Özensiz Saatçiler

Saat Tamiri Ustaları, Ekipmanları, Servis Ve Bakım Merkezlerinden Bilgiler
Forum kuralları
Sayın Üyelerimiz, Saat Servis Merkezi bölümümüzde saat tamiri ve servisi konularındaki sorularınızı saat ustalarına sorabilirsiniz. Ustalar ve merkezler tarafından verilecek tavsiye ve yardımlar gönüllülük prensibi neticesinde yapılmaktadır. Forumumuza üye olan ustalar veya saat tamir merkezlerinin yardım zorunluluğu bulunmamaktadır, sorularınızı sorarken bu durumu dikkate almanızı rica ederiz.

TSF

Re: Özensiz Saatçiler

Mesaj nickynick » 26 Oca 2011, 21:30

punk yazdı:
Thevenin yazdı:
fsinan yazdı:saati tezgaha vura vura çevirerek taktı

"Cikartip masaya vurmak" eylemini haketmis o.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Reyizler sakin..
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullanıcı avatarı
nickynick

Mesaj bengisaat » 27 Oca 2011, 04:03

:) :) :)

Epey kızmışsınız haklısınız elbette,ancak malesef bir kaç yerde belirttiğim gibi büyük mağazalar dahil kökeni saatçilikten gelme olmayan işyerlerinin hepsi değilse bile çoğu böyle.
İyi saatçileri çalıştıramıyorlar (Biz saatçiler dizginlenmeyiz,zincirlenemeyiz,başımızda saatçi olmayan birinin ahkam kesmesinden hiç hoşlanmayız asabileşiriz :) )
Dolayısı ile emekli birine pim çıkarmasını kapak açmasını öğretip servis amca diye oturtuyorlar.Muhtemelen sahiplerinden birinin amcası dayısı kayınpederi vs. dir.
Bu forum sayesinde sizler yine şanslısınız :)

Çekiç ve aparata gerek yok, aslında pim çıkarmak çok basit ,bunun için iki aparat var
Birincisi ve en çok kullanılanı kordonu yerleştirip aparatın sivri ucunu pimin çıkarılacağı yönün tersine gelecek şekilde oturtup sonra vidalı kolu çevirmeye başladığınızda pimin diğer taraftan kolayca çıktığını göreceğiniz cihazlar var.
Bunlar kalitesine göre 3-5 liradan başlayıp 20-30 liraya kadar çıkıyor.

Ayrıca ikinci ve yeni bir aparat olarak şimdilerde yaylı çıtçıtlı sistemli aletler var aletin sivri olan ucunu kordonda okla işaretlenmiş yönden çıkacak şekilde pimin üstüne bastığınızda aletin yayı gerilir ve bastırmaya devam ettiğinizde çıt sesi çıkararak pimin diğer taraftan kolayca çıkmasını sağlar.Genelde bir kerede olur ancak bazan 2-3 kere arka arkaya yapmanız gerekebilir.

Bunlarda da kalitesine göre 10 lira ile (Tahmini) 50 lira arasında değişiyor

Böylece ne saatiniz çizilir ne kordonunuz. Abartı sanmayın kordon çıkaracağım diye saatin camını kıranları hatta elini parçalayıp tetanoz iğnesi olanları bile tanıyorum ben :) (Vallahi ben değilim) :D

--Burada bahsedilen Pimli kordonlardır ,yani bir tarafından basınç uygulanıp diğer taraftan piminin çıkarıldığı sistemlerden bahsediyorum. Değişik şekillerde üretilen kordonların kısaltılması için özel aletler hatta makinalar gerekebilir,böyle durumlarda iyi bir saatçiye gitmelisiniz)

Bizler bütçemizin onlara göre çok çok kısıtlı olmasına rağmen ayar test cihazı,su test cihazı,saat yıkama makinasından tutunda tüm aletleri,yağları isviçre malı olmasına dikkat eden ustalar iken; o bahsettiğiniz koca koca mağazaların servislerinde çin malı tornavidalar,yağlar kullanılır.Çoğunda su test cihazı bile yoktur ama gelin görün ki bir omegayı şuursuzca yarım yamalak söker takar sonrada 1500 lira para alırlar.Alete gelince onlara para vermeye kıyamazlar.
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Mesaj Acc » 27 Oca 2011, 15:24

Buna benzer şeyler benimde başıma geldi ve bu tip durumlarda kendimi tutamıyorum. Kendimin takmaya bile kıyamadığım saatlerin kayışının vs vs çizilmesine hele bilinçsiz şekilde işlem yapılması sonucunda zarar görmesine tahammulum yok; İşte bu yuzden basit tamir aparatlarını aldım. Hem huzursuz olmuyorum hem de basit de olsa kayış küçültmek-değiştirme , pil ,temizleme , kolay tamiratlar yapmak kendimi iyi hissettiriyor. Keşke zaman olsa da bir ustanın yanında daha çok bilgi öğrenmek adına çıraklık yapabilsem.....
Kullanıcı avatarı
Acc

Mesaj fsinan » 01 Şub 2011, 22:57

Ben de pim çıkarma aletinden aldım, kullanması çok basit ve kolay..Fiyatı da 9tl.

Ama çok iyi iş görüyor.
"Money has no owners, has spenders". -Omar
Kullanıcı avatarı
fsinan

Mesaj razz » 02 Şub 2011, 12:54

İki sene önce ebay'den Seiko SKX007 saat aldım.. Gönderi o dönem çalıştığım şirketin Kartal'daki merkez binasına geldiğinden saati koluma göre ayarlatmak için Maltepe Carrefour'daki Konyalı Saat'e gittim..

Saati içerideki ustaya(!) vermeden önce kibarca sordum; " Saatin bilezğindeki pimleri sökmek için minyatür çekicinizle mi vuracaksınız aksi ucundan yoksa plastik, genelde mavi renk olan ayarlama aparatlarından mı kullanacaksınız? " Cevap çok hoş; " Nasıl bir aparattan bahsettiğinizi anlamadım.. Biz hep çekiçle vurup pimi çıkarır, fazla baklayı alıp tekrar bileziği birleştiririz.. Bize eğitimlerde de böyle gösterdiler.. Zaten profesyonel bakla çıkarma şekli de budur.. Sizin saatinizden çok daha pahalı saatleri bile böyle ayarlıyoruz biz.. "

Teşekkür ettim ve saatimi geri istedim.. Sirkeci'ye uğradığımda saatimi profesyonel olmayan ama saatin bileziğine işkence etmeyi gerektirmeyen metodla bileğime göre ayarlattım Ramazan Usta'da..
" The difference between men and boyZ is the price of their toyZ "
Kullanıcı avatarı
razz

Mesaj Acc » 02 Şub 2011, 15:07

razz ; Konyalı Saat hakkında yorum yapmak bile istemiyorum ama son saat değiştirme denemem!!! sırasında karnıma kramplar girdi.Yoruldum ve saati değiştirmeden çıktım. Bir insanı saat almaktan uzaklaştıran bilgi ve tavırlara sahipler. Fiyat-iskontolar konusundaki uygulamalarından bahsetmiyorum bile....
Kullanıcı avatarı
Acc

Mesaj bengisaat » 02 Şub 2011, 15:18

Takas yapmaya mı gitmiştiniz :D

Yani sanki oraya takas yapmaya gitmişsiniz gibi davranıyorlardı anlamında esprili söyledim affınıza sığınarak.:)
facebook.com/saatatolyesi/
Kullanıcı avatarı
bengisaat

Mesaj razz » 02 Şub 2011, 15:21

Acc yazdı:razz ; Bir insanı saat almaktan uzaklaştıran bilgi ve tavırlara sahipler. Fiyat-iskontolar konusundaki uygulamalarından bahsetmiyorum bile....

Durumu gayet iyi özetlemişsin Caner.. Ben merak ediyorum nasıl satış yapıyorlar bu tavırlarıyla..
" The difference between men and boyZ is the price of their toyZ "
Kullanıcı avatarı
razz

ÖncekiSonraki

Dön TSF Saat Servis Merkezi - Watch Service Centre

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 44 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners