Seiko Saat Bilgi

Antika Saatler ve Cep Saatleri Üzerine Paylaşımlar

Seiko Saat Bilgi

Mesaj YusufErgn » 17 Eki 2022, 15:37

Öncelikle merhabalar;
Elimde Seiko marka bir saat var. Uzun zamandır saati internet üzerinden araştırmama rağmen sağlıklı bir bilgiye ulaşamadım.
Saati 1960-70 arası KKTC den Alındığını biliyorum ancak orijinal mi imitasyon mu bunu öğrenmek istiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
YusufErgn

Re: Seiko Saat Bilgi

Mesaj ErsinGS » 18 Eki 2022, 10:59

saatin görüntüsü orijinal gibi ancak iyi bir servis ihtiyacı var. Manevi değeri varsa iyi bir usta bularak tamir ettirebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
ErsinGS

Mesaj agahbagrik » 18 Eki 2022, 11:15

ilk quartz kol saati 1969'da çıktığına göre 60'lar değil 70'ler üretimidir bu saat. kesin o yıllarda alındığı biliniyorsa da imitasyon olma ihtimali yoktur diye düşünüyorum. o dönemde quartz büyük bir devrimdi, sahtesi üretilebilecek bir şey değildi.
Kullanıcı avatarı
agahbagrik

Mesaj YusufErgn » 18 Eki 2022, 21:28

agahbagrik yazdı:ilk quartz kol saati 1969'da çıktığına göre 60'lar değil 70'ler üretimidir bu saat. kesin o yıllarda alındığı biliniyorsa da imitasyon olma ihtimali yoktur diye düşünüyorum. o dönemde quartz büyük bir devrimdi, sahtesi üretilebilecek bir şey değildi.

68 - 71 arası Kıbrıstan İstanbula hediye olarak getirilmiş. Saatin orijinalliğinden emin olabilirsem eğer bakım yaptırmayı düşünüyorum. Dediğim gibi eski seiko kataloglarında saatin benzerleri var ancak birebir aynısınu göremedim. Bu sebepten imitasyon olabileceğini göz önünde bulundurdum.
Kullanıcı avatarı
YusufErgn

Mesaj mucadeleci » 19 Eki 2022, 01:10

Saat imitasyon.. (+%90 ihtimalle)
Zamana and olsun ki.....
Kullanıcı avatarı
mucadeleci

Mesaj YusufErgn » 19 Eki 2022, 14:50

mucadeleci yazdı:Saat imitasyon.. (+%90 ihtimalle)

Bende onu öğrenmeye çalışıyorum. Saatin imitasyon olduğunu nereden anlıyoruz yardımcı olursanız sevinirim.
Kullanıcı avatarı
YusufErgn

Mesaj manil » 19 Eki 2022, 15:07

Saatin seri numarası: 686635
Alım yapıldığı dönem: 60-70 arası.

İlk quartz saat 1969da üretildi. Buradan hareketle, saatin seri no.suna bakıldığında 1976 Ağustos ya da 1986 Ağustos ayında üretildiğini söylemek mümkün. Bilezik yapısına baktığımda 80'ler öne çıkıyor e fakat bu da saatin hikayesi ile uyumlu değil. Seri no.dan bir kontrol yapıldığında benzer bir modele de denk gelmedim.

İşin enteresan tarafı, bu model sahtesi yapılacak bir model de değil bana göre.

Sonuç olarak, saatin fiziki varlığı haricinde kendisine dair herşey soru işareti. :)

Sent from my CLT-L09 using Tapatalk
“Some people feel the rain. Others just get wet.”

Bob Marley
Kullanıcı avatarı
manil

Mesaj YusufErgn » 19 Eki 2022, 16:48

manil yazdı:Saatin seri numarası: 686635
Alım yapıldığı dönem: 60-70 arası.

İlk quartz saat 1969da üretildi. Buradan hareketle, saatin seri no.suna bakıldığında 1976 Ağustos ya da 1986 Ağustos ayında üretildiğini söylemek mümkün. Bilezik yapısına baktığımda 80'ler öne çıkıyor e fakat bu da saatin hikayesi ile uyumlu değil. Seri no.dan bir kontrol yapıldığında benzer bir modele de denk gelmedim.

İşin enteresan tarafı, bu model sahtesi yapılacak bir model de değil bana göre.

Sonuç olarak, saatin fiziki varlığı haricinde kendisine dair herşey soru işareti. :)

Sent from my CLT-L09 using Tapatalk

Öncelikle alakanız için teşekkür ederim.
Anladığım kadarıyla saatin öyküsü ile ilgili bir problem var. Bu sebeple saatin öyküsünü daha iyi öğrenmem gerekiyor ancak 71 tarihine kadar Kıbrısta kaldıklarını biliyorum. Aktaran kişi yanlış aktarmışta olabilir. Saatin yabancı kaynaklı İnternet sitelerinde ve pdf formatında kayıt edilmiş seiko kataloglarında araştırdım maalesef bir sonuca ulaşamadım. Saatin benzerleri var ama birebir aynısınandenk gelemedim.
Kullanıcı avatarı
YusufErgn

Sonraki

Dön TSF Antika Saatler & Cep Saatleri - Vintage & Pocket Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 85 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners