Cortébert Chronometre Demiryolu

Antika Saatler ve Cep Saatleri Üzerine Paylaşımlar

Cortébert Chronometre Demiryolu

Mesaj kayrakolak » 18 Ara 2022, 16:22

Merhabalar,
Babamın dedesinden kalma bu saati eskiden beri biliyordum. Bugün yerinden çıkardık. Kurduk ve çok dakik bir şekilde çalışmaya başladı. Bu markayı bilmiyordum. Araştırmalarım neticesinde horolojik açıdan eski, önemli ve prestijli bir marka olduğunu gördüm. Rolex, IWC gibi markalara mekanizma ürettiğini öğrendim. 1970lerde Quartz Krizi ile kapanan bir markaymış. TCDD'nin Hislon ve Serkisoff marka saatlerini bilirdim. Bugün de bu markayı öğrendim. Ancak İnternete araştırdğımda aşağıda fotoğraflarnı görebileceğiniz bendeki modelle hiçbir yerde karşılaşmadım. Benim gördüklerim sanırım daha çok 60larda kullanılan "Flying Wheel" diye tabir edilen model. Bu modellerde kanatlı bir lokomotif tekerleği mevcut görsel olarak. Arka kapakta da lokomotif ve TCDD amblemi var. Bende ise sadece Lokomotif ve çapraz konumlanmış hilal ve yıldız. Bu modellerde aynı zamanda saat 6 konumunda "Swiss Made" yazması. Benim modelim ise gözlemlerime göre daha çok 1930-1940lardan kalma. En önemli fark ise "Chronometre" yazısı olması. Bu farkın önemini anlatmaya gerek yok. Marka ve model hakkında bilgisi olanlarla aşağıda sohbet etmeyi çok isterim. Sanırım en çok aranan TCDD saati Chronometer ve Cortébert olması neticesinde bu modelmiş.

İyi günler dilerim, ResimResimResim

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
kayrakolak

Re: Cortébert Chronometre Demiryolu

Mesaj danGerfuLL » 18 Ara 2022, 20:58

Merhaba saatiniz babanızın dedesinden yadigar olduğu için yeri ayrı olmalı sizde. Fiyat olarak 2.elde afaki bir fiyatı olmasa da gerçekten güzel bir model. Kendi tecrübelerime dayanarak saatiniz su almış. Kollardaki paslanma ve kadrandaki sararma buna dalalet.

M2007J20CG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
danGerfuLL

Mesaj kayrakolak » 18 Ara 2022, 21:05

danGerfuLL yazdı:Merhaba saatiniz babanızın dedesinden yadigar olduğu için yeri ayrı olmalı sizde. Fiyat olarak 2.elde afaki bir fiyatı olmasa da gerçekten güzel bir model. Kendi tecrübelerime dayanarak saatiniz su almış. Kollardaki paslanma ve kadrandaki sararma buna dalalet.

Teşekkür ederim. Evet benim için değerli bir saat. Chronometre olanına ilk kez denk geldiğim için açıkçası merak ettim. Sararma mevcut camında evet. Tamiri nasıl olur bir fikriniz var mıdır?

Kullanıcı avatarı
kayrakolak

Mesaj kayrakolak » 18 Ara 2022, 22:03

danGerfuLL yazdı:Merhaba saatiniz babanızın dedesinden yadigar olduğu için yeri ayrı olmalı sizde. Fiyat olarak 2.elde afaki bir fiyatı olmasa da gerçekten güzel bir model. Kendi tecrübelerime dayanarak saatiniz su almış. Kollardaki paslanma ve kadrandaki sararma buna dalalet.

Sararmanın nedenini öğrendim[emoji1787]. Bu saat hep divan üstünde asılı durmuş ve babamın dedesi çok fazla sigara içen biriymiş. Aynı bıyık sararması gibi camı biraz sararmış. Kollarda pas yok. Kollar siyah renkte. Ondan sanırım göz yanılgısı olmuş.

Kullanıcı avatarı
kayrakolak

Mesaj mturann » 19 Ara 2022, 09:26

Anısı olan her şey güzeldir.
Bu da çok güzel bir saatmiş
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj kayrakolak » 19 Ara 2022, 09:37

mturann yazdı:Anısı olan her şey güzeldir.
Bu da çok güzel bir saatmiş
Çok teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
kayrakolak

Mesaj kayrakolak » 22 Ara 2022, 18:59

Saatimizin bakımları, cam işlemleri yapıldı. Artık sıfır ayarında diyebiliriz[emoji3526] Mekanizma Cal 526 olarak geçmekte, 17 taşlı Chronometer sertifikalı bir mekanizma. ResimResim

Kullanıcı avatarı
kayrakolak

Mesaj argentum » 22 Ara 2022, 20:09

Saat, bakım gördükten sonra çok daha iyi olmuş. Güle güle kullanın.

21091116UG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
argentum

Sonraki

Dön TSF Antika Saatler & Cep Saatleri - Vintage & Pocket Watches

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 51 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners