Tissot Gentleman Quartz

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Tissot Gentleman Quartz

Mesaj serqensoylu » 30 Eyl 2022, 13:07

Merhaba arkadaşlar, son zamanlarda Tissot Gentleman çok hoşuma gidiyor. Tasarımı vs olsun günlük takılabilecek, daha şık kıyafetlerle olsun sırıtmayacak bir model bence. Ne çok aşırı klasik ne sportif :) Fakat gel gelelim fiyatları çok yüksek alım gücümüze göre. Ortalama 15.000 lira gibi fiyatlardan satılıyor. Bu nedenden dolayı Quartz olan modele yöneldim. Bu modeli tavsiye eder misiniz ? Bu model dışında Tissot Pra 516 (quartz, chronograph) , Orient Ray II saatim bulunmakta. Bunların yanına almak nasıl tercih olur ?
Kullanıcı avatarı
serqensoylu

Re: Tissot Gentleman Quartz

Mesaj SelAc » 30 Eyl 2022, 14:36

Beğendiyseniz olur tabi. İkinci el otomatik de bakabilirsiniz.
@zamankoleksiyoneri
Kullanıcı avatarı
SelAc

Mesaj agahbagrik » 30 Eyl 2022, 15:43

bana göre quartz saatin en iç burkan tarafı saniyenin akmaması değil de pilini değiştirmek için kapağı açıldığında mekanizmanın kasayı dolduramadığını görmektir. o anda insanın içini bir burukluk kaplıyor :) ama bu durum quartz chronographlar için pek geçerli değil, onlar kasayı iyi kötü dolduruyor.

bu görseldeki saat aynı model değil ama bu da bir tissot, şimdi baktım quartz tissot gentleman 6-7bin lira civarında.
bu manzarayla karşılaşınca, bu verilen paralar dert olmayacaksa alınabilir.
Resim

yanlış anşılmasın benim de saatlerimin çoğunluğu quartz, quartz'a karşı bir antipatim de yok, hatta mekanik saatlere karşı haklarını da teslim ederim ama bu durum can sıkıyor gerçekten. o yüzden chronograph olmayan quartzlardan biraz uzak duruyorum. hem çoğu choronograph'ta saniyenin akmaması sorunu da yok, merkezdeki büyük saniye kolu sabit duruyor çünkü.
Kullanıcı avatarı
agahbagrik

Mesaj serqensoylu » 30 Eyl 2022, 16:26

agahbagrik yazdı:bana göre quartz saatin en iç burkan tarafı saniyenin akmaması değil de pilini değiştirmek için kapağı açıldığında mekanizmanın kasayı dolduramadığını görmektir. o anda insanın içini bir burukluk kaplıyor :) ama bu durum quartz chronographlar için pek geçerli değil, onlar kasayı iyi kötü dolduruyor.

bu görseldeki saat aynı model değil ama bu da bir tissot, şimdi baktım quartz tissot gentleman 6-7bin lira civarında.
Resim

yanlış anşılmasın benim de saatlerimin çoğunluğu quartz, quartz'a karşı bir antipatim de yok, hatta mekanik saatlere karşı haklarını da teslim ederim ama bu durum can sıkıyor gerçekten. o yüzden chronograph olmayan quartzlardan biraz uzak duruyorum. hem çoğu choronograph'ta saniyenin akmaması sorunu da yok, merkezdeki büyük saniye kolu sabit duruyor çünkü.

Yani şöyle görüntüden ziyade quartz saatlere bu kadar para vermek çok mantıklı gelmiyor. Neden gelmiyor çünkü sallıyorum 500 liralık saatle 5000 liralık saatin mekanizması aynı gibi geliyor. chronographlı tissotim var hocam zaten aslında mekanik olanı almak isterim ama tam olarak 2 kat fiyat farkı var aralarında. Bu arada bendeki tissotta Quartz ama amcamdan almıştım onu :D
Kullanıcı avatarı
serqensoylu

Mesaj serqensoylu » 30 Eyl 2022, 17:36

SelAc yazdı:Beğendiyseniz olur tabi. İkinci el otomatik de bakabilirsiniz.

İkinci elde 10-12bin arasında hatta 12bin diyebiliriz:) Benim aklıma takılan Quartz modeller arasında mekanizma kalitesi olarak çok bi fark var mı ? Yani üç aşağı beş yukarı hepsi aynı kalitede mi yoksa elle tutulur bir kalite farkı var mı acaba ?
Kullanıcı avatarı
serqensoylu

Mesaj copycat » 30 Eyl 2022, 20:42

serqensoylu yazdı:
agahbagrik yazdı:bana göre quartz saatin en iç burkan tarafı saniyenin akmaması değil de pilini değiştirmek için kapağı açıldığında mekanizmanın kasayı dolduramadığını görmektir. o anda insanın içini bir burukluk kaplıyor :) ama bu durum quartz chronographlar için pek geçerli değil, onlar kasayı iyi kötü dolduruyor.

Resim

Yani şöyle görüntüden ziyade quartz saatlere bu kadar para vermek çok mantıklı gelmiyor. Neden gelmiyor çünkü sallıyorum 500 liralık saatle 5000 liralık saatin mekanizması aynı gibi geliyor. chronographlı tissotim var hocam zaten aslında mekanik olanı almak isterim ama tam olarak 2 kat fiyat farkı var aralarında. Bu arada bendeki tissotta Quartz ama amcamdan almıştım onu :D
Hocam yalnız aynı durum mekanik saatlerde de var maalesef.

AliExpress'te satılan bazı 300 dolarlık saatlerle 3-5 bin dolarlık bazı Tag Heuerlerde aynı Sellita mekanizmalar var.

CPH2113 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
copycat

Mesaj hknmtn » 01 Eki 2022, 05:04

Merhaba. Tissot Gentleman quartz modeli abimde var. Kendisi çok memnun. Ben de saati inceledim. 42mm di sanırım çapı, ebatlarıyla ilgili bir sıkıntı olmayacaksa gayet alınabilir bir model.
Masrafı da azdır quartz saatlerin. Geçen bir Lorus'a pil taktırdık 50₺ aldılar. 2 sene gider muhtemelen. Gene abimin önceki saati aşağı yukarı 10 yıllık Tissot PR100 quartz da arızalanınca komple mekanizmayı orijinali ile değiştirdiler. 300₺ tutmuştu 2021 yılında. Mekanizma da 10 sene gider hemen hemen. Quartz saatler hem hafif hem ince hem dakik hem de daha az masraflı.
Benim gibilerde mekanik artık hastalık derecesine gelmiş o yüzden quartz saatlere nerdeyse bakmıyoruz bile. Bu forumda da %99'u mekanikçidir.
Bu arada quartz saatlerde mekanizma olarak elbette kalite farkları var. O konu için detaylı araştırmanız lazım.
Kullanıcı avatarı
hknmtn

Mesaj serqensoylu » 01 Eki 2022, 12:52

hknmtn yazdı:Merhaba. Tissot Gentleman quartz modeli abimde var. Kendisi çok memnun. Ben de saati inceledim. 42mm di sanırım çapı, ebatlarıyla ilgili bir sıkıntı olmayacaksa gayet alınabilir bir model.
Masrafı da azdır quartz saatlerin. Geçen bir Lorus'a pil taktırdık 50₺ aldılar. 2 sene gider muhtemelen. Gene abimin önceki saati aşağı yukarı 10 yıllık Tissot PR100 quartz da arızalanınca komple mekanizmayı orijinali ile değiştirdiler. 300₺ tutmuştu 2021 yılında. Mekanizma da 10 sene gider hemen hemen. Quartz saatler hem hafif hem ince hem dakik hem de daha az masraflı.
Benim gibilerde mekanik artık hastalık derecesine gelmiş o yüzden quartz saatlere nerdeyse bakmıyoruz bile. Bu forumda da %99'u mekanikçidir.
Bu arada quartz saatlerde mekanizma olarak elbette kalite farkları var. O konu için detaylı araştırmanız lazım.

Saat konusunda çok bir bilgim olduğunu söylemem mekanik olarak Orient Mako II var sadece onu da bu forumdaki okuduğum konular üzerine ve tasarımını da beğendiğim için almıştım. Tabi ki mekanik saatlerin tam dakik olmadığını, bakımlarının daha masraflı olduğunu fakat iyi bakıldığı takdirde çok uzun yıllar kullanılacağını biliyorum. Gönül mekanik olanı almak ister ama saate 15.000 lira verecek bütçem maalesef ki yok. Aslında benzer modeller bulsam mekanik bakabilirim ama içi lacivert olan gentleman inanılmaz hoşuma gidiyor şuan :)
Kullanıcı avatarı
serqensoylu

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot], Majestic-12 [Bot] ve 49 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners