1991'den bugüne fiyat, kalite ve kusursuz hizmeti bir arada sunan Sami Saat ve Mücevherat
dünyanın en prestijli lüks saat markaları ve benzersiz saat koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor.

Recep Gürgen Usta ve "Saatlerin Hikayesi" Semineri

Saatlerle İlgili Kültür Sanat ve Saat Fotoğrafçılığı Üzerine Paylaşımlar

Recep Gürgen Usta ve "Saatlerin Hikayesi" Semineri

Mesaj Muvakkit » 19 Kas 2009, 12:56

Bir arkadaşım saatlere düşkünlüğümü bildiği için bana forward etmiş.

Facebook ta özel bir grup aşağıda yazılı etkinliği düzenliyormuş.
Bence İstanbul dakiler için kaçırılmayacak bir fırsat

Mail de yazanlar şöyle;

Konu: “SAATLERİN HİKAYESİ”

25 Kasım Çarşamba “Saatlerin Hikayesi” yolculuğumuz başlıyor...

Antika saat ustası recep gürgen'in asmalımescit'deki atölyesinde saatlerin mekanik yönünü ve özelliklerini dinleyeceğimiz iki saatlik seminer sonrasında tamir edilemez saat bulma maceramız dolmabahçe'de pek yakında açılacak saat bölümü ile bir başka gün devam edecek.

Katılımlar için son tarih 21 kasım 2009'dur.

http://www.facebook.com/#/event.php?eid=179012748251&ref=mf
Kullanıcı avatarı
Muvakkit

Re: Recep GÜRGEN USTA ve SAATLERİN HİKAYESİ

Mesaj vervito » 23 Kas 2009, 12:34

Bizantolog, abi senin de habern yoktu herhalde bu oluşumdan. katılacaklar listesine baktım da baya bir meraklı varmış. son başvuru 21 kasım diyor. 25i gitsek bir problem olur mu acaba? organizatore mesaj atacaktım ki 21kasımı kaçırmışım diye, 25i gelebilirmiyiz gibisinden. ancak burda bir danışayım dedim. Belki Recep ustayı şahsen tanıyan Mehmet abiye bir torpil geçilir biz de onun kanatları altında gireriz seminere...
vervito

Mesaj bizantolog » 23 Kas 2009, 14:30

Bence gitmekte fayda var.

Zaten, doktorcum sana kim "hayır, olmaz" diyebilir? ^^

Ayrıca adını yazdıran o kadar kişinin de tümden katılacağını sanmam, fire olacaktır, tarih geçmiş de olsa organizatöre mail atmakta büyük yararlar var bence.

Aslında biz de forum olarak benzer bir seminer talep edebilir miyiz acaba?

Recep Bey ile konuşmam lazım.

Not: Bu seminer ücretli midir? Facebook yasak bizim kurumda, o yüzden bakamıyorum şimdi.
Kullanıcı avatarı
bizantolog

Mesaj vervito » 23 Kas 2009, 21:39

Galiba br ücret talep edilmiyor çnkü ilandabir not yok bu konuda. Mehmet abi, ben gideceğim, telefonlaşıp beraber gidelim müsait olursan.
vervito

Mesaj bizantolog » 27 Kas 2009, 10:10

Mine Hanım diye biri düzenliyormuş bu etkinlikleri. 26 Kasım sabahı oradan geçiyordum, tesadüfen Recep Bey'i gördüm, kendisine bizim de grup olarak böyle bir şey düşündüğümüzü anlattım. Ondan da Mine Hanım'ın düzenlediği etkinliği anlatmasını istedim. Yüzeysel ve genel olarak bir anlatım yaptığını söyledi. "Katılımcılar memnun kalmışlar mıdır bilmiyorum, belki de onların bildiği şeyleri anlattım" dedi.

Bizim düşündüğümüz etkinlik için de "Bir şey sormak için biraz bilmek gerekir" dedi. Benim de kafamda soru işaretleri oluştu, biz de bir seminer isteyeceksek içeriğinin belli olması gerek. Bu konuda düşünelim. Benim aklıma bir masa saatinin sökülüp takılması işi geldi. Gerçi bu ders niteliğinde bir şey olur, üstelik düzenli olarak yapılmalı, bizim de grup olarak böyle bir işe kalkışacak vaktimiz var mıdır, istişare etmeliyiz.

Biraz daha düşünüp bu fikri olgunlaştıralım derim.
Kullanıcı avatarı
bizantolog

Re: Recep Gürgen usta ve "Saatlerin Hikayesi" semineri

Mesaj mine » 19 Mar 2010, 12:20

SANTRAL İSTANBUL’DA YETİŞKİN ATÖLYELERİ BAHAR DÖNEMİ

Avrupa’da yapısal olarak bir benzeri bulunmayan santralistanbul bünyesinde düzenlenen santralatölye eğitim, sanat ve sosyal hayatın içinden yaratılıyor ve kullanıcı profiline özel olarak tasarlanıyor. santralistanbul Yetişkin Atölyeleri Bahar Dönemi için eğitim programı 8 Nisan 2010 tarihinde başlıyor. TechnoBee Kültür Sanat ve Eğitim Projeleri direktörü Mine Dikbaş tarafından hazırlanan programda “Zaman içinde Zamanı Algılama ve Zamanın Mekana Etkisi” ve “ İstanbul’un 500 Yıllık Tarihini Gravürlerle ve Haritalarla Okuma” adlı iki tema özellikle dikkat çekiyor.

Zaman içinde Zamanı Algılama ve Zamanın Mekana Etkisi; 4 hafta boyunca Cumartesi günleri 14:00-17:00 arası santralatölye’de gerçekleşecek.

Zaman içinde Zamanı algılama ana başlığı içinde dört haftadan oluşan programda ilk iki hafta Dolmabahçe Sarayı Saat Atölyesi ve Sanat Koleksiyonu Sorumlusu Şule Gürbüz ile zaman algısı ve zaman algı aletlerini tanıyoruz: Zaman algısı / Toplumların zaman algısı/ Zaman algı aletleri, güneş saatleri, usturlablar, rub’u tahtaları /Osmanlı’da zaman ve saat/ Cumhuriyet’den günümüze zaman ve saat / Mekanik saatin ortaya çıkışı ve gelişmesi / Kule, Meydan, Cephe saatleri / Cep, masa, kol saatleri’nin anlatılacağı programın ardından; üçüncü hafta Recep Gürgen’in saat atölyesinde uygulama çalışması düzenlenmesi planlanıyor. “Hiçbir saat atılacak kadar kıymetsiz değildir. Her saat bir dönemi, bir aileyi, bir evi, bir tercihi yanısıtır. Saati kullanmayacaksanız bile, o saatin size hatırlatacağı bir şeyler mutlaka vardır” diyen Recep Gürgen’in 50 yıllık bilgi birikiminin atölyesinde birbirinden değerli saatler eşliğinde paylaşılıyor.

Dördüncü hafta da Feng-Shui felsefesine göre Zamanın mekana etkisini Işıl Güner Alfar ve Ferda Ünsal’dan öğreniyoruz. Çin zodyağında Kaplan Yılı’na rastlayan 2010’u anlatacakları seminerlerinde, zamanın mekana etkisini irdeleyerek, bu yılın olumlu etkilerini kazanmak ve olumsuz etkilerinden korunmak için mekansal ve kişisel uygulamaları öneriyorlar. Gelen zamanın özelliğini bilmek kendimizi ve yaşadığımız mekanları o yılın enerjilerine uyarlamak, kısacası zamana uymak gibi temalar seminerin içeriğini oluşturmaktadır.

II- İstanbul’un 500 Yıllık Tarihini Gravürlerle ve Haritalarla Okuma; 3 hafta boyunca Pazar günleri 14:00-17:00 arası santralatölye’de gerçekleşecek.

Bir baskı tekniği olan gravürde konu İstanbul olunca en erken tarihli baskı 1422 yılına kadar iner. 1875’lerden sonra fotoğraf makinasının kullanılmaya başlanması ise yavaş yavaş gravürü ortadan kaldırmış ve belirli sınırlarda kullanılmıştır.Seminerde gerek görsel gerekse orijinal gravür ve haritalarla yaşadığımız kent olan İstanbul’da tarihsel bir yolculuğa çıkmak ilginç olacaktır.

Haritalar, çizildiği ve yayınlandığı yüzyılın coğrafi değerlerini ve estetik beğenilerini, bağlı oldukları ekolün özelliklerini, haritacıların ve coğrafyacıların ellerindeki olanaklar dahilindeki gözlem/değerlendirme güçlerini yansıtırlar.Yeryüzünün en şairane kenti ve dünya kültür başkenti İstanbul’un çağlar boyu süren uzun ve doyumsuz serüveni ile 500 yıllık tarihini 1422-1922 yılları arasında dünya kartografya tarihine yön veren haritacılarını kılavuz alarak, İstanbul’un en önemli gezginleriyle dolaşacağız ve Boundelmonte’nin 1422 tarihli Konstantinopolis kent planıyla başlayıp, J. Pervititich’in haritasıyla 1922 yılına kadar geleceğiz Dr. Ayşe Yetişkin Kubilay’ın anlatımıyla.

Türkiye de orijinal harita ve gravür üzerinde uzmanlaşmış tek galeri olan Galeri Alfa Antikacılık bünyesinde yer alan birbirinden değerli gravür ve haritaların orijinallerinin öğrenilen bilgiler eşliğinde değerlendirilmesi ile eğitim tamamlanıyor. Santralistanbul, atölye saatleri dışında da katılımcılara özel içerikli, keyifli ve eğlenceli ve enerji dolu bir atmosfer sunuyor.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için: Selime Büyükgöze 0212 311 73 46 ‘yı arayabilir ve info@santralatolye.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Atölyeler hakkında detaylı bilgiye www.santralatolye.com web sitesinden ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
mine

Re: Recep Gürgen usta ve "Saatlerin Hikayesi" semineri

Mesaj Bond » 19 Mar 2010, 12:30

Mine Hanım TSF'ye Hoşgeldiniz, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Dön TSF Kültür Sanat Fotoğraf - Art & Culture Photograpy

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners