹n羹nce sen bana 繹dersin diyerek dedemi ikna etmi ve Omega ile birlikte d繹nm羹ler.

Babam eyaya pek deer vermeyen bir insan olduu i癟in her zamanki gibi saati olduk癟a hor kullanm覺. Mineral cam olduu i癟in 癟izilmesi doal tabi, ama peder bey 癟al覺覺rken bile kolundan 癟覺karmam覺 ve cam覺 癟atlatmay覺 baarm覺. Bu arada ben Erzincanl覺y覺m, bizimkilerde o zaman Elaz覺'da oturuyorlarm覺. Bak覺m覺n覺 falan yapt覺rmaya 癟al覺m覺 ama Elaz覺'da mekanik saat ustas覺 bulmak kolay deil. Bilin癟siz ellerde pand羹l羹 ile oynanm覺, kapa覺n覺 a癟amam覺lar hep 癟izilmi, yani sizin anlayaca覺n覺z saatin ba覺na gelen M羹sl羹m Baba ile Bergen'in ba覺na gelmemitir.(襤kisini de rahmetle an覺yorum) Sonra bizimkiler Ankara'ya ta覺nm覺lar. Orada, saat yalan覺p bir du alma imkan覺 bulmu. Ama ge癟im derdi, i, g羹癟 derken pek ilgilenememiler ihtiyarla. Zamanla saat su alm覺 ve babam bak覺m yapt覺rmaya 癟al覺m覺 ama eskisi gibi olmam覺. Ata yadigar覺 olduu i癟inde atmaya k覺yamay覺p, adeta bir k羹rek mahkumu gibi, g羹ne g繹rmeyen bir 癟ekmede, 繹l癟meye 癟al覺t覺覺 zaman覺n ac覺mas覺z ellerine teslim edilmi. Yakla覺k 15-17 sene sonra tekrar zaman覺 tutmaya 癟al覺t覺覺nda nas覺l sevinmitir siz d羹羹n羹n.

襤te bu ihtiyar han覺mefendi ile ilk tan覺mam覺z bu ekilde oldu. G羹nein y羹z羹n羹 d羹nyan覺n baka bir yan覺na d繹nd羹羹, bunu f覺rsat bilip zaten orada beklemesine ramen bir anda g繹r羹n羹r olup, engin kozmik okyanusta gezinti yapan dolunay覺n olduu bir gecede a覺k oldum bu han覺mefendiye. iki g羹n boyunca kendisi bana elik etti ve beraber okula gidip geldik. Saniye, akrep, yelkovan aras覺ndaki kovalamacay覺 onun kadran覺na bakarak izledim. Babam saati sevip, takt覺覺m覺 g繹r羹nce yar覺n internetten arat覺r, Omega servisine g繹t羹r羹p bir bak覺m yapt覺ray覺m b繹yle kullanma dedi. 14 ya覺n vermi olduu delikanl覺l覺k ve Kurtlar Vadisi izlemekten gelen racon k羹lt羹r羹yle birlikte saatin bakam覺n覺 ben yapt覺r覺r覺m! Dedim. Sonu癟 olarak yalamaya istenilen fiyat覺 duyunca, o paraya bizim mahallede 3 adam vuruyorlar dedim(tabi i癟imden s繹yledim) d覺覺mdan ise iyi g羹nler diledim ve telefonu kapat覺p, kahrolsun burjuva, kahrolsun kapitalizm diyerek yaama geri d繹nd羹m. Saolsun, varolsun babam saatin bak覺m覺n覺 yapt覺rmay覺 teklif etti ama racona ters diyerek, ie girdiim zaman ilk maa覺mla ben yapt覺raca覺m! Dedim.(Keke demeseydim, b繹yle bir ey olursa, siz demeyin.)

Gerek bu forum olsun, gerek yabanc覺 kaynaklardan edindiim bilgiler 覺覺覺nda 襤htiyar han覺mefendiyi daha fazla yormay覺p, g羹ne g繹rmeyen h羹cresine geri kilitleyip, her eye derman bana dert olan zaman覺n ellerine b覺rakmaya karar verdim. Ama 襤nka hazinesi bulmu 襤spanyol gibiyim, alt覺nlar hala sand覺覺n i癟inde mi diye bakmadan edemiyorum. Yani arada bir 癟ekmeceyi a癟覺p, han覺mefendi rahat uyuyor mu diye bakmadan edemiyorum. 襤te gene b繹yle bir g羹nde, 癟ekmeceyi a癟t覺m ve o 羹z羹c羹 olay yaand覺. 200 le giderken birden benzininiz biter de stop edersiniz ya, kutu kolay覺 a癟maya 癟al覺覺rken pimi k覺r覺l覺p i癟ine d羹er, siz tuvalet molas覺 verince ba rol羹 vururlar, en gerekli zamanda pili bitmi kumandan覺z araban覺n kap覺lar覺n覺 a癟maz, telefonda seni seviyorum derken arj覺n覺z biter, ite bunlar覺 10 la 癟arparsan覺z benim ne hissetiimi anlars覺n覺z. Saat 癟al覺m覺yordu... Ayr覺l覺k her ak覺n kaderinde mi var?

Bu ac覺 haberi akam babama bildirdim. Kendisi tekrar yapt覺rmay覺 teklif etse de erkeklie laf s繹yletmeyeceiz ya, Kurtlar Vadisi etkisi hala kan覺mdan 癟覺kmam覺 olsa gerek ki ben yapt覺r覺m! Dedim.

Muhtemelen buraya kadar okumam覺s覺n覺zd覺r ama belki okuyan arkadalar vard覺r diyerek 癟ok uzun olduu i癟in biraz atlayarak 羹niversite y覺llar覺ma ge癟iyorum.

niversite i癟in baka bir ehre gittiimde, saati yan覺ma almam覺 Ankara'da b覺rakm覺t覺m. Daha sonra 羹niversiteyi yar覺m b覺rak覺p ie girdim, tekrar 羹niversiteye balad覺m, i, okul falan derken verdiim s繹z羹 unuttum ve sevgime ihanet etmi oldum. 襤lk maa覺 alal覺 癟ok olmutu. Fakat bileimde o yoktu. Ama bu ak burada bitemezdi, yaanacak 癟ok ey vard覺 daha. Kader alar覺n覺 繹rd羹;

Lise arkada覺m覺n d羹羹n羹 i癟in, Erzincan'dan bir arkada覺mla Ankara'ya gittik. D羹羹n i癟in haz覺rlan覺rken, Kurtlar Vadisi modunu a癟覺p y繹resel Elaz覺 yeleimi giymitim ki, arkada覺m, u yelee bir tanede k繹stekli saat taksayd覺n ate ederdin, eski kasa bir Mercedes al覺p, semtin harac覺n覺 keserdik dedi. O anda, 35 derece yaz s覺ca覺nda, g繹n羹l bah癟emde bir sonbahar esintisi oldu, esinti b羹y羹d羹 f覺rt覺naya d繹n羹t羹, g繹n羹l bah癟emdeki aa癟lar覺n yapraklar覺n覺 d繹kt羹, dallar覺n覺 癟覺plak b覺rakt覺, viran eyledi. G繹nl羹mde kopmakta olan f覺rt覺nayla ve titreyen ellerimle 1 metre ilerideki yatak odas覺na gittim, 癟ekmeceyi a癟t覺m! Zamanla her ey ge癟er diyorlard覺 ama o ge癟memiti, beni beklemiti. Biraz k覺rg覺n gibiydi bana fakat ne dese hakk覺d覺r, sesimi 癟覺karamam.

Tahmin ettiiniz gibi Erzincan' a d繹nd羹羹mde bileimde o tak覺l覺yd覺. Daha 繹nce arat覺r覺rken forumda bulduum Cengiz Ustay覺 arad覺m ve durumu izah ettim. G繹nder bir bakal覺m dedi. Ve bir kez daha ayr覺l覺k hasreti etraf覺m覺z覺 kuatt覺. Bir akam arkadalarla 癟ay i癟erken, Cengiz Usta'n覺n mesaj覺n覺 g繹rd羹m ve okumaya balad覺m. Han覺m efendinin elbisesini 癟覺kar覺nca g繹rd羹羹 manzara 癟ok k繹t羹ym羹. Rotorun hi癟bir ekilde d繹nmedii, korozyonun 癟ok y羹ksek olduu ve mekanizman覺n tamamen kilitlendii yaz覺yordu. Malesef art覺k 癟ok ge癟 yazm覺t覺.

G繹zlerim yerinden f覺rlad覺, 覺覺k 3x10^8 metre/saniye h覺zla akmak yerine -3x10^10^10^10 metre/saniye h覺zla akmaya balad覺, zaman tersine d繹nd羹, entropi yasas覺 benim i癟in 癟繹kt羹, elektronlar 癟ekirdein etraf覺nda d繹nmekten vazge癟ti, g羹ne, merkezinde yakmakta olduu hidrojeni bitirdi, G繹kt羹rk Devleti in h羹k羹mdarl覺覺 alt覺na girdi, kular ters u癟maya balad覺, kutup ay覺lar覺 sina 癟繹l羹ne gidip kumu elemeye balad覺lar. Bunlar覺n hepsi benim i癟in ayn覺 anda oldu. Vay ki 癟繹l羹 eliyordum, 癟繹l羹 elersen elinde gene kum kal覺r sevgili okur.

Ama hayat bu, bir bakars覺n her ey bir anda son bulur, son dediin anda her ey yeniden can bulur. Cengiz Usta, bir sonraki sat覺rda yine de 羹midim var, t羹m par癟alar mevcut, iyi bir temizlik ve yalamayla bir 癟ok par癟ay覺 kurtarabiliriz yazm覺t覺.

Resim

Rotora bakarak durumu anlayabilirsiniz. Cengiz Usta ger癟ekten de ustal覺覺n覺 konuturdu ve bir 癟ok par癟ay覺 kurtard覺. Bu da han覺m efendinin 癟覺plak hali ki, yan覺nda Adriana Lima erkek gibi kal覺r;

Resim

Daha fazla 羹ememesi i癟in kapa覺 kapat覺ld覺, g繹zleri pek iyi g繹rm羹yormu, cam覺 orjinali ile deiti, yal覺l覺ktan dolay覺 biraz derisi solmutu, polish yap覺ld覺, g羹ne gibi parl覺yor art覺k.

Resim

Bu fotoraftan sonra ara verip, s繹ylemem gereken baz覺 eyleri tarihe not d羹mek istiyorum;
Ablamla otururken, babam覺 sadece bir kere alarken g繹rd羹m, dedem rahmetli olduunda ba覺n覺 omzuma koyup alad覺 demiti. Mekan覺 cennet olsun, rahmetli dedemi hi癟 g繹rmedim. Ben domadan iki y覺l 繹nce vefat etmi. Benim i癟in paha bi癟ilemez deeri olan b繹yle bir emaneti tekrar hayata d繹nd羹rd羹羹 i癟in Cengiz Ustaya 癟ok teekk羹r ederim. Sanki kendi saatiymi gibi ilgilendi, saatin hikayesine en az benim kadar deer verdi. Yapt覺ramamas覺na ramen, ata yadigar覺 diyerek, atmaya k覺yamayan ve bu emaneti bana veren babama da 癟ok teekk羹r ederim.(kendisi buray覺 okumaz ama olsun :lol: ) Bu ufak aradan sonra devam edelim; Herkes ld羹r羹r Sevdiini...

Sevgilimi koluma takt覺m, beraber nehir k覺y覺s覺na gittik, kahve i癟tik, kamp ateinde 癟ay demledik, Erzincan'覺 gezdirdim ona. Gittiim her yer de 癟ok beenildi, top modelleri k覺skand覺rd覺. San覺yorum birisi maallah dememi olacak ki, 襤ki hafta s羹ren beraberliimiz sonunda kendisini bileime takmaya 癟al覺覺rken yere d羹t羹! Hi癟 korkmad覺m, heyecanlanmad覺m. 羹nk羹, bir ey olamazd覺, olamamal覺yd覺. G羹l cemalini g繹rmek i癟in yerden ald覺m ve ters 癟evirdim. Allah覺mmmmmmm, yapma bunu bana.

Herkes 繹ld羹r羹r m羹 sevdiini bilmiyorum. Ama galiba ben 繹ld羹rd羹m. Yunus peygamber diyor ki; d羹nyan覺n geniliini kavraya bildin mi? I覺覺n bulunduu yerin yolu nerede? Ya karanl覺k, onun yeri neresi?

Ve 襤te ben karanl覺覺 buldum! Ona ulat覺m, 覺覺覺n s繹n羹羹n羹 iliklerime kadar hissettim! O beni terk edince, hi癟 bir iim rast gitmedi. Ertesi g羹n arabayla kaza yapt覺m, yeni ald覺覺m ceketim iki g羹n giyemeden pert oldu. Bir ka癟 g羹n ge癟meden arabayla tekrar kaza yapt覺m.

Baz覺 inan覺lara g繹re, tanr覺 insan覺 kendi suretinde yaratm覺. 襤nsan da saati kendi suretinde yaratm覺. 襤yi ayarlanm覺 bir saat bir saniyeyi dahi zayi etmezmi. 襤yi ayarlanm覺 bir insan da bir saniyeyi dahi boa yaamazm覺. Oysaki biz hi癟 fark覺nda bile olmadan bir g羹n羹 boa ya覺yoruz, gelip ge癟sin diye zaman 繹ld羹r羹yoruz. Kafamda Saatleri Ayarlama Enstit羹s羹 kitab覺ndan akl覺mda kalan felsefik 癟覺kar覺mlar, elimde yaral覺 bir han覺mefendi. Onu, yeleimin i癟 cebine koydum, 羹羹mesin diye 羹st羹n羹 繹rtt羹m. Telefonumu 癟覺kard覺m ve Cengiz Ustaya mesaj yazmaya balad覺m...

ok uzun olduunun fark覺nday覺m ama f覺rt覺nal覺 ilikimiz daha bitmedi. u an bize 癟ile 癟ekmek d羹t羹. Hem ne demiler; z羹l celali vel ikram, 繹nce kah覺r, sonra ikram.
Gelen tepkilere g繹re devam覺n覺 yazmaya 癟al覺aca覺m...

Bu da ge癟er
En son oztk taraf覺ndan 10 Ara 2021, 11:02 tarihinde d羹zenlendi, toplamda 1 kere d羹zenlendi.
Kullan覺c覺 avatar覺
oztk

Kay覺t: 07 Oca 2017, 17:34

Re: Cengiz Usta'n覺n kurtard覺覺 bir Omega daha

Mesaj Umutunal » 10 Ara 2021, 07:13

ok edebi bir diliniz var. Olduk癟a keyifli bir yaz覺 olmu. Saatinizi g羹le g羹le kullan覺n :thumbup:
@ugurla.kirksaat
Kullan覺c覺 avatar覺
Umutunal

Ya: 42
Kay覺t: 08 Kas 2018, 20:12

Mesaj Dgkndrmn » 10 Ara 2021, 07:49

Keyifle okuttunuz, umarim talihsizlik silsilesinden cikmissinizdir. Ve saatinizin, sizin de torununuza kalmasini dilerim, yazinin devami gelir umarim.

Redmi Note 9 Pro cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
Dgkndrmn

Kay覺t: 07 Haz 2017, 16:04

Mesaj adorno » 10 Ara 2021, 08:52

G羹le g羹le kullan覺n Cengiz Aabey e selam olsun.

M2011K2G cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
Her baar覺l覺 erkein ard覺nda en az bir kad覺n vard覺r.
Kullan覺c覺 avatar覺
adorno

Kay覺t: 23 Tem 2012, 22:49

Mesaj ekdellal » 10 Ara 2021, 09:34

Hay覺rl覺 Cumalar c羹mleten :)

One+ 9 pro 12/256 ile Tapatalk 羹zerinden g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
ekdellal

Ya: 54
Kay覺t: 15 Kas 2016, 20:42

Mesaj cbmad » 10 Ara 2021, 10:34

Hay覺rl覺 uurlu olsun aile yadigar覺niz , emei ge癟enlerin eline sal覺k :champ:
Kullan覺c覺 avatar覺
cbmad

Ya: 45
Kay覺t: 16 Au 2012, 13:47

Mesaj Ahmetrefik » 10 Ara 2021, 11:43

ehov'dan k覺sa 繹yk羹 olmu :D hay覺rl覺 olsun :champ: :champ: :champ: g羹zel g羹nlerde kullan覺ls覺n, Cengiz Ustan覺n da eline sal覺k :thumbup:
zaman o kadar tuhaft覺r ki; gen癟ken, 癟ocukken hi癟 繹nemi yoktur, sonra g羹n gelir ka癟 yaz'覺n覺n kald覺覺n覺 saymaya balars覺n.
Kullan覺c覺 avatar覺
Ahmetrefik

Ya: 53
Kay覺t: 19 Nis 2010, 12:04

Mesaj ChrisKlein » 10 Ara 2021, 13:47

Murat Mente roman覺 okur gibi zevkle okudum t羹m benzetmeleri. Bu hikaye burada bitmedi, tekrardan buluaca覺n覺z g羹n羹 de sab覺rs覺zl覺kla bekliyoruz[emoji4]

SM-N770F cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
ChrisKlein

Ya: 38
Kay覺t: 23 Haz 2021, 16:57

Sonraki

D繹n TSF Antika Saatler & Cep Saatleri - Vintage & Pocket Watches

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 23 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners