Mekanik Saatlerde Sapma Hakkında Yorumlar

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Mekanik Saatlerde Sapma Hakkında Yorumlar

Mesaj CptOz » 06 Oca 2019, 19:20

Saatin beklemedeki pozisyonuna veya kolda kullanılmasına göre sapma farklılık gösterebilir bir gün +5 ertesi gün +9 olabilir. Genelde gördüğüm bir hafta boyunca oluşan sapma genelde baz alınıyor. Android uygulaması watchcheck var, kullanımı kolay ve örnek de attım. Yeni saatlerde sapma 1-2 ay kullanım sonrası daha uygun hale gelebiliyor. Ama dediğim gibi saatinizin sapması (seiko 5) için günlük +40 dan veya - 20 den fazla ise ayar gerekir. Magnetize olmuş da olabilir.
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj Maradona » 06 Oca 2019, 19:21

Siz mekanik değil de solar ya da kinetik mekanizmalı bir saat kullanmalısınız bence... Mekanik saatten hassasiyet beklemeyin, en azından haftada bir ayar isteyecektir mutlaka... ;-)
Kullanıcı avatarı
Maradona

Mesaj esd » 06 Oca 2019, 19:56

Maradona yazdı:Siz mekanik değil de solar ya da kinetik mekanizmalı bir saat kullanmalısınız bence... Mekanik saatten hassasiyet beklemeyin, en azından haftada bir ayar isteyecektir mutlaka... ;-)

Sanırım öyle yapmalıyım. Saat olayında da 15 gün içinde iade yada değişim hakkım oluyor mu ki? Zaten benim aldığım saat bana göre ayıplı ürün,şu anda saatim tam 20 dakika geri.En son Cuma günü saat 13:00 de ayarlamıştım.
Kullanıcı avatarı
esd

Mesaj CptOz » 06 Oca 2019, 20:07

Bildiğim kadarıyla 14 gün içinde iade etme hakkınız var. Fakat ayıplı mal için bu süre geçerli değil (sanırım 6 ay). Eger 14 gün olmadıysa iade talep edebilirsiniz. Ayıplı mal ise de iade, onarım veya değişim talep haklarınız var. Yeni bir otomatik saatin bu kadar sapma yapması normal değil tabii ki. İade veya değişim yoluna gitmenizi tavsiye ederim. Ama satıcı teknik servis yoluyla (ayar) halletmek ve geri vermek isteyebilir; dikkatli olun.

Örnek N11 iade şartları aşağıda:Resim
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj esd » 06 Oca 2019, 20:21

ozgtegin yazdı:Bildiğim kadarıyla 14 gün içinde iade etme hakkınız var. Fakat ayıplı mal için bu süre geçerli değil (sanırım 6 ay). Eger 14 gün olmadıysa iade talep edebilirsiniz. Ayıplı mal ise de iade, onarım veya değişim talep haklarınız var. Yeni bir otomatik saatin bu kadar sapma yapması normal değil tabii ki. İade veya değişim yoluna gitmenizi tavsiye ederim. Ama satıcı teknik servis yoluyla (ayar) halletmek ve geri vermek isteyebilir; dikkatli olun.

Örnek N11 iade şartları aşağıda:Resim

Yalnız ben ürünü sanal ortamdan almadım.Direk gidip mağazadan almıştım.Sanırım sizin dediğiniz internet üzerinden alınan ürünler için geçerli.Mağazadan da alınınca bu durum geçerli midir acaba?
Kullanıcı avatarı
esd

Mesaj CptOz » 06 Oca 2019, 20:26

Tüketici kanunu her satıcı ve alıcı için geçerlidir. Satın aldığınız yerle irtibat kurun. Ama saat kullanıldı diye normal 14 günlük şartsız iadeyi kabul etmeyebilirler. Ayıplı ürün (sapması normal değerlerden fazla, kitapçığında da vardır) kapsamında iade, değişim veya onarım talep edebilirsiniz. Burda bu konulara hakim başka arkadaşlar da bilgi verirler sanırım.
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj esd » 06 Oca 2019, 20:48

ozgtegin yazdı:Tüketici kanunu her satıcı ve alıcı için geçerlidir. Satın aldığınız yerle irtibat kurun. Ama saat kullanıldı diye normal 14 günlük şartsız iadeyi kabul etmeyebilirler. Ayıplı ürün (sapması normal değerlerden fazla, kitapçığında da vardır) kapsamında iade, değişim veya onarım talep edebilirsiniz. Burda bu konulara hakim başka arkadaşlar da bilgi verirler sanırım.

Size katılıyorum. Bence de ürün kullanıldı denerek iade alınmaya bilir,benim de aklıma gelmedi değil. Ama dediğiniz gibi ayıplı ürün den iade olarak geri alınmasını zorlaya bilirim. Zaten bu tür şeylerde hiç şansım yoktur, akıllı telefon alırım milyonda bir olan sıkıntı çıkar, onu alırım başka şey çıkar, alıştım valla. Birde bu çıktı başıma. Herkese teşekkür ederim :)
Kullanıcı avatarı
esd

Mesaj darksilence » 08 Oca 2019, 00:05

Merhaba,
Bir aralar çok takip ediyordum bu sapma olayını vesaire.. Fakat ne olduysa artık fazla önemsemiyorum şu aralar.. saati bile takmayı unutur hale geldim bazen..

@esd geçmiş olsun bu arada...
"As the Years Go Passing By..."
Kullanıcı avatarı
darksilence

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 88 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners