Seiko Solar nas覺l 癟al覺覺r?

Saat Mekanizmalar覺 ve Teknik Bilgiler Konusunda Payla覺m B繹l羹m羹
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, Saat Mekanizmalar覺 B繹l羹m羹nde Bir癟ok Mekanizma reticisi Firman覺n Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detayl覺 Fotoraflar覺 ile Ulaabilirsiniz. Ayr覺ca Saatlerde Kullan覺lan Teknolojileri A癟覺klayan Detayl覺 Bilgilendirme Konular覺n覺 Okuyabilirsiniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

Seiko Solar nas覺l 癟al覺覺r?

Mesaj Oldman » 05 Eki 2021, 09:11

Merhabalar,

Forumda genel arama yapt覺rd覺m ama cevap bulamad覺m. Eer bu konu daha 繹nce yazildiysa tekrardan dolayi kusura bakmay覺n l羹tfen.

Yabanc覺 bir kaynaktan, Seiko Kinetic'in elle kurmal覺 ilk versiyonu ile ilgili bir bilgi okudum, 3 dakikal覺k kurma ile kapasit繹re 3 g羹nl羹k g羹癟 rezervi kazandiriyormu ama h覺zl覺 kurmak gerekiyormu. Ama konsept pek tutmam覺, bir y覺l sonra 羹retimden kalkm覺.

Daha sonra Seiko, Kinetic serisinin farkl覺 mekanizmal覺, rotorlu otomatik versiyonu eklinde arj olabilen versiyonlar覺n覺 癟覺kartm覺, san覺r覺m daha b羹y羹k kapasit繹r vs ile.

En son olarak da Solar versiyondan bahsedilmi. arj edildiinde 10 ay kadar dayaniyormu tek arjla. Ama saatin g羹ne enerjisiyle nas覺l arj edildiini 繹renemedim. Kadran veya cam 羹zerinde herhangi bir g羹ne paneli g繹remedim. Acaba kutu i癟eriinde ayr覺ca bir solar panel m覺 癟覺k覺yor, saate kabloyla balan覺p arj mi ediliyor. Eer b繹yleyse, bunun yerine bug羹nk羹 ak覺ll覺 saatlerdeki USB'den arj soketi yeni Solar versiyonlar覺na 羹retici taraf覺ndan adapte edilemez mi?

Benimki sadece mekanik merak覺 yoksa evdeki pilli Quartz saatlerimin 癟ounu elden 癟覺kart覺p mekanie d繹nmek niyetinde olan biriyim ama Solar'in arj mekanizmas覺 ilgimi 癟ekti sadece.
Kullan覺c覺 avatar覺
Oldman

Kay覺t: 28 Eyl 2021, 17:11

Re: Seiko Solar nas覺l 癟al覺覺r?

Mesaj danGerfuLL » 05 Eki 2021, 13:24

Kadran 羹zerinde solar paneller mevcut. Saati yak覺ndan incelerseniz fark edersiniz. Fotoraflar 羹zerinde fark etmek g羹癟. Bu solar paneller vas覺tas覺 ile de 覺覺覺, arj edilebilir pile depoluyor. Bu arada herhangi bir 覺覺k kayna覺 ile arj edebilirsiniz; ancak yanl覺 bilmiyorsam en h覺zl覺 arj g羹ne 覺覺覺 ile oluyor. 9 - 10 ay kadar pil dayanma meselesine gelince saatte eer koruma modu (ya da ad覺 her neyse) var ise yani kullanilmadiginda, arj koruma moduna giriyor ise m羹mk羹n. Dier t羹rl羹 s羹rekli 癟al覺an bir saatin pil 繹mr羹 tam arj ile 6 ay civar覺nda.

M2007J20CG cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
danGerfuLL

Ya: 39
Kay覺t: 16 Ara 2015, 14:45

Mesaj copycat » 05 Eki 2021, 14:25

Daha 繹nce 4 Citizen Eco-drive, bir Seiko Solar iki de Seiko Kinetic saat kullanm覺 biri olarak, kesinlikle kinetic saat 繹nermem.

Ben kulland覺覺m iki kinetic saatte de g羹癟 problemi yaad覺m. Rezervi ka覺t 羹zerinde yazan s羹relere hi癟 癟覺karamad覺m. Yurtd覺覺 forumlar覺ndan okuduum kadar覺yla da, benzer sorunu yaayan 癟ok fazla.

Solar ve Eco-drive (g羹ne enerjili) saatlerde ise hi癟bir problem yaamad覺m. Alm覺 olduum bir Citizen eco-drive (Nighthawk) saat tamamen bo pille gelmiti. Onu ilk arj覺 lamba 覺覺覺 ile yapamad覺m. Tam g羹n g羹nei g繹rd羹kten sonra 癟al覺t覺 ama akabinde hi癟 sorun yaatmad覺.

G羹ne enerjili saatleri g繹n羹l rahatl覺覺yla tercih edebilirsiniz.

CPH2113 cihaz覺mdan Tapatalk kullan覺larak g繹nderildi
Kullan覺c覺 avatar覺
copycat

Ya: 42
Kay覺t: 30 Mar 2015, 10:28

Mesaj Oldman » 05 Eki 2021, 21:52

Bu bilgiler i癟in 癟ok teekk羹r ederim. Solar saat teknii ilgimi 癟ekti. Cihaz覺n fotoraflar覺n覺 inceleyeceim. te yandan yeni Quartz saat sat覺n almay覺 d羹羹nm羹yorum sadece tekniini merak ettim. Art覺k sadece mekanik saatlere y繹nelmeyi planl覺yorum.
Kullan覺c覺 avatar覺
Oldman

Kay覺t: 28 Eyl 2021, 17:11

Mesaj hknmtn » 06 Eki 2021, 00:11

Merhaba. Mekanik merak覺n覺z hay覺rl覺 olsun (:
Asl覺nda bu konuyla ilgili yabanc覺 i癟eriklere ulaabilmek m羹mk羹n tabi ama ben gene de buraya 癟ok k覺sa bir Citizen Eco-Drive videosu b覺rakmak istiyorum. Kaba taslak kafada bir eyler canlan覺yor izleyince (:
https://www.youtube.com/watch?v=4zQdxie ... TIZENWATCH
Kullan覺c覺 avatar覺
hknmtn

Kay覺t: 24 Au 2018, 23:47

Mesaj CptOz » 06 Eki 2021, 16:46

Kuvars saatlerden souyan biri olarak solar modellerden; 繹zellikle bir Citizen eco drive tavsiye ederim. Tabii ki yan覺nda bir de Casio G-shock olmal覺 derim. Farkl覺 ayd覺nlatmas覺 ile ayrica ben bir de Timex indiglo sahibiyim...

Sent from my SM-G780F using Tapatalk
Kullan覺c覺 avatar覺
CptOz

Kay覺t: 01 Au 2018, 11:27

D繹n TSF Saat Mekanizmalar覺 & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 34 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners