Saatin İçine Toz Nasıl Girer?

Saat Tamiri Ustaları, Ekipmanları, Servis Ve Bakım Merkezlerinden Bilgiler
Forum kuralları
Sayın Üyelerimiz, Saat Servis Merkezi bölümümüzde saat tamiri ve servisi konularındaki sorularınızı saat ustalarına sorabilirsiniz. Ustalar ve merkezler tarafından verilecek tavsiye ve yardımlar gönüllülük prensibi neticesinde yapılmaktadır. Forumumuza üye olan ustalar veya saat tamir merkezlerinin yardım zorunluluğu bulunmamaktadır, sorularınızı sorarken bu durumu dikkate almanızı rica ederiz.

TSF

Saatin İçine Toz Nasıl Girer?

Mesaj Mori » 21 Eki 2009, 22:29

Aklıma takılan bi soru; Misal kullandığımız saatlerin içine ufacık toz taneleri nasıl oluyor da giriyor? üstünde örneğin, 10atm su geçirmez özelliği vardır yazıyor ve bu tozların girmesi bence bu yazıyla tezat oluşturuyor!

Ustalar açıklarsa bende keyifle dinler ve öğrenirim... Teşekkürler.
Zamanı öğrenmekten çok daha fazlası...
Kullanıcı avatarı
Mori

Re: Saatin içine toz nasıl girer?

Mesaj Ziyaliv » 21 Eki 2009, 22:29

Eğer ki su geçirmez bir saatin içine toz giriyorsa bu iki yerden mümkündür.

1- Camın etrafında bir boşluk vardır oradan girebilir.
2- Saatin ayar kolunun dibinden girebilir

Toz tanecikleri zerre şekilinde oldugunu için bazı tam birleşimi gerçekleşmemiş saaatin kısımlarından toz girebilir. Hatta mikroskopla görebileceğiniz bir delikten bile girebilir. Tabii boyle bir saat su almayabilirde nasıl buyuk bir su damlası o kısımın üzerinden geçerse girmeyebilir ama kesinlikle basıncı veya tazyiki fazla bir su gördüğünde muhtemelen saat su alacaktır. Örneğin şöyle bir şeye şahit olmuştum nokia nın çok kaliteli bir modelinin içinde 2-3 santim uzunlugunda bir kıl vardı. Telefonun camı ile kasasının birleşim yerinde oldukça ufak göz ile gorunmeyen bir delikten girmiş telefonu açınca farkettik kılın bir ucu o delikteydi. Sonuçta eğer toz giriyorsa suda alabilir saatte buyuk olasılıkla bir montaj hatası vardır.
"Saat, Saatçiden Alınır...."
Kullanıcı avatarı
Ziyaliv

Re: Saatin İçine Toz Nasıl Girer?

Mesaj Archezia » 16 Kas 2010, 23:48

Benim de ufak bir sorum var bu konuyla ilgili. Forumdaki üstadlardan yardım bekliyorum. Sorum şöyle; Saati ayarlarken ayar kolunu çektiğimizde oradan toz alma ihtimali yükselir mi? Yükselirse ne kadar yükselir ve bu ayarları yaparken toz vs. girmeyecek bir yerde yapmaya dikkat etmelimiyiz? Şimdiden teşekkür ederim...
"I may be wrong (But I doubt it!)"
Steinhart Nav. B-Uhr TSF Special Edition 23/44
Kullanıcı avatarı
Archezia

Mesaj nickynick » 17 Kas 2010, 16:52

Archezia yazdı:Benim de ufak bir sorum var bu konuyla ilgili. Forumdaki üstadlardan yardım bekliyorum. Sorum şöyle; Saati ayarlarken ayar kolunu çektiğimizde oradan toz alma ihtimali yükselir mi? Yükselirse ne kadar yükselir ve bu ayarları yaparken toz vs. girmeyecek bir yerde yapmaya dikkat etmelimiyiz? Şimdiden teşekkür ederim...

Archezia o kadar kısa sürede bir şey olacağını tahmin etmiyorum, ama yine de tozun toprağın içinde ayarlamamak lazım :)
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullanıcı avatarı
nickynick

Mesaj Clk » 17 Kas 2010, 18:44

Cevap yükselir Archezia. Ama moto cross yarislarini en önden seyrederken saatini ayarlamiyorsan birsey olmaz.
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj Archezia » 19 Kas 2010, 00:42

Hergelenin biri benim saate girmiş de. Ben de ayarlarken başka birşeye gitti aklım, tepe öyle çekik kalmıştı. Tam o sırada farkettim tozu ondan bir sorayım dedim. Dikkatimi çeken şey motocross yarışı değildi ama (:
Kullanıcı avatarı
Archezia

Mesaj bengisaat » 20 Kas 2010, 03:27

Isı değişiminden kaynaklanan basınç farkları nedeni ile izolasyonu tam olmayan veya sorunlu olan saatlerde Toz zerrecikleri saatin kapağı veya ayar kolunun kenarından içeri emilir ve statik elektriğin etkisi ile saatin içinde yer edinirler .

İzolasyonu sorunlu olan saatlerde çaresi vardır ancak izolasyonu olmayan saatlerde çözüm yoktur.
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Mesaj Archezia » 20 Kas 2010, 17:48

Sağolun bengisaat. İzolasyonu olan saatten kastınız tam olarak nedir acaba? Saat Tissot Le Locle, 3 atm Water Resistance var. Bu, izolasyonu olan saatler sınıfına girer mi? Toz benim camın iç tarafında, umarım mekanizmayı falan çıkarmak gerekmiyordur. Çözüm yolu her ne ise sizce değer mi tek bir toz tanesi için? Yoksa sadece onun için saati açtırmaya(eğer açılacaksa) değmez mi diyorsunuz?

Ankara'ya dönünce bu işi halletmeyi düşünüyorum. Tavsiye edebileceğiniz bir yer varsa öğrenmek isterim. Saygılarımla...
Kullanıcı avatarı
Archezia

Sonraki

Dön TSF Saat Servis Merkezi - Watch Service Centre

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 35 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners