Swatch | Rezalet Bir Tamir Hikayesi ve Makine Değişimi

Saat Tamiri Ustaları, Ekipmanları, Servis Ve Bakım Merkezlerinden Bilgiler
Forum kuralları
Sayın Üyelerimiz, Saat Servis Merkezi bölümümüzde saat tamiri ve servisi konularındaki sorularınızı saat ustalarına sorabilirsiniz. Ustalar ve merkezler tarafından verilecek tavsiye ve yardımlar gönüllülük prensibi neticesinde yapılmaktadır. Forumumuza üye olan ustalar veya saat tamir merkezlerinin yardım zorunluluğu bulunmamaktadır, sorularınızı sorarken bu durumu dikkate almanızı rica ederiz.

TSF

Swatch | Rezalet Bir Tamir Hikayesi ve Makine Değişimi

Mesaj emrahkaracam » 19 Şub 2022, 15:18

Resim

Merhaba. Foruma yeni üye oldum ve ilk mesajım.

15 yıl kadar önce aldığım ve yıllardır kullanmadığım Swatch Irony YCS482 model saatim var. Aldıktan 2 yıl kadar sonra düşme sonucu camı çatladı ve bir süre sonra da ayar kolu yerinden çıkmıştı ve geri tutmuyordu. Ben de swatc tamir edecek bir yer bulamayınca aldığım yerin tavsiyesi ile Ankara Kızılay Kök çarşısında bir yere götürdüm(Girişte sağda). Hala orda mıdır veya aynı kişi mi işletiyordur bilmiyorum.

Herif ayar kolu çıktığı için makineyi değiştirmemiz lazım dedi + cam değişimi için o zamanki yarı saat parası para istedi. Tamam yap bakalım dedik. Ama ben böyle rezil bir tamir hizmeti ve tamirci görmedim şimdiye kadar. Hakkında söylenecek olumlu hiçbir şey yok.

Saatte, kronometredeki salise çalışmıyor. Dakika sayacı 30dk lık bir saatin mekanizması takıldığından ikişer atıyor. İçinde toz var. Kronometre tuşarın basma hissi kötü. Biri çok kolay, diğeri zor basılıyor. Eski "tık tık" his yok. Hepsini geçtim saniye ibresini tam düz yapamadığından tam 12 yi göstermiyor. Bu onun ne kadar izansız olduğunun ve baştan savma iş yaptığının göstergesi. Lan bir ibreyi düzgün takmak ne kadar zor olabilir. Hal böyle olunca böyle bir adamdan benim eski mekanizmam kolayca yapılacak durumda olduğundan ve yürütmüş olabileceğinden de şüphelenmiyorum değil.

O zaman çocuk sayılacak yaşta olduğumdan biraz tartışsak da 40 lı yaşlardaki iki kişiye karşı pek bir şey yapamadım. Saydığım bazı kusurları da alırken fark etmedim. Saati aldım geldim ama içime de sinmedi. Birkaç kere takıp çekmeceye kaldırdım.

Ben ordayken konuşmalarından tanıdık oldukları anlaşılan birinin saatini veriyordu. Saatin saniyesini takmamış. Adam saniyesi nerde lan bunun dedi. O da masada bulup, al deyip verdi eline :lol: Gerçi dandik bir saat ama nasıl insanların piyasada iş yaptığını görün istedim. Bu her türlü sektörde böyle. O yüzden tamircilere güvenmem ve tamir işlerimi genelde kendim yaparım. Gerekirse komple bozarım. Yetkili servisler bile doğru düzgün iş yapmıyor. İşini düzgün yapan bir %10 düzgün esnaf var ama onlara denk gelmek de zor.

Tasarımını hala beğendiğim için ve kasası pek yıpranmadığı için, bu saati doğru düzgün bir şekilde yapmak veya yaptırmak istiyorum. Makinenin tabi ki değişmesi lazım. Bildiğim kadarıyla sadece mekanizma piyasada yok. Bu yüzden dışı yıpranmış mekanizması sağlam ikinci el bir YCS Irony saat alıp mekanizmasını değiştirmek istiyorum. Fiyatları 300 TL ye kadar düşüyor.

Sormak istediğim iki şey var. Bunların hepsinin mekanizması her modelde aynı mı? Yani uyum sorunu olur mu? Diğeri de kendim yapabilir miyim? Elimden iş gelir ama saat tamirinde tecrübeli değilim. İşini düzgün yapan, simetri ile ilgili algı problemleri olmayan, titiz ustalar varsa ona da gönderebilirim.

İsterse yeni alacağım ikinci el saatle beraber, isterse ben düzgün mekanizma temin ederim derse sadece saati de gönderebilirim.
Kullanıcı avatarı
emrahkaracam

Re: Swatch | Rezalet Bir Tamir Hikayesi ve Makine Değişimi

Mesaj CptOz » 21 Şub 2022, 11:51

Geçmiş olsun. Saatin manevi ve özel bir değeri yoksa yeni saat bakın derim. Tabii ki iyi bir ustada tamir imkanı vardır ama astarı yüzünden pahalıya gelebilir...

Sent from my SM-G780F using Tapatalk
Kullanıcı avatarı
CptOz

Mesaj manil » 21 Şub 2022, 15:07

Maalesef böyle hayvan çok var. Mekanik saat hype'ı katlanarak arttığı için bir baltaya sap olamayan ve fakat kendi kendine usta sıfatı verip bu işe soyunan gönül insanı sayısı da arttı.

Yabancı saatçilerin restorasyon videolarını görünce işe saygı nasıl olur bi nebze görebiliyoruz. Temiz, düzenli çalışma, eşyaya dikkat etme...

İlk ciddi saatim olan Tag Heuer'in bileziğini çıkartmak için götürdüğüm saatçi lugların üst tarafından (bana dönük kısım) kanırtmak suretiyle bileziği çıkarttığında yaşananları tekrar düşünmek bile istemiyorum.

Maalesef saat olayı hem üretici, hem satıcı, hem tüketici, hem de servis noktasında ideal olmaktan çok ama çok uzak. Usta denen adamların yüzde 90'ının da çok bir şey bildiği kanaatinde değilim. Çalışma sistematikleri, disiplini hak getire. Nereden nasıl çakarım derdindeler. Eskimiş pil mi, çıkma parça koyup sıfır diye satma mı, kadranı temizlerken içine kıl düşüren mi... Her türlüsü var. En garantilisi, 3 kuruş fazla verip yetkili servisinde yaptırmak, kötü bir durum olduğunda en azından muhatap belli.

Sent from my CLT-L09 using Tapatalk
“Some people feel the rain. Others just get wet.”

Bob Marley
Kullanıcı avatarı
manil

Mesaj emrahkaracam » 21 Şub 2022, 18:53

CptOz yazdı:Geçmiş olsun. Saatin manevi ve özel bir değeri yoksa yeni saat bakın derim. Tabii ki iyi bir ustada tamir imkanı vardır ama astarı yüzünden pahalıya gelebilir...

Saatin çok bir manevi değeri yok ama 15 yıl önce o zaman öğrenci harçlığımla almış olmam. Ama tasarımını beğeniyorum. Ne zaman taksam genelde bir bakıyorlardı. Yoksa çok da iyi bir saat değil zaten swatch.

Yeni swatch modellerine baktım. Oyuncak gibi tasarımları var. Fiyatı da 2000 lira. Çok değil ama Quartz saate de pek para vermem bundan sonra.
Kullanıcı avatarı
emrahkaracam

Mesaj emrahkaracam » 21 Şub 2022, 18:54

CptOz yazdı:Geçmiş olsun. Saatin manevi ve özel bir değeri yoksa yeni saat bakın derim. Tabii ki iyi bir ustada tamir imkanı vardır ama astarı yüzünden pahalıya gelebilir...

Saatin çok bir manevi değeri yok ama 15 yıl önce o zaman öğrenci harçlığımla almış olmam. Ama tasarımını beğeniyorum. Ne zaman taksam genelde bir bakıyorlardı. Yoksa çok da iyi bir saat değil zaten swatch.

Yeni swatch modellerine baktım. Oyuncak gibi tasarımları var. Fiyatı da 2000 lira. Çok değil ama Quartz saate de pek para vermem bundan sonra.
Kullanıcı avatarı
emrahkaracam

Mesaj zemberekv2 » 21 Mar 2022, 03:02

Emrah Bey, Ankara'da maalesef bir Cengiz Ustamız yok veya varsa da ben denk gelmedim.

Aynı yerde, yan sokak biraz aşağıda var bir yer daha var. Tıpkı sizin gibi yıllar önce öğrenci iken harçlıklarımla aldığım bir Irony saatim vardı. Yurda dönünce, hemen aklım geldi o saatim, buldum ve sorununu hatırladım, saniye yerinden çıkmıştı. Belki dedim satan adam oradadır diye yanına gitme hatasında bulundum. Swatch'u yapamadı, 1 cep saati kristalini değiştirdi ama akla karayı seçtim yaptırana kadar, 1 Citizen 7 Star'ı mahvetti, tiji kırdığını, tepeyi attığını söyledi (tabi ki yalan), 1 adette Vega (Citizen) saatin kadranı mahvetti kristal takılacaktı ve rahmetli babamın kullandığı sıradan bir Citizen'i vardıi ona kadran takılacaktı, eline ilk geçeni takmış ve son anda bir HiSonic saatimi kurtardım. Her aradığımda farklı bir fiyat söyledi vs.

Velhasıl Ankara'da henüz "saatçi" bulamadım. Pil ve kayış değiştiren dükkanlar dışında henüz rastlamadım daha doğrusu.

Gazete haberi olmuş bir vatandaş var Ulus'ta aradım buldum ona gittim :) şaka gibiydi 1 dk kadar kaldım içeride ve çıktım. Özgüven dükkandan dışarı taşıyor, saat konusundaki "......." ise (uygun bir kelime buldum ama yazmamam). İstanbul durum biraz daha iyi sanırım ama orada da 2 Citizen bakımı için verdiğim yer sözde bakım yapmıştı, tabi elini bile sürmemiş, neyse ki bozmadığına sevinip kendimi avuttum.

Saatle, hem vakit hem de araç anlamında, hayatının içerisinde zaman yer almayan bir toplumda bu kültürün olmasını beklemek hata. Bizler için maddi, manevi kıymeti olan saatlerimiz, işini severek yapan esnafı tenzih ederim, onlar için "acaba ne kadar kâr edebilirim" sorusundan başka bir şey değil. Hangimiz, tanıdık dahi olsa "acaba çizecek mi? yapabilecek mi? Parça çalacak mı?" diye düşünmeden saatini verebiliyor? Belki 1 belki 2 kişi. Ben pil değişiminde bile gözümün önünde yapmasını söylüyorum en basiti.

Sırf bakım ve tamir edilmesi gereken bir kaç saatim için Cengiz Usta'nın yanına İstanbul'a gitmeyi planlıyorum.

Umarım değişir bu durum, gerçekten bu işi seven, eğitimini almış, en az bizler kadar meraklı insanların sayısı artar.
Kullanıcı avatarı
zemberekv2

Dön TSF Saat Servis Merkezi - Watch Service Centre

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 32 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners