1991'den bugüne fiyat, kalite ve kusursuz hizmeti bir arada sunan Sami Saat ve Mücevherat
dünyanın en prestijli lüks saat markaları ve benzersiz saat koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor.

Chronometer (Kronometre) / COSC Teknik Bilgi ve Söyleşi

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Chronometer (Kronometre) / COSC Teknik Bilgi ve Söyleşi

Mesaj Modern60 » 15 Kas 2011, 21:33

Merhabalar bengisaat üstat. Öncelikle sağlıklı ve keyifli gün dileklerimle tamamen katılıyorum. Derginin şu sıralar en büyük zaafı zaten teknik konular ve tabii tarih. Çünkü ben artık yazamıyorum. Bir ara buluışabilirsek HEP BERABER NELER YAPILABİLİR VE KİM NEYİ ÜSTLENEBİLİR konuşalım. Hayırlı ve güzel işler dilerim.
Kullanıcı avatarı
Modern60
Contributor

Mesaj bengisaat » 16 Kas 2011, 01:53

Teşekkürler üstadım aynen katılıyorum , sizin bilgilerinizi derlemek ve yazıya dökmek amaçlı katkıda bulunabiliriz bununla ilgili bir ekip oluşturabiliriz bizlerde pratikte, uygulamada bir şeyler katabilirsek ortaya değerli bir çalışma çıkacaktır.

görüşmek üzere, bende size mutluluklar dilerim.
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Mesaj mucadeleci » 24 Ara 2011, 00:02

tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim özellikle *modern60... :thumbup: şu anda 1 pencere 10 sekme ile konuyu okuyup tüm kaynaklarıyla araştırmaya ve anlamaya çalışıyorum, "evreka" demek üzereyim :) , tek cümlecikle "tatmin oluyorum" mekanik saatin nasıl çalıştığına dair bilgilerim vardı ama tam olarak işleyişin ne olduğunu henüz çözememiştim, sanırım çözmek üzereyim (%90 çözdüm). Pek tabi bu durumda sorularım olacak önce ilkinden başlayalım.

Benim ilk sorum şu olucak, (bunula ilgili benze soruyu frax da sormuş ama benim sorum biraz farklı) Hairspring olarak adlandırılan "ana güç kaynağı olmamakla beraber" balansı döndüren ve palete stoplama işini yaptıran incecik tel, işin en başında nasıl kuruluyor, sonsuz bir çalışma süresimi var? sürekli bir salınım içinde :shock: subanallah... şaşkınlıktan kendimi alamadığım için mekanizmanın burasını tam olarak anlayamadım.
Cevaplarsanız çok mutlu olurum teşekkür eder, şimdiye kadar ki ve bundan sonraki emeklerinize ve bilgi paylaşımlarınıza ayrıca müteşekkir olduğumu arz ederim... :)
Zamana and olsun ki.....
Kullanıcı avatarı
mucadeleci

Mesaj asymptote » 24 Ara 2011, 00:43

modern60 sorunuzu görüp yanıtlayacaktır, fakat bu süre zarfında sorunuzun yanıtsız kalmaması adına ben kendimce cevaplamaya çalışayım mücadeleci ;)
mucadeleci yazdı:Benim ilk sorum şu olucak, (bunula ilgili benze soruyu frax da sormuş ama benim sorum biraz farklı) Hairspring olarak adlandırılan "ana güç kaynağı olmamakla beraber" balansı döndüren ve palete stoplama işini yaptıran incecik tel, işin en başında nasıl kuruluyor, sonsuz bir çalışma süresimi var?

Bu ifadenizden anladığım kadarıyla halen balansı döndüren gücün o incecik diye tabir ettiğiniz balans yayından geldiğini düşünüyorsunuz, böyle düşünüyorsanız şüphesiz yanılıyorsunuz ;) İşin en başında (mekanizma ilk çalışmaya başladığında) balans yayında onu sıkıştıracak yada genişletecek herhangi bir kuvvet mevcut değildir. Bu kuvvet zemberek yayından tulumba dişlisi, diğer çarklar, eşapman ve en son olarak palet ile balans çemberine iletilir. Palet dediğimiz şey zemberekten aldığı bu küçültülmüş kuvveti son olarak balans çemberine iletmekte ve bu şekilde balans yayının sıkışıp genişlemesini sağlamaktadır. Şu da bir gerçek ki çalışmayan bir saatte siz zembereği ne kadar kurarsanız kurun saati sallamadıkça o saat çalışmaya başlamaz. Bunun nedeni işte paletin balans çemberine ilk kuvveti uygulayarak sürekli salınım (oskilasyon) hareketini başlatmak zorunda oluşudur.. umarım açıklayıcı olmuştur, yanlışım varsa ustalar düzeltir..
"Evrende en büyük ziyan, sorgulama yeteneğini yitirmiş bir beyindir." - A. Einstein
Kullanıcı avatarı
asymptote

Mesaj mlm » 24 Ara 2011, 00:53

Cengiz :champ:
Instagram:
watchtron
anatoliastraps
Kullanıcı avatarı
mlm

Mesaj mucadeleci » 24 Ara 2011, 01:00

*asymptote "Palet dediğimiz şey zemberekten aldığı bu küçültülmüş kuvveti son olarak balans çemberine iletmekte ve bu şekilde balans yayının sıkışıp genişlemesini sağlamaktadır." demişsiniz.

evet ana gücü zemberek yayından tulumba dişlisi ile iletildiği konusunda mütabığız fakat "escapement wheel" i bir durdurup bir serbest bırakan gücü nereden alıyor hairspring :?: biraz zor anlıyor olabilirim affınıza sığınıyorum...
Zamana and olsun ki.....
Kullanıcı avatarı
mucadeleci

Mesaj bengisaat » 24 Ara 2011, 01:26

Her parçanın kendine has görevi vardır zembereğin görevide kurulduğunda içe doğru sarmalı daraltıldığından açılmak için zorlar ve bu sırada oluşan itme gücü çarklara iletilir, çarklarda bu gücü aktarma görevini maşaya kadar iletir.

Maşaya kadar iletilen bu güç maşaya geldiğinde maşanın üstlendiği görev başlar ki buda çelik çarkın şekli sayesinde maşanın kuyruk kısmına bir itme kuvveti uygulandığında çelik çarkın bir diş atmasını sağlar ancak bu itmenin yarısında roller değişir çark bir diş attığında maşayıda zemberekten gelen güç sayesinde tekrar diğer tarafa iter
-Bu itme ise balansın arşağına iletilir
-Arşağa iletilen itme gücü balansın bir tarafa doğru dönmesine sebep olur ancak balansta bulunan pandül, balans yarım tur kadar döndükten sonra bir nevi kurulmuş olur ve balansı tekrar geri çeker
- Bu sayede pandül yarım tur kadar dönmüş olan balansı geri çekerek diğer tarafa dönmesini sağlar bu dönme ise ilk pozisyonuna geldiğinde arşak maşaya tekrar temas eder ve maşayı iter.
_Maşaya temas ettiği anda maşa tekrar çelik çarkın bir diş atmasını ve itmenin yarısında tekrar gücün ters dönmesini ve bu sefer çelik çarkın maşayı diğer tarafa doğru itmesini sağlar ve bu itme ile balansıda arşak sayesinde diğer tarafa iter ve bu şekilde sağa sola dönmesini devam ettirir .

Bu döngü zemberekte güç olduğu sürece devam eder.
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Mesaj bengisaat » 24 Ara 2011, 01:26

mucadeleci yazdı:*asymptote "Palet dediğimiz şey zemberekten aldığı bu küçültülmüş kuvveti son olarak balans çemberine iletmekte ve bu şekilde balans yayının sıkışıp genişlemesini sağlamaktadır." demişsiniz.

evet ana gücü zemberek yayından tulumba dişlisi ile iletildiği konusunda mütabığız fakat "escapement wheel" i bir durdurup bir serbest bırakan gücü nereden alıyor hairspring :?: biraz zor anlıyor olabilirim affınıza sığınıyorum...

Bu görevi maşa üstlenmiştir
Kullanıcı avatarı
bengisaat

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners