Giriş Seviyesi İçin; Citizen ya da Seiko. Hatta Seiko (:

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Re: Giriş Seviyesi İçin; Citizen ya da Seiko. Hatta Citizen (:

Mesaj ahmetcan44 » 26 Şub 2011, 20:36

Merhaba arkadaşlar, bu başlığı açtıktan sonra Citizen modellerini istediğim dönemlerde bulamadım ve araştırmalarımı derinleştirdim. Önceliği görüntüye veriyordum ama mekanizmayı da esgeçmek istemedim. Seiko'nun 7T62 mekanizmaya sahip SNAD87P1 modelini sipariş ettim. www.skywatches.com.sg üzerinden aldım. Maliyeti tam 300 TL oldu. Takipli kargo ile geliyor. Satıcının adı Adrian Low ve watches59 rumuzuyla Ebay üzerinden de satış yapıyor. 25.000'in üzerinde satışı var.

Bu bütçeyle otomatik bir Seiko da alabilirdim ama saatimi çoluğuma çocuğuma bırakmak gibi bir niyetim yoktu, o yüzden otomatiklere fazla takılmadım. Zaten hedeflediğim serinin beğendiğim modelleri de Quartz mekanizmalı.

Böylece bütçem dahilinde Seiko sahibi olma mutluluğuna nail oldum. Bundan sonraki hedefimse Seiko Sportura serisinden bir model olacak.

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
ahmetcan44

Mesaj drk » 27 Şub 2011, 01:26

Sportura turuncu, bu mavi :) Çok güzel bir saatmiş, şimdiden güle güle kullanın, inceleme bekliyoruz :thumbup: Fiyat çok iyimiş bu arada, merak etmeyin kalitesiyle uzun yıllar sıkılmadan kullanacağınızı düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
drk

Mesaj ahmetcan44 » 27 Şub 2011, 12:19

Teşekkür ederim.

Sportura'dan vazgeçmiş değilim drk (: SNA481P1 olmasını ben de çok isterdim, hatta saat bu sitede vardı ama yine stokta yoktu. Yoksa 450 lirayı ne yapar eder biriktirip verirdim gümrük tehlikesi pahasına. Bu fiyatlarda kırmızı-turuncu detaylara sahip saatler de mevcuttu ama tarz olarak içim ısınmadı. Bir de onlar Citizen'di. Seiko ağır bastı. Mekanizma da bol referanslı olunca çok düşünmek istemedim.

Saat elime ulaştığında burada becerebildiğim kadarıyla videolu-fotoğraflı incelemesini yaparım.

Not: Başlığı değiştiremiyorum. Güncellemek istedim ama "Değiştir" seçeneğini göremedim, yardımcı olursanız sevinirim.

Not 2: Teşekkürler :thumbup:
Kullanıcı avatarı
ahmetcan44

Re: Giriş Seviyesi İçin; Citizen ya da Seiko. Hatta Seiko (:

Mesaj ahmetcan44 » 07 Mar 2011, 15:22

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Arkadaşlar fotoğraf makinesi yanımda olmadığı için telefona yüklendim, görüntüler de epeyce kötü ama idare edin (: Akşama doğru düzgün birkaç fotoğraf ve video koymaya çalışacağım.

Saatle ilgili ilk izlenimlerim ise beklentilerimin çok çok üstünde bir model olduğu. Biraz hafif kalacak diye düşünüyordum çelik modellere oranla ama gayet oturaklı. Taktığımda şaşkınlığımı gizleyemedim. Duruşu çok çok iyi, daha sportif bir görüntü olamazdı sanırım benim hayal ettiğimle kıyaslandığında. Hardlex camın herhangi bir rahatsızlığını görmedim, tüm açılardan rahat bir görüş sağlıyor. Bezel yarı mat. Ben onu da mat olarak düşünmüştüm, böyle beklediğimden de şık bir görüntü oluşturmuş durumda. Saatin fonksiyonlarını pek kurcalamadım. En kısa zamanda kılavuzu kurcalamayı düşünüyorum. Üstteki düğmeye bastığımda 0,2 saniye aralıklarla çalışmaya başlıyor kronometre. Aynı düğmeyle durdurup alttaki düğmeye bastığınızda saniye sıfırlanıyor. O sırada kronolar normal saat görevini görmeye devam ediyor. Alttaki krono alarm ve aynı zamanda akrep görevi görüyor. Üstteki ise yelkovan olarak konumlandırılmış. Diğer fonksiyonlar çalışırken, bu şekilde saatin işleyişini görebiliyorsunuz.

Metal kısımlar iyon kaplama oluyor bildiğim kadarıyla ve çok çok şık. Kronoları metalik gri olan ve metal kısımları çelik görünümlü bir ikizi vardı bu saatin, onu da düşünmüştüm ama iyi ki almamışım diyorum çünkü şu haliyle gördüğüm en sportif duruşlu saatlerden biri. Fosforu da kendimce test ettim. LED fener vardı, 15-20 saniye tuttuktan sonra karanlık bir odaya gittim. Uçuk yeşil renklerde ve şu ana kadar gördüklerim içinde vasatın biraz altında diyebilirim. Tabi net biçimde seçiliyor saatin kaç olduğu. Bu açıdan da hiçbir şikayetim yok. Beklentilerimi fazlasıyla karşıladı.

Saat araştırmaya ilk başladığım dönemlerde kauçuk kordonlara karşı önyargılıydım. Küçükken kullandığım kauçuk kordonlar her ay kopar, yırtılırlardı. Gerçek bir saatte bu kadar endişelenmeye gerek olmadığını gördüm. Takarken ister istemez büküyorsunuz ama bükerken endişe etmedim (: Birkaç bükmeyle şeklinin değişmeyeceği belliydi. Kayışın kasaya yakın kısımlarının dörtgen şeklillerle bezenmesi de saatin spor duruşunun tamamlayıcı unsurlarının başında geliyor. İyon kaplama olmayan tek kısım arka kapak. Ters şekilde takılmıştı. 10 Bar Stainless Steel ve Movement Japan 7T62-0KG0 ibareleri mevcut. Hemen üstüne de seri numarası konumlandırılmış.

Ölçme fırsatım olmadı ama kasanın kalınlığı tahminimce 11-12 milimetre. Alt taraftaki 6-7 milimetrelik kısım iyon kaplama paslanmaz çelik ve yukarıda kalan kısım sert kauçuk. Düğmeler de iyon kaplama. Üstteki düğmedeki tıklama hissiyatı belirgin. Alttaki biraz daha yumuşak. Tepe düğmesi ise üç farklı konuma sahip olabiliyor. Normal konum, ilk tık ve ikinci tık şeklinde. İlk tıkta tarih, ikinci tıkta ise saati ayarlayabiliyorsunuz. Kullanımında bir rahatsızlık görmedim. Ayarlar rahatça yapılabiliyor. Takimetreyi denemedim. Şimdilik değinmiyorum.

Telefonumdan daha ağır. 110-120 gramlık bir ağırlık diye tahmin ediyorum. Sadece tahmin tabi. Ölçme şansım yok şimdilik. Kitapçığın içinde de görmedim. Bu arada kitapçıkları da gördünüz, iki adet; garanti ve kılavuz. Kılavuzun en arkasında küçük bir cüzdan içinde garanti kartı var. Fashion-Jewelery-Watches-online.com'un kaşesi mevcut. Gerekli kısımlar doldurulmuş.

Paketleme ise olumsuz tek noktaydı. Kutu haliyle ezilmiş. Tabii ki ezilecek ama ince bir kutuydu. Açtığımda içinden bir kutu daha çıksın diye bekledim ama saatin 2-3 kat kuşe kağıda sarılmış olduğunu gördüm. Yanında da kitapçıklar vardı. 5 dolar daha verip hediye kutusu ile alabiliyorsunuz ama ben kendi kutusu yeterli diye düşündüğümden tercih etmemiştim. Sanırım 5 dolar daha verip o kutuyu almak en iyisi. Saat sapasağlam elime ulaştı ama PTT görevlilerini düşününce şanslı olduğumu da hissetmedim değil (:

İlk açtığımda konuya cevap yazan arkadaşlar bilirler; Chronotech ve birkaç markadan bahsetmiştim. Şimdi düşünüyorum da, o saatlerden birini alsaydım, büyük ihtimalle böyle keyif duymazdım. İstediğimden fazlası oldu. Artık imkanım olduğunda Seiko Sportura serisinden bir saat almayı düşünüyorum. Aklımdaki model SNA481P1 idi ama SRG005P2'yi görünce direkt olarak ona yöneldim. Umarım istediğim saate geçiş yaparım.

Sorularınız olursa cevaplamaya çalışırım arkadaşlar. Detaylı fotoğraflar ve video için akşamı bekleyin (:

Not: Sevgili drk, ilk mesajın yerine bu mesajı alabilirsen sevinirim. Başlıktaki "Hatta Seiko" yerine "Seiko SNAD87P1 Aldım" gibi bir şey koyarsak çok iyi olur. Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
ahmetcan44

Önceki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 148 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners