Seiko Spb143 vs Seiko Spb381

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Seiko Spb143 vs Seiko Spb381

Mesaj vllkan » 09 Şub 2024, 16:05

Arkadaşlar merhaba, forumu yıllardır takip edip türlü arayışlardan sonra sonunda istediğim saatleri satın alabiliyorum. Herkese nasip olur umarım bu durum. Diver saat için arayıştayken bütçeme uygun olarak Seiko Spb143 vs Seiko Spb381 arasında kararsız kaldım. Spb143 ü bileğime denediğimde tam arzu ettiğim heyecanı yaşayamadım. Spb381 i henüz deneyemedim ama teknik özellikleri ve youtube videolarından izlediğim kadarıyla beni çok etkiledi. Saatleri tanıyan dostlar varsa kısa bir tavsiye rica edecektim.

Resim
Seiko Spb381

Resim
Seiko Spb143
Kullanıcı avatarı
vllkan

Re: Seiko Spb143 vs Seiko Spb381

Mesaj SelAc » 09 Şub 2024, 21:23

Spb 381 daha gösterişli. Denediğiniz model 62 mas hikaye bakımından daha etkileyici olsa da ben spb 381 ı seçerdim. Mekanizma bakımından ikisi de 6r sanırım. Gmt fonksiyonu mm300 e yeni eklenmiş olmalı. Daha önce görmemiştim. Karar sizin. Yine de diğer saati de bilekte görün derim.
@zamankoleksiyoneri
Kullanıcı avatarı
SelAc

Mesaj vllkan » 09 Şub 2024, 21:50

SelAc yazdı:Spb 381 daha gösterişli. Denediğiniz model 62 mas hikaye bakımından daha etkileyici olsa da ben spb 381 ı seçerdim. Mekanizma bakımından ikisi de 6r sanırım. Gmt fonksiyonu mm300 e yeni eklenmiş olmalı. Daha önce görmemiştim. Karar sizin. Yine de diğer saati de bilekte görün derim.

Haklısınız, Spb381 daha göze gelen bir model. Özellikle seramik bezel olması da beni cezbediyor fakat henüz deneyemediğim için tek endişem çapının 42mm olması gerçi lug to lug nispeten kısa tutulduğu için daha küçük göründüğü söyleniyor ama denemeden bilemeyeceğim sanırım. Ayrıca 6R serisi mekanizmalar benzer olsa da hem güç süresi hem de dadikliği spb143 e göre daha iyi olduğu söyleniyor. Boyut konusunda sorun olmazsa sanırım spb381 i tercih etmeye yakınım :D
Kullanıcı avatarı
vllkan

Mesaj hfatih » 10 Şub 2024, 03:22

SPB143 farklı kayış tipleriyle bence daha uyumlu. Yani bir diver ama farklı kayislarla daha klasik gorunumlere burunebiliyor. Hem spor hem günlük kullanıma uyar.

SPB381'in ise siyah olanını inceledim, daha spor bir model. Bana biraz tasarım çizgileri itibari ile kalın ve spor bir hissiyat vermişti. Hem Diver hem gmt olması çok güzel. Yeşili de fotoğraflardan göründüğü kadarıyla çok canlı duruyor.

Alternatif olarak eğer bilek uygunsa SPB323 king sumo düşünülebilir. Normal sumolar alüminyum bezelleri sebebiyle ucuz durur ama King sumoda seramik bezel olması lazım, canlı duruyor. Boyutları sizi korkutmasın, sumo kasa kavisleri itibariyle çoğu bilekte güzel durur.

Bende seiko monster ve san martin sumo var. Diğer hemen hemen tüm seiko diver kasalarını da deneme şansım oldu. Hepsi farklı zevklere hitap eden orijinal tasarımlar. Şimdiden hayırlı olsun.

SM-G991B cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
hfatih

Mesaj manil » 10 Şub 2024, 10:19

Safkan diver 143 olacaktır. 143 metal bilezikle kendini gösteren bir saat değil ama. Lug yapısı gereği bir waffle strap gerekir veya bir seichu kayış.

Diğer saat teknik olarak açıkçası daha fazla komplikasyona sahip ve fakat klasik bir diver için gmt özelliği bana garip geliyor.

Sonuç olarak şekil ön planda ise gmt, toolwatch ön planda ise 143 alınır.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
“Some people feel the rain. Others just get wet.”

Bob Marley
Kullanıcı avatarı
manil

Mesaj mecako52 » 10 Şub 2024, 12:04

Spb381 için :
Saatin 12'de bulunan değişik indisi, 4 yönündeki kurma kolu, 4 ile 5 arasındaki garip tarih penceresi... Yani hem yuvarlak indis hem dikdörtgen indisler bir arada, içinde yazı üzerine gmt fonksiyonu. Biraz karman çorman geliyor o saat bana...

Öte yandan Spb143'te çok elegans bir kadran, klasik 3 yönünde korumasız kurma kolu, 3 yönünde yine tarih penceresi, düzenli ve simetrik indisler ve 6 yönündeki yazısı ile çok nizami bir görünüm. Çok da kaliteli ve bir yandan yalın bir yandan göz alıcı saat... Tercihim Spb143 olurdur.

SM-S906U1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Kullanıcı avatarı
mecako52

Mesaj vllkan » 10 Şub 2024, 12:34

Arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim. Spb381 biraz daha gösterişli olsa da genel fikir olarak sadelikten biraz uzaklaşıyor. Ve benim için en olumsuz tarafı ise boyutu. Alacağım saatin biraz daha koleksiyon öğeleri de taşımasını istediğimden Spb143 daha öne çıkıyor. Bugün gidip 2 saati de kolumda deneyeceğim. Hangisini tercih ettiğimi buraya yazarım, belki ikisi de olmayacaktır. Yeni bir arayışa girersem onu da yazacağım. Çok teşekkürler. :thumbup:
Kullanıcı avatarı
vllkan

Mesaj kethuda57 » 11 Şub 2024, 22:07

Spb381 modelini inceleme şansım olmadı ancak gmt olduğu için kalın bir kasadır diye düşünüyorum. Spb143 model bende var keyifle kullanıyorum. Ama orjinal bileziğiyle değil tabiki :) Seiko bilezik konusunda maalesef tamamen hayal kırıklığı. Ama neyse ki bu soruna çözüm olarak Uncle Seiko yetişiyor. Seikonun o kaba bileziklerine göre çok daha naif ve kaliteli bilezikler üretiyorlar. Bilek kısmı 18mm ile bitiyor ve çok daha rahat, konforlu bir kullanım sağlıyor. Eğer metal bilezik ile kullanılmayacak ise silikon ve kanvas kordonlarla da kullanilabilir.
Resim
Senin kuşların olurdu mevsimi yolculuklara çağıran...
İnstagram : kethuda57
Kullanıcı avatarı
kethuda57

Sonraki

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 272 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners