Manyetik Alanın Otomatik Saatler Üzerinde Etkisi Nedir ?

Saat Tamiri Ustaları, Ekipmanları, Servis Ve Bakım Merkezlerinden Bilgiler
Forum kuralları
Sayın Üyelerimiz, Saat Servis Merkezi bölümümüzde saat tamiri ve servisi konularındaki sorularınızı saat ustalarına sorabilirsiniz. Ustalar ve merkezler tarafından verilecek tavsiye ve yardımlar gönüllülük prensibi neticesinde yapılmaktadır. Forumumuza üye olan ustalar veya saat tamir merkezlerinin yardım zorunluluğu bulunmamaktadır, sorularınızı sorarken bu durumu dikkate almanızı rica ederiz.

TSF

Manyetik Alanın Otomatik Saatler Üzerinde Etkisi Nedir ?

Mesaj dorian » 25 Ara 2009, 00:09

Sevgili Saat forumu üyeleri...
Buralarda yeniyim, saatlere karşıda büyük zaafım var denebilir...
Sorum olacak üstadlara;

Eta 2824-2 makinalı Hamilton kullanıyorum, genelde 24 saatte 3-4 saniye ileri atıyordu... Geçenlerde bizim ufaklığın eline geçmiş, Buzdolabındaki mıknatıslı süsü almış, saate yapıştırmaya çalışıyor, son anda farkettik :o , şekerle kandırıp aldım elinden saati... Ama o zamandan beri 24 saatte 1,5 dakika ileri gidiyor, yani bana hayatı günde 90 saniye ileriden yaşatmaya başladı. 8-)

Manyetik alanın quartz saatleri bozduğunu biliyordum, ama mekanik saatlere bu kadar etkilediğini acı bi deneyimle öğrendim... Acaba şu anda yapılabilecek bişeyler var mı?

Mesela etrafında mıknatıs gezdirmek gibi, TV'nin önüne 15 saniye tutmak gibi, ya da ocağı yakıp saati ateşe tutmak gibi ;)
Ya da saatçiye götürmek mi çözüm
Kullanıcı avatarı
dorian

Re: Manyetik alanın Otomatik saat üzerinde etkisi

Mesaj nickynick » 25 Ara 2009, 02:12

Bu konuda bir önerim yok ama bir saatin başına gelebileceklerden en kötüsü gelmiş diyebilirim, sanki bilinçli yapılmış gibi :lol:
Time is a great teacher, but unfortunatelly it kills all its pupils.
Kullanıcı avatarı
nickynick

Mesaj polemik » 25 Ara 2009, 14:37

Mıknatıs otomatik saati çok sever ama ne yazık ki otomatik saat mıknatısı sevmez.

Mekanizmaya ayar yapılması gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
polemik

Mesaj Bond » 25 Ara 2009, 16:44

Geçmiş olsun. Linkteki konudan ekstra bilgi alabilirsiniz. Saat zembereğine demanyetizasyon işlemi yapılması gerekebilir.

http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=49&t=721
Kullanıcı avatarı
Bond
Administrator

Mesaj dorian » 25 Ara 2009, 22:35

Bond yazdı:Geçmiş olsun. Linkteki konudan ekstra bilgi alabilirsiniz. Saat zembereğine demanyetizasyon işlemi yapılması gerekebilir.

http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=49&t=721

saat zembereğine demanyetizasyon işlemi için kapağın açılmasına gerek var mı?
Elektrikçi bi arkadaş tüplü tvlerin ekranı mıknatısı sever, mıknatıslanmış metalleride çok güzel manyetikliğini yokeder demişti...

Çok çok ama çok üzüldüm her saate bakışımda etrafta başka bir saat arar oldum, acaba ne kadar ileri gitti diye karşılaştırıyorum... :oops:
Kullanıcı avatarı
dorian

Mesaj Clk » 25 Ara 2009, 23:15

Bence saati televizyondan uzak tutun :) Tüplü televizyonlarda tipki mekanik saatler gibi magnetik alanlardan etkilenen cihazlardir. Elinizde ki saatin cok yüksek degerde magnetik alan icerdigini tahmin etmiyorum ama sonuclari ile ilgili de kimse kesin konusamaz.

Bence olaylara biraz daha profesyonel yaklasip tamiri yetkili bir serviste (mümkünse televizyonu olmayan bir servis) tanir ettirmeniz en saglikli cözüm olacaktir.
TÜRK'üm!!! Ülkem TÜRKIYE CUMHURIYETI, bayragim TÜRK BAYRAGI ve milli icecegim RAKI'dir...
Kullanıcı avatarı
Clk

Mesaj dorian » 26 Ara 2009, 23:21

Saati 2 farklı şehirde 2 farklı saat ile ilgili servis ve destek veren kişilere götürdüm... Sağolsunlar ikiside iyi davrandı...
A servisi saatin manyetik alandan etkilenmesi kısa sürmüş olabilir, dolayısıyla zembereğinin mıknatıslandırmış olma ihtimali yüksek. Bu durumda tekrar ayarlanabilir ama etki geçtiğinde tekrar tekrar ayar gerekebilir, biraz zaman verip 2-3 ay içerisinde tekrar düzelmezse kendisine getirmem gerektiğini söyledi...
B servisi saatin makinasını çok beğendi, ve aynı şekilde saati inceleyip, yüksek manyetik alana maruz kalmamış yoksa etkisi yüksek olur makina bozulur, bir süre ileri gider bir süre geri gider, 4-5 ay sonra kendisini büyük ihtimalle toparlar, beklemekte fada var kasayı açmak çözüm değil, dedi...

Sonuç olarak sanırım biraz daha beklemeye karar verdim, bende saati 5 dk geri alıyorum, saate bakarken de yaklaşık olarak tahmini zamanı buluyorum...

Saati üç şeyden uzak tutuyorum artık,
1. Su'dan,
2. Sıcak'tan,
3. Bizim ufaklık'tan
Kullanıcı avatarı
dorian

Mesaj dorian » 03 Oca 2010, 00:20

evet arkadaşlar saatimi tamir ettim... yakınımızdaki endüstri meslek lisesindeki elektronik bölümüne gittim. durumu anlattım. saatimi gösterdim. sağolsun hoca çok iyi davrandı, yuvarlak bir mıknatıs aldı ve sanki vodoo büyüsü yapar gibi saatin önünde ve arkasında daireler çizerek döndürdü... mıknatısı dairesel hareketlerle saate yaklaştırıp, uzaklaştırdı, ve "biz okuduk üfletik gerisi allaha kalmış" diye esprisinide yaptı... Herneyse sonraki 24 saat saatimde gerçekten düzelme oldu, inanamadım... tekrar eski haline gelmiş günlük 5 saniye sapma yapıyor şimdi...

Böyle de bir macera yaşadım... Çok korkutucuydu benim için, çözüm meğersem mektepteymiş...
Kullanıcı avatarı
dorian

Sonraki

Dön TSF Saat Servis Merkezi - Watch Service Centre

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 21 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners