Logines Master Collection Moon Phase konusunda yardım

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Logines Master Collection Moon Phase konusunda yardım

Mesaj msguner » 10 Eki 2023, 18:12

Merhaba,
Forumda biraz yeniyim. Bayağı bir konu araştırdım fakat saat hakkında çok yorum bulamadım. Formata uygun olmayan bir konu olursa şimdiden kusuruma bakmayın.

Bugün 2. el bir Longines master collection moon phase saat beğendim. Referans no : L2.773.4.78.6.
Satıcı 65 bin tl civarlarında bir fiyata satmayı düşünüyor. Saat 4 aylık. Kutusu, evrakları mevcut. Servise de gitmediğini markadan teyit ettim.
https://www.longines.com/tr/p/watch-the-longines-master-collection-l2-773-4-78-6

Çok fazla da satıcısı yok. Piyasasından emin olamadım. Sizce bu fiyatları hak eden bir saat midir ? Yeni bir silikon yaylı modeli de çıkmış sanırım. Sıfırları her iki modelin de benzer fiyatlara 122-123 aralığında satılıyor.
https://www.longines.com/tr/p/watch-the ... 773-4-71-6

Saati hem yatırımlık hem de kullanmak amacıyla satın almayı düşünüyorum. Siz değerli saat kullanıcılarının da yorumlarını merak ediyorum. Kullanan varsa onların yorumları da benim için çok değerli.

Saatin fotoları bunlar. Resim olarak işaretleyince önizmeleri çıkmadı. Link olarak ekliyorum.
https://imgur.com/o6SPHfG
https://imgur.com/QJwikbF
https://imgur.com/M6tVvaA

Şimdiden teşekkür ederim, iyi forumlar
Kullanıcı avatarı
msguner

Re: Logines Master Collection Moon Phase konusunda yardım

Mesaj mecako52 » 10 Eki 2023, 23:27

Benim de radarımda olan bir saat. Çok komplike bir saat. Longines'in en gözde saatlerinden birisi ki hem lansmanda kullanıyor hem de mastercollection serisi ayrı ustalar tarafından birleştiriliyor.

4 aylık ise ve 65bin tl ise bence güzel fiyat. Ama neden 110bin tl etikete sahip bir saati 65e veriyor? Orayı irdelemek lazım.

SM-S906U1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
mecako52

Mesaj schavelle » 11 Eki 2023, 01:27

Saat çok şık ve yeni column wheel mekanizmaya sahip.
Benim tercihim 40mm olan versiyonu olurdu.
İlk sahibinden darbesiz hatasız çalışan ve zaman tutan ciddi çiziği olmayan çelik bilezikli model için uygun sayılabilecek bir fiyat.
Bu saatin liste fiyatı 1 haziran öncesinde 76800tl idi ve tahminen bayisine göre %10-15 indirimle alınabilirdi. Sahibi kredi kartına çok taksit yaptırabildi ise ciddi bir zarar etmeden satabiliyor diye düşünüyorum.
Bu saati yatırım olarak asla düşünmem çünkü 2. el değerinde reel bir artış olmasını beklemem. Ama fiyatı da çakılmaz diye düşünüyorum. Yani tam kullanmalık.
Bir eski clutch mekanizmaya sahip olan versiyonu daha uyguna bulunabilir ama temiz tam set olana bakmak lazımdır.
Burada bence ileride eğer düşünüyorsanız değerinde satması uzun zaman alabilir çünkü bu fiyatlarda çok rakip var. Omega - Tudor vs. Daha üstünü verip başka saatlere de yönelebilir muhtemel alıcı.
Komplikasyon hoşunuza gidiyorsa Omega Speedmaster triple date eski ama temiz hatasız bulunabilir ve bir alternatif olabilir.
Alternatif olarak yine Longines Heritage chronograph'lar var daha uyguna. Monopusher Chronograph da olabilir.

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
schavelle

Mesaj Skywalker34tr » 11 Eki 2023, 12:10

Merhaba, Yaklaşık 2 sene önce 40 mm versiyonunu kullandım ya da kullanmaya çalıştım desek daha doğru bir tabir olur kendi açımdan.
Dışarıdan çok şık ve albenisi yüksek bir saat görüntüsü veriyor bu model, fakat kullanmaya başladığımda işler biraz sarpa sardı diyebilirim.
Öncelikle saat bir çok fonksiyona ve komplikasyona sahip olduğu için sürekli çalışması gerekiyor tarih ayarlarının düzgün göstermesi için, önem vermiyorsanız sorun yok tabi. 66 saat güç rezerv diyor fakat ben ulaşamadım bir türlü. Onun için gidip bir winder aldım ama sonuç alamadım. Diğer saatlerimde problem yaşamazken bu saat her defasında duruyordu ve takvimin ayarını kaçırınca da bir yılı baştan kurmak gerekiyor. Servise de gönderdim bu arada problem yok dediler.

Diğer bir konu da saatin ibrelerinin bir süre sonra biri birine karışıyor olmasıydı. Kadran da kollar, indeksler ve yazılar hepsi aynı renk aynı tarz. Belirleyici yada ayrıştırıcı farklı bir renk yada formda değil. Yani karma karışık bir kadrana bakıyor gibi oluyordum. Hep gözümü yoruyor hem de baktıkça moralimi bozuyordu. Bilemiyorum belki 42 mm olan kasada bu durum biraz daha farklıdır daha ayrıştırılabilir.

Sonuç olarak benim için kötü bir tecrübe sayılabilecek bir deneyim oldu ve yollarımızı ayırdık.
Every legend has a beginning of
Kullanıcı avatarı
Skywalker34tr

Mesaj msguner » 11 Eki 2023, 12:58

Tekrardan merhaba,

@schavelle hocamın da söylediği vb farklı modelleri araştırma kararı aldım. Sebeplerini @Skywalker34tr hocam çok güzel özetlemiş. Aslında yabancı forumlarda da benzer yorumlar görmüştüm fakat memnun kullanıcıların yorumları biraz kafamı karıştırmıştı. Bizzat bu forumda tecrübe etmiş bir kullanıcıyı görmek güzel oldu. Özellikle kadranın yorucu olduğunu söyleyen çok kişi duydum. Ek olarak 4-5 yıl sonra mekanizma arızaları ve yüksek bakım ücretlerinden de bahsetmişler. Bunlar birikince biraz soğudum açıkcası.

Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
msguner

Mesaj esenturk » 11 Eki 2023, 14:23

Ben de bir ay önce falan baya bi kafaya takmıştım bu saati. Fakat Tamer’in de dediği gibi saat bi süre sonra o kadar zahmetli ve karmaşık geliyor ki. Adeta kadrana hiç boş yer kalmasın herşeyi dolduralım demişler.

Bu hem gözü yoran hem de şahsi olarak bana pek hitap etmeyen bir konu. Ancak söz konusu “master collection” olunca da bi taraftan işler değişiyor. Ben de biraz daha araştırıp yine aynı serinin çok daha temiz kadranlı ve sade modeli olan 40mm moonphase versiyonunu aldım. Ve gerçekten de çok severek kullanıyorum.

Şayet illa o modele kafayı taktım demiyorsanız ama master collection’ın da tadına bakmak istiyorum diyorsanız daha sade modelleri de memnun edecektir.

Fiyat konusuna bir şey diyemeyeceğim retail gray ve ikinci el kısmı baya bi çorba olmuş durumda. Ben genelde ne olursa olsun bi yetkili satıcıdan almayı tercih ediyorum.

Resim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
esenturk

Mesaj Mtn » 11 Eki 2023, 14:38

İçindeki makineyle ilgili yorum yapamayacağım. Kullandığım 42mm ayfazlı versiyonda kasa ve kadran işçilik üst düzey hissediliyor. Öyle ki denk bütçelerde marka içi de dahil daha kaliteli bileziğe ben rastlayamadım. İkinci elde metal bilezik çok avantajlı, fiyatları çok yüksek çünkü. Kullanımı çok konforlu, yumuşak hatlı kadife gibi bir bilezik. İnce ayar ve yarım bakla yok malesef. Ben sıkıldığım için deri kayışa geçtim.

Komplikasyonlu modelde karmaşıklığı azalttığı gerekçesiyle 42mm öneriyorlar. Daha kalın ve tok bir model. Gömlek altına saklamak biraz zor olacaktır. Kalınlığı ve büyüklüğü göz önüne almanızı öneririm. Son olarak mesajlarda belirtildiği gibi master collection serisine bakan ustalar ayrıdır. Resim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullanıcı avatarı
Mtn

• Similar topics
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Yazar

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 212 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners