Saat tamir aparatlar覺 vs. hakk覺nda

Saat Mekanizmalar覺 ve Teknik Bilgiler Konusunda Payla覺m B繹l羹m羹
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, Saat Mekanizmalar覺 B繹l羹m羹nde Bir癟ok Mekanizma reticisi Firman覺n Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detayl覺 Fotoraflar覺 ile Ulaabilirsiniz. Ayr覺ca Saatlerde Kullan覺lan Teknolojileri A癟覺klayan Detayl覺 Bilgilendirme Konular覺n覺 Okuyabilirsiniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

Saat tamir aparatlar覺 vs. hakk覺nda

Mesaj barkodd » 26 Mar 2022, 20:05

konuyu doru yere mi a癟覺yorum bilmiyorum ama saat tamircisi olmasak da arada pil deiimi, cam temizlii, bakla ekleme/癟覺karma gibi nedenlerle saatlere giriebiliyoruz, piyasada bunun i癟in sat覺lan tekli aparatlar veya setler var ama ya bilmediim bir nedenden ya baka armut sebeplerle veya tamamen nedensiz ama sonu癟ta insan覺 sinir edecek ekilde bu tamir/bak覺m setlerinin bir tak覺m sa癟ma k覺s覺tlar覺 var.
burda hepsini yazmayaca覺m (bakla 癟覺karmak/kordonu a癟mak i癟in yap覺lan "g羹ya" pratik d羹zeneklerin baklalar aras覺ndaki pime denk getirilecek k覺sm覺n覺n ilk zorlamada Kapadokya'da turistlere yapt覺r覺lan 癟anak 癟繹mlekler gibi eilip b羹k羹lmesi gibi) ama hem uygun bir 羹r羹n varsa bulabilmek hem pratik 繹neriler alabilmek i癟in sormak istedim, 繹zellikle saat kapa覺 a癟mak ve baz覺 kapaklar覺 kapatabilmek b羹y羹k sorun (g繹rselleri baka bir siteye y羹kleyip onun linkini buraya eklemek durumunda kalmadan direkt fotoraf ekleyebilme yolu var m覺 bilmediimden g繹rsel y羹kleyemiyorum, o y羹zden tarif ederek anlatma yolunu se癟icem :) ), bir yerindeki 癟entikten kan覺rtarak a癟覺lan kapaklar覺n d覺覺nda, belirli aral覺klarla yerletirilmi 癟entiklere kar覺l覺kl覺 olarak iki sivri ucun yerletirilip s覺k覺t覺r覺l覺p 癟evrilerek a癟覺lacak ekilde yap覺lm覺 kapaklar var, bende iyisiyle k繹t羹s羹yle pek 癟ok saat var, 癟ap覺 40 mm 羹zerinde de pek 癟ok saat de var haliyle, ama piyasadaki pek 癟ok aparat覺n max. a癟覺kl覺覺 40 mm kadar olduundan b羹y羹k 癟apl覺 kapaklar覺 a癟abilmem m羹mk羹n deil (o kadar sinir bozucu bir sorun ki anlatamam, genileyebildii aral覺覺 ard覺 aras覺 max. 1 cm daha geni b覺raksa sorun olmayacak, istediin aral覺kta kullan, bu ne gerizekal覺 羹retim mant覺覺d覺r, anlayabilmi deilim)

1- zevksizsem ve 45 mm 癟apl覺 癟evirmeli a癟覺lan kapa覺 olan dana gibi bir saat ald覺ysam o kapa覺 da a癟abileceim bir 羹r羹n 繹nerebilecek olan var m覺?

kapaklar覺 kapat覺rken de bu sefer kan覺rtarak a癟覺lan kapaklar覺 kapatmak sorun, onlarda da her taraftan eit bask覺 uygulayarak kapatmak laz覺m, ki bu elle m羹mk羹n olmuyor (internette 2 tahtaya vida delii a癟覺p saati aralar覺na yerletirip kademeli ve simetrik olarak vidalar覺n ucuna ekledii klipsleri (ya da ad覺 art覺k herneyse) s覺k覺t覺rarak bu sorunu kendi yap覺m覺 bir d羹zenekle 癟繹zen bir arkada vard覺, ama bu bile bir s羹r羹 zaman ve emek gerektiriyor, kapatmaya yarayan haz覺r mekanizmalarsa 癟ok pahal覺(birka癟 y羹z TL'den birka癟 bin TL'ye kadar 癟覺k覺yor) )

2- bu konuda da acaba saat kapa覺 kapatabilmek i癟in daha uygun fiyat覺 olan bir 羹r羹n 繹nerebilecek olan var m覺d覺r?

3- bunun d覺覺nda saatlerin az 癟ok kurma kollar覺n覺 癟覺kar覺p kadranlar覺n覺 癟覺karabiliyorum hepsine cesaret edemesem veya hepsini beceremesem de, (buna da pil deitirirken nas覺l olduysa kadranla cam aras覺na kirpik d羹羹rmeyi baard覺覺m bir saati temizlemem gerektiinde cesaret ettim), bazen k覺l vb. d羹mesi, bazen toz girmi olmas覺 gibi nedenlerle cam覺 temizlemek i癟in a癟t覺覺mda cam覺 etkin temizleyebilmenin bir yolu (kullan覺lacak bir kimyasal vb.) var m覺d覺r? (cam覺 癟覺karm覺yorum, cam hala kasadayken temizlemeye 癟al覺覺yorum, ama 癟izilmesi an meselesi ve ne kadar dikkat edilirse edilsin hep iz kal覺yor bir ekilde)

bir de ben m羹mk羹nse d羹z ve 覺覺覺 sa癟ma ekilde dede g繹zl羹羹 gibi eip b羹kmeyen, hangi a癟覺dan bak覺l覺rsa bak覺ls覺n kadran覺 net g繹rebileceim camlarda holan覺yorum (bombeli, bir taraf覺 kabar覺k, bak覺nca kadran 癟ap覺 daha darm覺 hissi veren ve saat kolumdayken tam kar覺ndan deil de deiik a癟覺lardan bak覺ld覺覺nda bombeli olmad覺覺 k覺s覺mlardan nispeten daha net g繹r羹nt羹 veren, ama bombeli ya da eimli k覺s覺mlar覺na denk gelen alan覺 haliyle g繹r羹nt羹y羹 bozarak g繹steren camlardan hi癟 ama hi癟 holanm覺yorum)
(ben normalde telefonlardaki ekran/g繹vde oran覺 gibi saatin kasas覺 ne kadar az alan kaplar- kadrana ne kadar 癟ok alan kal覺rsa o g繹r羹nt羹den o kadar holan覺yorum, Tissot Gentleman'la Tag Heuer Calibre 5 kasas覺 buna iyi 繹rnek olabilir mesela, Tag Heuer'i g繹r羹nceye kadar Gentleman'den 癟ok holan覺yordum, ama Tag'i g繹r羹nce daha net farkettim, Tissot i癟in ayn覺 saat "daha dar kasa 癟er癟evesi ile" olsaym覺 bence as覺l o zaman 癟ok daha 覺k olurmu, cam bombeli olunca tam kar覺ndan bak覺ld覺覺 anda bile kasan覺n metal k覺sm覺 asl覺nda Tag'deki gibi bile olsa Gentleman'deki gibi kadrana kalan alan daha darm覺 hissi veriyor, beni saatten inan覺lmaz soutuyor)

ayr覺ca ne derece doru, bilmiyorum ama safir kaplama (orijinal safir cam elbette 癟ok pahal覺d覺r) ve 癟ift tarafl覺 antirefle kaplamal覺 saatler kadran覺n g羹zelliini ve canl覺l覺覺n覺 en 癟ok hissettiren camlar gibi geliyor bana g繹re. (antirefle kaplama olmadan saatin kadran覺 覺覺k koullar覺na g繹re sanki asfalttaki ya birikintisi gibi farkl覺 renklerde sa癟ma yans覺malar yapabiliyor. ) (basit Daniel Klein marka, ama kadran覺 癟ok 覺k bir saatim var, kadran覺 zaten g羹zel san覺rken as覺l g羹zellii kasay覺 a癟覺nca farkettim, kadranda yakalanan renk tonu ve g羹n 覺覺覺n覺 farkl覺 a癟覺larda 覺覺nsal yans覺tmas覺 inan覺lmaz g羹zel, ama cam覺n arkas覺ndan bak覺nca hi癟 bir leke olmasa bile o m羹kemmel g繹r羹nt羹 yerini yine g羹zel, ama 癟覺plak halinin yan覺nda s繹n羹k kalan bir manzaraya b覺rak覺yor)

bunun d覺覺nda kaplamas覺 olmayan camlar覺n 羹zerleri yine telefon ekranlar覺nda, ya da laptop kasalar覺nda vb. olduu gibi parmak izi b覺rakmas覺n覺n yan覺nda her t羹rl羹 kiri/lekeyi 羹zerinde g繹steriyor, silmekle de sonu癟 alam覺yorsunuz, o cam覺 parlatmak-temiz tutmak-bak覺nca cam yokmu hissiyle kadran覺 g繹rebilmek imkans覺z

4- bu son k覺s覺mlar覺 yazmam覺n sebebi u, modelini 癟ok beendiim yeil bir saatimin mavisinden sipari verdim, ama gelen saatin cam覺 bendeki yeille ayn覺 olmay覺nca bir saat癟ide beklentimi tarif ederek cam覺 deitirmek istedim, arada ge癟en bir ka癟 basamaktan sonra ilk g繹t羹rd羹羹mde 羹zerinde olan safir kaplama fena say覺lmayacak bir cam yerine mineral olduunu d羹羹nd羹羹m s覺radan, 羹zeri s羹rekli leke tutan, 繹l羹 bal覺k g繹z羹 gibi mat-癟izilmeye de muhtemelen daha meyilli bir cam ve kasa i癟inde bir ka癟 tozla ayr覺ld覺m (sevimsiz ve hadsiz bir diyalog 羹zerine daha da sevimsiz bir tart覺maya girmemek i癟in... kimin kazand覺覺n覺n 繹nemi olmayan alg覺n覺n bozuk olduu tart覺malar var)
hem bu saatim i癟in hem baka saatlerim i癟in ya dediim 繹zelliklerde haz覺r camlar bulabileceim bir yerler var m覺d覺r (markaya/modele 繹zel deil belki standart baz覺 kasa 癟aplar覺 羹zerinden mevcut olan), ya da 癟ok pahal覺 olmadan herhangi bir saate kaliteli cam yapt覺rabilmek diye bir durum s繹z konusu mudur?

cevap vermek isterseniz istediiniz sorudan balayabilirsiniz :)
Kullan覺c覺 avatar覺
barkodd

Kay覺t: 20 Oca 2011, 11:59

Re: Saat tamir aparatlar覺 vs. hakk覺nda

Mesaj zemberekv2 » 26 Mar 2022, 20:29

Merhabalar barkodd,

1. si i癟in:
Standart kapak a癟ma aletlerinin iinizi g繹receini d羹羹n羹yorum:

Resim
Fotoraf sat覺c覺ya ait.

Hay覺r benim MUSK MR2129'um var onu da a癟s覺n istiyorum diyorsan覺z (ki olabilir, art niyetle yazmad覺m), benim hen羹z saatlerde kullanmad覺覺m ama ihtiya癟 olmas覺 durumunda ie yarayaca覺n覺 bildiim bir alet mevcut (Musk'覺 bu da a癟amayabilir :D):

Resim

"Japan Hobby Tool" marka lens a癟ma aparat覺.

Dier lens a癟ma aletlerinin de ie yarayaca覺n覺 tahmin ediyorum ama eklinden 繹t羹r羹 bunu tercih ettim, ayr覺ca lens konusunda da iime yar覺yor.

Standart lens a癟ma aleti (T羹rk癟esini bilmiyorum 繹z羹r dilerim, Spanner Wrench):

Resim

襤yi haftasonlar覺.
Kullan覺c覺 avatar覺
zemberekv2

Kay覺t: 20 Mar 2022, 15:20

Re: Saat tamir aparatlar覺 vs. hakk覺nda

Mesaj barkodd » 26 Mar 2022, 21:50

:) cevap i癟in teekk羹r ederim, uzun zamand覺r bak覺yorum, hep k羹癟羹k saatler i癟in olan覺n覺 g繹rm羹t羹m, bug羹n "65 mm" olan覺na denk geldim ilk defa (san覺r覺m var olduuna inanarak arat覺nca daha 癟abuk bulunuyor :) )
ama fiyatlar 200 TL 羹zeri tabi, saat kapatma aparatlar覺 da en ucuz 300 TL gibi (i g繹r羹rse), ikisi toplam 500 TL 羹zeri oluyor en hesapl覺 haliyle, belki ucuz gibi gelebilir ama bunlar m羹thi m羹hendislik-istisnai tasar覺m gerektiren y羹ksek teknolojik 羹r羹nler olmay覺p bildiin d羹z basit mant覺k 羹r羹nleri olunca 200 TL'ye pek 癟ok bileeniyle halen daha tamir seti al覺nabiliyorken s覺rf 40 mm 羹zeri yapmam覺lar diye eldeki sete ek ekstradan 200-400 TL aras覺 fiyat覺 sadece kapak a癟ma aparat覺na vermek pek 癟ekici gelmiyor
Kullan覺c覺 avatar覺
barkodd

Kay覺t: 20 Oca 2011, 11:59

D繹n TSF Saat Mekanizmalar覺 & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Majestic-12 [Bot] ve 33 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners