7.000 TL Bütçeli Saat Tavsiyesi / Hamilton Seiko

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

7.000 TL Bütçeli Saat Tavsiyesi / Hamilton Seiko

Mesaj hakannn » 11 Mar 2022, 10:37

Merhaba,
Bu aralar kendime bir saat almak istiyorum, fakat her gördüğüm modelde kafam daha çok karışıyor hoşuma giden modeller şöyle;

Hamilton Khaki H69439931 (Kurmalı bir model, bir süre sonra sıkılır mıyım? diye düşüncelerim var. )
Hamilton Khaki H70555533 (Üsttekinin otomatik versiyonu diyebilir miyiz?)
Seiko SNK803 (Bir çok yede başlangıç saati olarak öneriliyor sadece otomatik, elle kurma ve hacking yok eksiklik hissettirir mi ?)
Seiko SRPG37 (Sanırım yeni bir model internette pek fazla bilgi bulamadım. )

Bütçem maks. 7000TL
Kullanıcı avatarı
hakannn

Re: 7.000 TL Bütçeli Saat Tavsiyesi / Hamilton Seiko

Mesaj hknmtn » 12 Mar 2022, 02:27

Merhaba. 7bin lira vermek sizi ilerleyen dönemlerde zorlamayacaksa Hamilton'un otomatik olanını tercih edin. Zorlar diyorsanız Seiko'nun SRPG olan modellerini tercih edebilirsiniz.
SNK803 pek beklentilerinizi karşılamayabilir. Hem çap olarak ufak tefek hem de mekanik olarak diğerlerinden bir tık aşağıda bir saat. Ayrıca fiyatları son dönemde çok arttı.
SNK ilerleyen dönemde değerlenir mi? - Değerlenme ihtimali var ama çok da değerleneceğini düşünmüyorum. Saati özel kılan bence ulaşılabilir fiyatı idi. Çok tutulan bir model oldu ama Seiko ona benzerini çıkaracaktır diye düşünüyorum. Zaten şu an piyasada SNK'nin benzeri, yeni, bir tık daha iyi mekanizmalı ve daha büyük çaplı olanları var özellikle yabancı kaynaklarda çok görüyorum. Yakın zamanda da ülkemizde satışa girecekler diye bekliyorum. SNK modeli artık üretilmeyecek diye biliyorum , yanlışım varsa düzeltilsin lütfen. Yani çok beğendiyseniz ilerleyen dönemlerde bulmak zor olabilir.
Elle kurma ve hacking ekstra ve güzel şeylerdir imkan varsa neden olmasınlar. Saat günlük hareketini alıyorsa zaten elle kurmaya gerek kalmaz. Otomatik saatleri sürekli el ile kurmak zaten önerilen bir şey değildir. Kendi hareketi ile kurulması daha uygundur. Hacking de en çok saatinizi ayarlarken gerekir. Yani saati takıp operasyona gitmeyecekseniz çok da dert değil hacking.
Ya bu Khaki'nin kurmalı saatlerini hep çok beğeniyorum ama saat görüntü olarak çok düz duruyor. Yani dikkatli incelerseniz otomatik model ile kurmalı arasında kasanın yapısı baya farklı. Otomatik olan daha ergonomik ve konforlu duruyor. Kurmalı olan daha keskin ve düz hatlara sahip. Zaten bilek fotoğraflarında da bu belli oluyor. Bir kaç inceleme videosu izlemenizde hatta mümkünse bileğinizde görmenizde fayda var.
Birde Khaki'nin otomatik modelinde 38mm olan kasayı da düşünebilirsiniz. Bileğiniz iri değilse 38mm olan model baya konforlu. Hem küçük de durmuyor. "H704" ile başlayan modeller.
Biraz uzun konuştum ama bir de şu saatten sıkıla mevzusuna geleyim. Öncelikle saat konforlu ve bileğinizi yormuyorsa içinize sinerek ve çok beğenerek aldıysanız görüntüsü sizi sıkmaz. Sıkılma durumunu en aza indirmek için imkan dahilinde ise alınacak saati çelik bilezikli seçmek iyi olur. Çünkü saate uygun çelik bilezik bulmak, bulabilmek sonrasında baya masraflı olabiliyor. Sonra saatin diğer renk deri ve bez kordonlarla uyumlu bir model ve kadrana sahip olmasına da bakmak lazım. Saate uygun bir kaç tane de kordon aldığınız mı tamamdır. Saatten sıkıldığınız zaman kordonunu değiştirerek saate bambaşka bir görüntü katabilirsiniz.
Kurmalı mekanizmalar otomatiklere göre saate daha çok dokunmak ister. Hiç olmazsa rezerv bitmeye yakın ya da periyodik olarak kurmak lazım. Bu da bazen unutulabiliyor.
Bulduğunuz modellerin hepsi birbirinden güzeller. Ben olsam şunu almam diyeceğim bir saat yok içinde. Dilerim sizin için en iyi tercihi yapar ve pişman olmazsınız. Yani random "o piti piti" bile yapsam alır takarım koluma bu saatlerden birini (:
Kullanıcı avatarı
hknmtn

Mesaj sonradangorme » 12 Mar 2022, 05:40

hakannn yazdı:Merhaba,
Bu aralar kendime bir saat almak istiyorum, fakat her gördüğüm modelde kafam daha çok karışıyor hoşuma giden modeller şöyle;

Hamilton Khaki H69439931 (Kurmalı bir model, bir süre sonra sıkılır mıyım? diye düşüncelerim var. )
Hamilton Khaki H70555533 (Üsttekinin otomatik versiyonu diyebilir miyiz?)
Seiko SNK803 (Bir çok yede başlangıç saati olarak öneriliyor sadece otomatik, elle kurma ve hacking yok eksiklik hissettirir mi ?)
Seiko SRPG37 (Sanırım yeni bir model internette pek fazla bilgi bulamadım. )

Bütçem maks. 7000TL

bence kesinlikle Seiko SRPG37 yi tercih etmelisiniz. eğer sıkılacak olursanız sizden alabilirim :D
Kullanıcı avatarı
sonradangorme

Mesaj CptOz » 12 Mar 2022, 13:02

Bütçe uygunsa tabii ki Hamilton otomatik...

Sent from my SM-G780F using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj Skywalker34tr » 12 Mar 2022, 15:00

CptOz yazdı:Bütçe uygunsa tabii ki Hamilton otomatik...

Sent from my SM-G780F using Tapatalk

+1
Every legend has a beginning of
Kullanıcı avatarı
Skywalker34tr

Mesaj hakannn » 15 Mar 2022, 11:32

Tavsiyeler için teşekkür ederim ilk otomatik saatimi aldım bakalım[emoji3526]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
hakannn

Mesaj sipahiii » 10 Haz 2022, 16:13

Müsaadenizle ben de 5000 TL civarında spor görünüm bir otomatik saat bakıyorum ne alabilirim acaba?
Kullanıcı avatarı
sipahiii

Mesaj hknmtn » 11 Haz 2022, 01:27

sipahiii yazdı:Müsaadenizle ben de 5000 TL civarında spor görünüm bir otomatik saat bakıyorum ne alabilirim acaba?

Merhaba. Sıfır ve yurt içi garantili olsun derseniz yeni Seiko 5 serilerine bakabilirsiniz. Size uygun bir tarz illaki vardır. SRPE, SRPB, SRPH, SRPG gibi aratın n11'de bir sürü model çıkar karşınıza.
Orient'in bir çok modeli var 5bine kadar. Özellikle ikinci el satış sitelerinde sıfırları daha da uygun fiyatlı bulunabiliyor.
İkinci elde daha çok alternatif vardır. Temiz olacak şekilde Hamilton, Steinhart, Tissot gibi bir çok marka bulunabilir.

Daha özel kriterler belirlerseniz kendinize daha iyi olur. 5bin civarı spor görünümlü saat deyince 100'lerce saatin arasında kaybolursunuz. Mesela illaki sıfır olsun, çelik bilezikli olsun, su geçirmezlik seviyesi yüksek olsun, safir cam olsun, kasa çapı 40mm'den küçük ya da büyük olmasın gibi ya da mesela Japon malı ya da Swiss Made olsun diye olabilir. Buna benzer daha özel kriterler belirleyebilirseniz seçimlerinizi daraltabilirsiniz. Anlatabildiğimi düşünüyorum.

Şunu da belirteyim tavsiye almak için doğru yerdesiniz. Bu forumda kimse beğenmediği saati birine önermez. Biraz sabırlı olun seçim yaparken. Burada yapılan uyarıları da dikkate alın. Kendinize en uygun saati ve fiyat/performans olarak da en üst saati bulmanıza mesajınızı gören herkes elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışacaktır. Seçiminizde kolaylıklar diliyorum.
Kullanıcı avatarı
hknmtn

Sonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 87 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners