Otomatik Saatin Elle Kurulması

Saat Mekanizmaları ve Teknik Bilgiler Konusunda Paylaşım Bölümü
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Mekanizmaları Bölümünde Birçok Mekanizma Üreticisi Firmanın Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detaylı Fotoğrafları ile Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Saatlerde Kullanılan Teknolojileri Açıklayan Detaylı Bilgilendirme Konularını Okuyabilirsiniz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Otomatik Saatin Elle Kurulması

Mesaj kahraman46 » 22 Ağu 2012, 10:35

Merhabalar,
Yaklaşık 3 aydır Tissot otomatik saatimi kullanıyorum. Ancak kafama takılan bir konu var. Kılavuzunda saat yönünde on tur kadar çevrilerek saatin tam kurulma işlemi gerçekleşir yazıyor. Ancak ben saati bu şekilde kurup bırakıyorum. Bir bakıyorum sabah saat durmuş. Bu neden olablir acaba? Acaba saat elle kurulmuyor mu?

Bir de saatin arka kısmını çevirip (arkası cam kapak) elle kurma işlemini gerçekleştirirken her dönüşte rotorun dönmediğini gördüm. Sanki zorlanıyor gibi. Bu durum normal mi? Her turda rotorun da bir tur atması gerekmez mi? Çünkü böyle olduğunda ben döndürsem de saat kurulmamış oluyor.

Bu durumun teknik izahatını yaparsanız sevinirim.

Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
kahraman46

Re: Otomatik Saatin Elle Kurulması

Mesaj drk » 22 Ağu 2012, 10:59

Kurma kolunu çevirerek saati kurabilirsiniz. 10 tur kadar çevirme ancak birkaç saatlik rezerv sağlar, bu rakam durmuş saati başlatmak için yeterlidir, daha fazla çalışma için ya kurmaya devam etmelisiniz yada saati kolunuza takmalısınız.

Kurma kolunu çevirince rotor dönmez. İkiside tulumbadaki yayı kurmaya yarar. Kurma kolunu çevirerek rotoru pas geçip ara bir çarka müdahele ederek saati kurmuş olursunuz.
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj uzbey33 » 31 Ağu 2012, 08:30

sanırım siz saatin tepesini 10 tur döndürmeyip parmağınızla 10 kez çeviriyorsunuz. her çevirdiğinizde 1 tam tur tamamlanmıyor. tahminen 2-3 kez çevirince tepe bir tam tur yapıyordur. klavuzda yazana göre ben böyle düşündüm. :thumbup:
collecting is fun. instagram--> uzbey33: saat, uzbey: seyahat
Kullanıcı avatarı
uzbey33

Mesaj ayhan6049 » 31 Oca 2015, 23:22

iyi günler arkadaşlar. otomatik saatleri geri kalmaması için her gün kurmalı mı? bu işlem ne kadar olmalı? elle kurmak saate zarar verir mi?
saatimin markası marc ecko e35000g1
Kullanıcı avatarı
ayhan6049

Mesaj Clk » 01 Şub 2015, 02:33

Otomatik bir saat eger günlük olarak kullaniliyorsa elle kurulma ihtiyaci yoktur. Eger saat her gün kolda olmasina ragmen geri kaliyorsa bu mekanizma sorunudur! Ancak her mekanizmanin belli bir sapma payi vardir. Bu 0 sn ile 20 sn/gün arasinda degisebilir. Eger mekanizma günlük -20 sn hata veriyorsa saat tabii ki ilerleyen günlerde geri kalacaktir.

Saatin elle kurulmasi normal sartlarda mekanizmaya zarar vermez. Ama tepenin gerekenden fazla cevirilmesi yada zaten kurulu olan saatin elle kurulmasi yaya zarar verebilir!
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj MaLi » 01 Şub 2015, 08:43

Clk yazdı:Otomatik bir saat eger günlük olarak kullaniliyorsa elle kurulma ihtiyaci yoktur. Eger saat her gün kolda olmasina ragmen geri kaliyorsa bu mekanizma sorunudur! Ancak her mekanizmanin belli bir sapma payi vardir. Bu 0 sn ile 20 sn/gün arasinda degisebilir. Eger mekanizma günlük -20 sn hata veriyorsa saat tabii ki ilerleyen günlerde geri kalacaktir.

Saatin elle kurulmasi normal sartlarda mekanizmaya zarar vermez. Ama tepenin gerekenden fazla cevirilmesi yada zaten kurulu olan saatin elle kurulmasi yaya zarar verebilir!

Ben sadece yatarken çıkarıyorum saati kolumdan fakat hep geri kalıyor günde 20 sn değil ama 8-10 sn geri kalıyor. Hiç ileri gitmedi sorunlu olabilir mi gerçekten?
Kullanıcı avatarı
MaLi

Mesaj Clk » 01 Şub 2015, 09:38

Yukari da yazdigim gibi her saatin bir sapma payi var. 8 Sn normal! Saatin markasi, modeli ne? Kac yasinda?
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj MaLi » 01 Şub 2015, 10:36

Orient mforce beast. Sapma değerleri firmanın verdiği değer dahilinde ama kafamı karıştıran gün boyu hareket halinde olmama rağmen hiç ileri gitmemesi. Hatta tempolu yürüyüş yaptığım zaman geri kalma dahada artırıyor. Gerçi saat yeni daha 1ay bile olmadı henüz.
Kullanıcı avatarı
MaLi

Sonraki

Dön TSF Saat Mekanizmaları & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners