Seiko 6R15

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Seiko 6R15

Mesaj huan8 » 23 Nis 2022, 16:10

mrtkrks yazdı:6R15 zaman tutma konusunda 2824’ün yanından bile geçemez. Anlamsız bir gövde gösterisi olmuş.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Size katılıyorum. 2824'ten türetilen 2836'lı bir Tissot kullanmıştım. Günlük her hava şartında stabil +5 sn sapıyordu. Neredeyse kullandığım 3-4 sene boyunca bu hiç değişmedi. 6R15 onun kadar iyi sayılmaz ancak 2824'ten de güç rezervi konusunda daha kullanışlı.

Şu an hangi pozisyonda ne kadar sapma olacağını test ediyorum. Ona göre bir değerlendirme yapıp, kullanmadığım zamanlardaki pozisyonunu belirleyeceğim. Açılması taraftarı ben de değilim ancak zaman tutması daha stabil olsa güzel olurdu. -15sn/gün, 4 gün sonra 1 dk ediyor. Ay sonuna kadar 7-8 dk'lık sapmalara denk gelecek.
En son huan8 tarafından 24 Nis 2022, 22:37 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
huan8

Mesaj danGerfuLL » 24 Nis 2022, 19:58

Elimden gecen 6R15lerin % 90'i günlük 8 sn altında sapiyordu. % 10luk kısmı arka kapağı açılıp kurcalanmisti o nedenle dışarıda kalıyor. Padi modelinden 3 tane geçti elimden. Sattıkça üzüldüğüm bir saatti. En son vedalaştım tamamen. Totalde 10+ 6R15 saat geçmiştir. En son Transocean kullanmıştım günlük sapma standart +5 ya da +6 sn idi.

6R15'in tek sevmediğim yanı 21600 bph olması. Onun dışında canavar gibi zaman tutan ve aldığım modeller de görsel olarak gayet cezbedeci saatlerdi.

2824-2 ye gelirsek gayet güzel mekanizma; ancak Oris'te ya da Tag'de olursa dünya para iken Claude Bernard'ta ya da Tissot'ta iken daha ucuz oluyor. Bu kalibre gayet güzel olmasına karşın fiyat unsuru kafa karıştırıcı. Ha illa bir diver 2824-2 kullanmak istersem uygun fiyatlı, Steinhart alırım. Almak da istiyorum.

28800 bph olması cezbedici benim açımdan.

İşin açıkçası Seiko 6R15 mekanizmayı dışarı vermiyor. Haliyle alternatif fiyati da olmuyor diğer yandan ETA kalibrelere bakacak olursak fiyat skalasi çok genişliyor. İşin bir 7750 boyutu var ki oraya hiç girmeyeyim.

M2007J20CG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
danGerfuLL

Mesaj mrtkrks » 24 Nis 2022, 23:57

danGerfuLL yazdı:Elimden gecen 6R15lerin % 90'i günlük 8 sn altında sapiyordu. % 10luk kısmı arka kapağı açılıp kurcalanmisti o nedenle dışarıda kalıyor. Padi modelinden 3 tane geçti elimden. Sattıkça üzüldüğüm bir saatti. En son vedalaştım tamamen. Totalde 10+ 6R15 saat geçmiştir. En son Transocean kullanmıştım günlük sapma standart +5 ya da +6 sn idi.

6R15'in tek sevmediğim yanı 21600 bph olması. Onun dışında canavar gibi zaman tutan ve aldığım modeller de görsel olarak gayet cezbedeci saatlerdi.

2824-2 ye gelirsek gayet güzel mekanizma; ancak Oris'te ya da Tag'de olursa dünya para iken Claude Bernard'ta ya da Tissot'ta iken daha ucuz oluyor. Bu kalibre gayet güzel olmasına karşın fiyat unsuru kafa karıştırıcı. Ha illa bir diver 2824-2 kullanmak istersem uygun fiyatlı, Steinhart alırım. Almak da istiyorum.

28800 bph olması cezbedici benim açımdan.

İşin açıkçası Seiko 6R15 mekanizmayı dışarı vermiyor. Haliyle alternatif fiyati da olmuyor diğer yandan ETA kalibrelere bakacak olursak fiyat skalasi çok genişliyor. İşin bir 7750 boyutu var ki oraya hiç girmeyeyim.

Farklı markalardaki fiyat farkı temel olarak marka değerinden kaynaklanıyor ancak 2824’ün 4 grade’i bulunuyor. Benim kullandığım Tag’ın günlük sapması +1 sn mesela. Tahminim her marka satış fiyatına ve marjına uygun olan versiyonu kullanıyor. Ayrıca aldıkları temel mekanizma üzerine kendileri de ufak upgrade’ler yapıyorlar bildiğim kadarıyla.

Kullanıcı avatarı
mrtkrks

Mesaj danGerfuLL » 25 Nis 2022, 11:27

@mrtkrks 4 çeşit olsa da temelde aynı mekanizma. Haliyle fiyat skalasinin genişliği kafa karıştırıyor. Tabi marka değeri de önemli bu noktada; ancak kafada acaba değer mi gibi bir soru işareti kalıyor.

Firmaların kendi yaptıkları ufak tefek değişiklikler de oluyor mekanizmalarda. Geçen izlediğim bir videoda Oris için baskıya ekstra bir taş eklendiğini gösteriyordu Nekkid Watchmaker kanalında YouTube'da.

Hasılı 6R15 işini iyi yapan bir mekanizma benim kullandığım saatler üzerinde gözlemim bu şekilde. Sapma değerleri de bir üst mesajımda belirttiğim gibi gayet iyi idi.

Kullanıcı avatarı
danGerfuLL

Mesaj ErsinGS » 25 Nis 2022, 16:01

Seiko 6R15 üzerinden geliştirerek yeni presage Sharp edged serisinde kullandığı 6R35 serisi ile 70 saat güç rezervi sunuyor. Bunun yanısıra bu mekanizmalar 60 gauss manyetik korunma va antishock özelliklerine sahip.
Kullanıcı avatarı
ErsinGS

Mesaj monopusher » 25 Nis 2022, 16:29

İyi mekanizma

the difference is to be sharper than anyone else.
Kullanıcı avatarı
monopusher

Önceki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 41 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners