Orient Bambino vs Tissot Le Loche Powermatic 80

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Orient Bambino vs Tissot Le Loche Powermatic 80

Mesaj kesikparmak » 24 Mar 2023, 08:14

Merhabalar, biliyorum segment olarak aynı seviyede olmayan iki saati kıyaslatacağım ancak sebeplerimi söyleyince mantıklı bulacaksınız :lol: Orient Bambino ve Tissot Le Loche Powermatic 80 arasında kararsız kaldım.

Tissot'un mekanizma, safir cam, işçilik vb konularda tabiki çok daha kaliteli olduğu bariz. Ancak fiyat farkı da aşağı yukarı 2 katı. Yani daha net ifade etmek gerekirse tip olarak baz alırsak direk Orient Bambino'yu almak istiyorum. Kolumda görmek istediğim saat Orient Bambino. Ancak zaman tutma konusu bende gerçekten bir saplantı halinde geldi. Seikonun 7s26 ve Orientin 46943 başlangıç mekanizmalarını kullandım ve biraz otomatik mekanizmadan soğudum diyebilirim. Açıkcası iki mekanizma da istediğim sapma değerlerinden çok uzakta.

Bu alacağım saatte artık mekanizma ile ilgili biraz daha rahat etmek istiyorum. Yorumlara bakarsak F6724 ve Powermatic 80 için son derece olumlu görüşler var sapma değerleri konusunda.

Özetlemek gerekirse 2 kat daha fazla verip Powermatic 80 mi almalıyım? Yoksa ikisi arasında mekanizma olarak çok büyük bir kalite farkı yok diyorsanız, tipe mi önem vermeliyim? Ayrıca bir de fiyat/performans olarak düşünürsek.
Kullanıcı avatarı
kesikparmak

Re: Orient Bambino vs Tissot Le Loche Powermatic 80

Mesaj danGerfuLL » 24 Mar 2023, 08:17

Zaman tutma önemli ise Tissot. Bambinolarda sapma biraz fazla olur.

M2007J20CG cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
danGerfuLL

Mesaj mturann » 24 Mar 2023, 12:38

Zaman tutma konusunda Tissot dan da muhteşem bir performans beklemeyin
İki katı fiyata değecek bir performans olmadığından Bambino diyorum
Kullanıcı avatarı
mturann

Mesaj kesikparmak » 24 Mar 2023, 14:41

mturann yazdı:Zaman tutma konusunda Tissot dan da muhteşem bir performans beklemeyin
İki katı fiyata değecek bir performans olmadığından Bambino diyorum

Tissot'lar ne kadar sapıyor ortalama? Mesela benim elimdeki 7s26 mekanizma gece uyurken dahi kolumda olursa günde ortalama 5-6 saniyelere sabitleniyor. Ancak gece çıkarıp sabah takarsam, o gün yaklaşık 10 saniyelerin üzerine çıkıyor. Hani evet vaat ettikleri konusunda referans sınırları içerisinde ancak beni memnun etmiyor. Yalan yok aslında benim otomatik mekanizma takıntım da yok. Hani Tissot'un quartz mekanizmasını alıp hiç sapma derdi olmadan da kullanmayı çok isterim ama Tissot'un otomatik mekanizmalı saatleriyle, quartz mekanizmalı saatleri arasında işçilik olarak çok fazla fark var. Aşağıya hem Le Loche'u hem de Le Loche'a en yakın quartz mekanizmalı saatinin linkini koyuyorum mesela. İşçilik anlamında çok fazla kalite farkı var.

Ama şimdi siz Powermatic'ler için de olumsuz bir yorum yapınca açıkcası yavaştan Quartz'a kayacakmış gibi geliyorum :lol: Gerçekten çok taktım kafayı çünkü bu sapma işine.

https://www.konyalisaat.com.tr/tissot-t ... -kol-saati
https://www.konyalisaat.com.tr/tissot-t ... -kol-saati
Kullanıcı avatarı
kesikparmak

Mesaj kaanknv » 24 Mar 2023, 15:26

Örnek olarak ETA 2824-2'li Le Locle vs Bambino v2 (ikisi de tam kurulu değilken)
Bana kalırsa aradaki 5 saniye farka değmez. Ayrıca ikisi de birbirinden çok farklı saatler. Bileğinizde görmek istediğiniz eğer Bambino ise Bambino alın derim
Resim
ResimResim
SM-S908E cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
kaanknv

Mesaj recepergun » 24 Mar 2023, 15:46

Günde 1 2 saniye verilerini Seikonun giriş seviyesi mekanizması olan 7s26 ve türevlerinden beklemek hata olur. Powermatic 80 kullanıcı deneyimlerine göre zaman tutması anlamında Seikodan çok daha iyi, fakat şu anda elde ettiğiniz sapmalar Seiko için de çok iyi denebilir. Sürekli kullanımda haftada yaklaşık 1 dakikaya denk geliyor ve otomatik saat için makul bir veri. Günde 1 2 saniyelik sapmaları vereceğiz X-TLyi X-USDye çevirdiğinizde elde edebilirsiniz.

CPH1951 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
recepergun

Mesaj kesikparmak » 24 Mar 2023, 16:21

Teşekkür ediyorum yorumlarınız için. Şayet Tissot'ta da sapma açısından beni çok memnun etmeyecek bir durum olacaksa ozaman Bambino'ya yönelmek daha mantıklı. Ya da hepsini bir kenara bırakıp kaliteli bir İsviçre Quartz modeli bulup onu alacağım. En azından kafamda bir fikir oluştu. 10 bin liralık 15 bin liralık bütçelere sapma değeri düşük (1-2 saniyelerde) bir otomatik saat alınamayacağını anladım.
Kullanıcı avatarı
kesikparmak

Mesaj ilterd » 26 Mar 2023, 14:17

Bence otomatik saatlerde sapma degerine fazla takilmamak lazim, saatten alinan keyfi azaltiyor. Ustelik saat sayiniz fazlalastikca zaten sira tekrar o saate gelinceye kadar durmus olacagindan sapmanin bir onemi kalmiyor, neticede islevden cok duygusal nedenlerle saat sever oluyoruz. Bu sekilde dusununce de begendiginiz saati almak kolaylasiyor.
Orientin bambino serisi vintage gorunumlu saatler icinde bence tam fiyat performans canavari. Bende mako ve disc var, ikisinden de memnunum.
Tissot prxlerde otomatikler ile quartzlar arasinda kalite farki oldugunu bilmiyordum. Bir dahaki gidisimde dikkatli bakarim.

SM-A705FN cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
ilterd

Sonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 96 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners