Seiko 5 Sports SRPD59K-SSK005K vs. SRPD55K-SRPD65K2

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Seiko 5 Sports SRPD59K-SSK005K vs. SRPD55K-SRPD65K2

Mesaj sahin » 11 Oca 2023, 22:33

Günlük hayatımda genelde apple watch kullanıyorum. Tam dışarı çıkacağım anda bir bakmışım; saati şarja takmayı unutmuşum. Ya da iwatch kullanmaktan sıkılıyorum bazen. Ya da bazen 12-14 saat iwatch bileğimde kaldığında elektrik akımı çekiyormuşum gibi hissediyorum.

Böyle anlarda kullanmak için otomatik ya da quartz bir saat almak istiyorum. Bu arada tam bu sebeple 4-5 ay önce babamın yıllardır kullanmadığı Seiko SKP295P1 modelini dolaptan çıkardım. Pili bitmişti. Pil taktırdım. Pili takan kişi çok kurcalamayın filan dedi. Geçtiğimiz yılbaşında saat 31 aralık gününde durdu. Tekrar kurdum ama çalışmadı. Zaten 36 mm olduğu için bileğimde küçük duruyordu. Bana da saat bakmak için gün doğdu diyebiliriz.
Resim
Bi ara Casio Edifice baktım ama çeliği sanki mika gibiydi.
Gel zaman git zaman araştırmalarım sonucu kendime kriterler belirledim.
Alacağım saati camı safir olmalıydı çünkü 2-3 yıl sonra saate baktığımda çizik çizik ekranı olup kendini eski hissettirmemeliydi.
Kasa titanyum olmalıydı çünkü saat bileğimde hissetmeyeceğim kadar hafif olmalıydı. Ve de eco drive mekanizde olursa uzun süre pil derdiyle uğraşmayacaktım derken Citizen'ın BM8560-88LE modeline rastladım bütçe olarakta uygun geliyordu ama tasarım olarak içime sinmiyordu.
Resim
Zam gelmiş mi gelmemiş mi derken sık sık Sivaslı saatçinin sitesine bakarken kaba saba bir saat görüyordum. İçimden "amma da kaba kim alır ki bunu diyordum". derken dur şunu bir youtube'a yazayım dedim. Baya beğenilen bir saatmiş. O saat: Citizen BN0150-10E
Resim
İstediğim özellikleri karşılamıyor ama kaba saba yapısıyla bana adeta saat dünyasının Balenciaga Triple S'i benim diyordu.
Resim
Araştırdıkça rakibi skx ile çok karşılaştırıldığını gördüm. Onun 0 üretimi olmadığı için yeni Seiko 5'lere daldım. Bir daha SKX'lere baktım, derken submariner'leri çağrıştırdı bana bari submariner alamıyorum homage bakayım dedim. Invicta diver pro bakarken pagani design'i keşfettim sonra bir yorumda neden seiko 5 bakmıyorsun yorumunu gördüm.
Sonra döndüm Seiko 5'lere vs.
Şimdi acaba diyorum :
Resim
SEİKO 5 SPORTS SRPD59K alsam jubile bilezik taktırsam, ekran çizilirse safir cam taktırsam mantıklı bir iş yapmış olur muyum?
Bir yandan aklım Citizen BN0150-10E ve onun otomatik abisi Citizen NY0040-09EE'de

Bu arada araştırdıkça daha da kafam karışıyor. Bu saati alıp buna mi jubile kayış taksam diyorum.
Kullanıcı avatarı
sahin

Re: Seiko 5 Sports SRPD59K-SSK005K vs. SRPD55K-SRPD65K2

Mesaj hknmtn » 15 Oca 2023, 04:18

Merhaba. Sizin asıl sorununuz başında belirttiğiniz gibi saatiniz ilgilenmediğiniz için saatin şarjının bitik olmasıydı. Yani buradan saat ile ilgilenemediğiniz anlaşılıyor.

Citizen'in tasarımını beğendiyseniz Citizen alın. Ama bence siz otomatik bir saat almayın. Eco-Drive ya da quartz uygun olabilir. Çünkü otomatik saati de kolunuza taktığınızda bir bakmışsınız ki durmuş. Çünkü bir Apple Watch kadar mı bilmem ama mekanik saatlerde ilgi isterler. Yani saat değişir ama asıl sorununuz devam edebilir.

Şöyle bir model var mesela: https://www.konyalisaat.com.tr/citizen- ... -kol-saati
Kullanıcı avatarı
hknmtn

Mesaj ilterd » 18 Mar 2023, 23:18

Ben de katiliyorum, otomatik saat ilgi ister, hele ki donusumlu kullanacaksaniz her seferinde tekrar ayarlamaniz gerekecektir.
Butceniz 2000-4000 bandindaysa Casio ve Lorus'un gayet guzel modelleri var. 7000ler civarinda Tissot Prx quartz tavsiye ederim, kendini gosteren ve oldukca populer bir saat.

SM-A705FN cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
ilterd

Mesaj ilterd » 18 Mar 2023, 23:22

Bu arada, cok dandik bir marka almazsaniz ve saga sola bam gum vurmazsaniz 3 5 senede saatlerin camlari cok cizik olmaz. O yuzden "illa da safir cam" takintisina girmenize gerek yok.

Kullanıcı avatarı
ilterd

Mesaj sahin » 18 Mar 2023, 23:49

ilterd yazdı:Bu arada, cok dandik bir marka almazsaniz ve saga sola bam gum vurmazsaniz 3 5 senede saatlerin camlari cok cizik olmaz. O yuzden "illa da safir cam" takintisina girmenize gerek yok.

Resim
Çok teşekkürler, saatimi aldım.

Tissot Prx çok retro hissiyatı veriyor, güzel saat ama

Yeni saat bakmaya başladım bile kötü bir hastalık :)
Kullanıcı avatarı
sahin

Mesaj ilterd » 19 Mar 2023, 09:17

sahin yazdı:
ilterd yazdı:Bu arada, cok dandik bir marka almazsaniz ve saga sola bam gum vurmazsaniz 3 5 senede saatlerin camlari cok cizik olmaz. O yuzden "illa da safir cam" takintisina girmenize gerek yok.

Resim

Gule gule kullanin. Evde 15ten fazla saat var, hanimla hala baska saatlere bakiyoruz, bulasici bu hobi:)

Kullanıcı avatarı
ilterd

Mesaj hknmtn » 19 Mar 2023, 18:04

sahin yazdı:

Resim

Güzel bir seçim hayırlı olsun.
Kullanıcı avatarı
hknmtn

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 83 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners