Manyetik Alanın Otomatik Saatler Üzerinde Etkisi Nedir ?

Saat Tamiri Ustaları, Ekipmanları, Servis Ve Bakım Merkezlerinden Bilgiler
Forum kuralları
Sayın Üyelerimiz, Saat Servis Merkezi bölümümüzde saat tamiri ve servisi konularındaki sorularınızı saat ustalarına sorabilirsiniz. Ustalar ve merkezler tarafından verilecek tavsiye ve yardımlar gönüllülük prensibi neticesinde yapılmaktadır. Forumumuza üye olan ustalar veya saat tamir merkezlerinin yardım zorunluluğu bulunmamaktadır, sorularınızı sorarken bu durumu dikkate almanızı rica ederiz.

TSF

Re: Manyetik alanın Otomatik saat üzerinde etkisi

Mesaj elbruz84 » 11 May 2022, 09:46

dorian yazdı:evet arkadaşlar saatimi tamir ettim... yakınımızdaki endüstri meslek lisesindeki elektronik bölümüne gittim. durumu anlattım. saatimi gösterdim. sağolsun hoca çok iyi davrandı, yuvarlak bir mıknatıs aldı ve sanki vodoo büyüsü yapar gibi saatin önünde ve arkasında daireler çizerek döndürdü... mıknatısı dairesel hareketlerle saate yaklaştırıp, uzaklaştırdı, ve "biz okuduk üfletik gerisi allaha kalmış" diye esprisinide yaptı... Herneyse sonraki 24 saat saatimde gerçekten düzelme oldu, inanamadım... tekrar eski haline gelmiş günlük 5 saniye sapma yapıyor şimdi...

Böyle de bir macera yaşadım... Çok korkutucuydu benim için, çözüm meğersem mektepteymiş...

Merhaba, benim de sonradan fark ettiğim bir durum oldu ve aklıma takıldı. On adet mekanik saatim dolabımım en üst rafında yaklaşık bir yıla yakındır duruyor. Fakat fark ettim ki dolabın üstünde eski bir teyp duruyor ve teybin iki hoparlörünün içinde de mıknatıs var. Bu hiç aklıma gelmemişti. Tabi teybi kaldırdım ordan acaba bir etkisi olmuş mudur? Mıknatıs manyetik alanı çekim yapabildiği yerde mi başlar? Yoksa daha mı geniş?
Kullanıcı avatarı
elbruz84

Re: Manyetik Alanın Otomatik Saatler Üzerinde Etkisi Nedir ?

Mesaj Blackk » 11 Eyl 2023, 22:13

Merhabalar herkese,bu konudan sonra dikkatimi ceken birseyi sormak istiyorum.Madem miknatislarin saatler uzerinde etkisi var(baslikta bir arkadas buzdolabi magnetinin bile saatini bozdugundan bahsetmis) peki iphone magsafe kiliflarinin saate zarar verme ihtimali var midir sizce ?telefon sol eldeyken saat oldukca yakin oluyor sonuc olarak manyetik alana.Datejust kullanicisi olarak merak ettim bu durumu
Kullanıcı avatarı
Blackk

Re: Manyetik Alanın Otomatik Saatler Üzerinde Etkisi Nedir ?

Mesaj ercangun » 24 Eyl 2023, 00:33

Her türlü mıknatısın saatinizi manyetize etme ihtimali mevcuttur.

Saatinizin manyetize olup olmadığını anlamanın iki basit yöntemi var.
1. Bir pusulanız varsa saatinize yaklaştırın. Sapmaya sebep oluyorsa saatiniz manyetize olmuştur.
2. Google play store veya App store üzerinden Gauss meter yazarak arama yapın çıkan uygulamayı yükleyin. Uygulama açıkken telefonunuzun arka üst kısmını saatinize yaklaştırın. Okunan Gauss değerinde kayda değer sapma oluyorsa saatiniz manyetizedir.
Demanyetizasyon işlemi için özel aletler mevcut. Demagnetizer diye google'da arayabilirsiniz. Aliexpresste bolca seçenek olması lazım.
Kullanıcı avatarı
ercangun

Önceki

Dön TSF Saat Servis Merkezi - Watch Service Centre

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 23 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners