Seiko Kinetic Quartz dönüşümü

Saat Tamiri Ustaları, Ekipmanları, Servis Ve Bakım Merkezlerinden Bilgiler
Forum kuralları
Sayın Üyelerimiz, Saat Servis Merkezi bölümümüzde saat tamiri ve servisi konularındaki sorularınızı saat ustalarına sorabilirsiniz. Ustalar ve merkezler tarafından verilecek tavsiye ve yardımlar gönüllülük prensibi neticesinde yapılmaktadır. Forumumuza üye olan ustalar veya saat tamir merkezlerinin yardım zorunluluğu bulunmamaktadır, sorularınızı sorarken bu durumu dikkate almanızı rica ederiz.

TSF

Seiko Kinetic Quartz dönüşümü

Mesaj nicknock » 12 Kas 2023, 19:39

Herkese selamlar,

Seiko Kinetic bilindiği gibi aslen şarj edilebilen pille çalışan quartz bir saattir.

Ancak özellikle bu saatin ilk jenerasyonları şarj tutma konusunda performans sıkıntıları yüzünden sık sık kapasitör değişimine ihtiyaç duyuyor ki bu durum astarı yüzünden pahalıya geliyor bir müddet sonra.

1996 model kendi Seiko' m da bu sistemden kurtulup normal pil takarak dönüşüm yapabildim ve kullanmaktayım.

İzmir' de buna ihtiyaç duyan saat sahipleri bana ulaşabilirler. Yardımcı olmaya çalışırım.
Kullanıcı avatarı
nicknock

Re: Seiko Kinetic Quartz dönüşümü

Mesaj sasuta » 12 Kas 2023, 21:57

İzmirde olmayanlar için rehber niteliğinde nasıl yapıldığını açıklamayı düşünmez misiniz?
"Bir fırıldak rüzgar olmadan dönüyorsa mutlak bir üfleyen vardır"
Kullanıcı avatarı
sasuta

Mesaj nicknock » 12 Kas 2023, 22:06

Elbette düşünürüm ancak ben bu işin uzmanı değilim.
Sadece derin bir araştırma sonucunda kendi eski jenerasyon saatime uyguladım ve sonuç aldım.
Saatin modeline göre bunu başka arkadaşlara da uygulayabileceğimi düşündüm.

İngilizce bir araştırma ile bu bilgilere herkes ulaşabilir. Önemli olan uygulayabilecek olmak ki herkesin yapabileceği bir şey olmadığını söyleyebilirim.
Kullanıcı avatarı
nicknock

Mesaj bengisaat » 04 Oca 2024, 21:59

Bu eski tip kinetic seikolarda kullnıcının talebi ve sorumluluk üstlenmesiyle yapılan basit bir işlem .
371 pillere uyumlu bataryaları sökünce ( - ) kutbunun uzantısı iletken punto ile bataryaya sabitlenmiştir ,bunu maket bıçağının ucuyla dikkatlice puntolarından ayırın. Bu parçayı aynen yerine ve 371 pili de bunun üzerine oturtun.
Üstündeki yalıtkanı da üzerşne kaymasını engelleyecek şekilde takıp baskı ve civatalarını takın ,işlem tamam .
Dikkat edilmesi gereken önemli nokta her kinetiğe uygun olmadığını bilmelisiniz 371 pillerin ebatları ve voltajı uygun olan bataryalarda yani eski tip Seiko kinetiklerin çoğunda geçerli.
Öte yandan yukarıda bahsettiğim gibi Bu işlem kullanıcının talebi ve sorumluluğu üstlenmesi ile yapılmakta.
Benim önerim ise her zaman orijinal batarya kullanılması yönünde, çünkü orijinal batarya en az 5 yıl boyunca gideceğini düşünürsek 5 yıl içerisinde 5 tane pil taktığınızı hesapladığınızda aynı hesaba gelir ve saatiniz 5 kere açıldığını da hesaplarsanız saatin kalan ömrü açısından önermiyorum
.
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Dön TSF Saat Servis Merkezi - Watch Service Centre

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 27 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners