Orient Racing Power Reserve - İlk Mekanik Saatim İçin Yardım

Hakkında Bilgi Almak İstediğiniz Saatleri Burada Sorabilirsiniz
Forum kuralları
Sayın Üyeler TSF'ye Hoş Geldiniz, Saat Danışma Platforumu Bölümünde Yeni Saatinizle İlgili Bütçe ve Marka/Model Bazlı Tavsiye ve Kullanıcı Tecrübesi Talebinde Bulunabilirsiniz. Düşünülen Kriterlerin Detaylı Olarak Belirtilmesi Üyelerin Daha Rahat Tavsiyelerde Bulunmasını ve Tecrübelerini Paylaşmalarını Sağlayacaktır. Lütfen Açtığınız Konulara Sadece X Model Yorumunuz Nedir Şeklinde Yazmayınız. Sorulan Saatin Model Fotoğrafı, Özellikleri ve Öncelikle Kendi Yorumlarınızı Ekleyerek Sorunuz.

İyi Forumlar Dileriz

TSF

Orient Racing Power Reserve - İlk Mekanik Saatim İçin Yardım

Mesaj kekremsi » 14 Şub 2011, 03:44

Merhaba
ilk defa mekanik saat alacagım için enine boyuna araştırmak istiyorum. Saat zevkim çok hızlı değiştiği için şöyle bir ay kadar bekledim ve bir mekanik saatte neler istediğime karar verdim. Saat konusunda tercihlerim şunlar:

- metal bilezik
- sportif görünüm
- koyu renk kadran
- yuvarlak kasa
- şeffaf arka kapak (mekanizma seyir keyfi)
- 700-800tl civarı bütçe
- 42mm ve üzeri çap
- çok kalabalık olmayan kadran yazıları ( pilot saatlari çok kalabalık genelde)
- hareketli sportif bezel, elle de kurulabilme özelliği, safir cam, tarih göstergesi ve kalan güç göstergesi (bunlar o kadar da önemli değil ama olsa iyi olur)

Benim araştırdığım kadarıyla, üzerinde durduğum bir model: Orient CEZ05001B
Resim
ebay de 305dolar (485 tl singapurdan standard shipping)
http://cgi.ebay.com/Orient-Auto-Sports-Power-Reserve-Men-Watch-CEZ05001B-/280622458724?pt=AU_Watches&hash=item415666e764
superchrono da 320 dolar ( 510 tl fedex express ile)
http://www.superchrono.com/index.php?main_page=product_info&cPath=71&products_id=2474

saatin sirkecide garantili peşin fiyatı ise 750 tl civarı

Saatinde sağında solunda ve kadranında çok mu fazla gereksiz ayrıntı var ya da çok mu çocuksu bir görünüşü var karar veremedim (yaş 25). Ne dersiniz siz ilk mekanik saatiniz olarak bu orient i alırmıydınız? yoksa ilk olarak orient mako yada seiko 5 sports gibi daha sade ve ucuz modelleri mi düşünürdünüz. Genelde düşük bütçe için önerilen seiko 5 modelleri bana çok hitab etmiyordu ama aşağıdaki seikoyu beğendim. Sizin önereceğiniz modeller varsa düşünebilirim. 500tl nin üstünde para verip de 1 ay sonra pişman olmak istemiyorum. o yüzden ilk saatimi tecrübeli kişilerle beraber seçmek istiyorum.
ResimResim
http://cgi.ebay.com/Orient-Blk-200m-Diver-Steel-Automatic-Mens-Watch-Tag-/330528627830?pt=Wristwatches&hash=item4cf50a9c76
http://cgi.ebay.com/Seiko-5-Sports-Automatic-Watch-200M-Compass-SKZ211K1-/390283442914?pt=AU_Watches&hash=item5adeb4bae2

Daha önce ebayden ve yurtdışından alışveriş yaptım ama 150 doların üzerinde bir ürün getirtmemiştim hiç. bu konuda yapılcak strateji saatin fiyatını paket üzerinde 150 dolar altında göstermek mi olmalıdır? yada standard shipping gibi ucuz gönderiler gümrükte daha az mı dikkat çeker? Yurt dışından saat siparişi konusunda tecrübeli arkadaşlar yorum yazarlarsa çok yardımı dokunur. Ayrıca superchrono.com güvenilir bir site midir onu da bilmiyorum. Teşekkürler
Kullanıcı avatarı
kekremsi

Re: Orient racing power reserve - İlk mekanik saatim için yardım

Mesaj haydari » 14 Şub 2011, 12:44

ebay den iki kez saat aldım. satıcıya hediye olarak göndermesini ve mümkünse fiyatını biraz düşük yazmasını rica ettim.
İkisinde de sorun yaşamadım.
Kullanıcı avatarı
haydari

Mesaj Archezia » 14 Şub 2011, 13:26

Yanlardaki siyah kısımlar bence pek güzel durmamış. Al bir mako yada seiko 5 keyfine bak derim. Eğer canlı canlı koluna takıp bakmadıysan onu da öneririm. O zaman belki fikrin değişir, beğenebilirsin.

Ayrıca ebaydan alma bence çok da fiyat farkı yok gibi zaten. 750 bir de pazarlıksız fiyatıysa zaten daha düşürebilirsin onu. Bir de son zamanlarda artık benim bildiğim düşük fiyat yazdırma olayı pek işe yaramıyor. Gümrükteki görevli internetten saatin fiyatına bakıp ona göre ekleyebiliyor vergiyi. Bu yüzden mağazadan alırdım ben olsam. Sabah çıkarsın, akşam saat kolunda olur. Sorun çıktığında götüreceğin yer olur vs. Ne derdin olur, ne tasan.
"I may be wrong (But I doubt it!)"
Steinhart Nav. B-Uhr TSF Special Edition 23/44
Kullanıcı avatarı
Archezia

Mesaj kekremsi » 14 Şub 2011, 16:42

yorumlar için teşekkürler

orientin liste fiyatı 1000tl, peşin deyince anında %20 düşülüyor, en son ne olur deyince de 770tl civarı bir şey söylendi. fiyatın daha da düşeceğini sanmıyorum. Seiko 5 atlas ın fiyatı 150euronun altında, gümrükten vergisiz geçmesi için ekstra birşey yapmanın gereği yok sanırım. şu an seikoyu almaya daha meyilliyim oriente göre
Kullanıcı avatarı
kekremsi

Re: Orient Racing Power Reserve - İlk Mekanik Saatim İçin Yardım

Mesaj Magneto » 15 Şub 2011, 01:17

770den daha da düşer ,sen 700 de ,masanın üstüne 700 lirayı bak nasıl tamam diyor :D
Saat = BlancPain
Kullanıcı avatarı
Magneto

Re: Orient Racing Power Reserve - İlk Mekanik Saatim İçin Yardım

Mesaj sa1970 » 01 Mar 2011, 14:11

Yukarıdaki resimde ORİENT daha bir havalı duruyor, ancak bundan beş yıl önce ROLEX kasa bir Orient otomatik saat altım bir türlü ayar tutmadı saat sürekli 10-15 dk geri kalıyordu , daha önceki kötü tecrübelerimden dolayı çizer bozar diye Yalova da başka bir saatçiyede götürmedim , öylece kaldı saat, bu mekanik saatlerin balansı sökmesi takması küçük onarımları gibi günlük bir kurs düzenleyecek gönüllü bir arkadaş çıksa bizde katılsak :) ne güzel olurdu,
Kullanıcı avatarı
sa1970

Dön TSF Saat Danışma Platformu - Ask Your Next Watch

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 106 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners