Balans覺n yerine tak覺lmas覺 ve 癟atal pozisyonu

Saat Mekanizmalar覺 ve Teknik Bilgiler Konusunda Payla覺m B繹l羹m羹
Forum kurallar覺
Say覺n yeler TSF'ye Ho Geldiniz, Saat Mekanizmalar覺 B繹l羹m羹nde Bir癟ok Mekanizma reticisi Firman覺n Model, Kalbre ve Makine Verilerine Detayl覺 Fotoraflar覺 ile Ulaabilirsiniz. Ayr覺ca Saatlerde Kullan覺lan Teknolojileri A癟覺klayan Detayl覺 Bilgilendirme Konular覺n覺 Okuyabilirsiniz.

襤yi Forumlar Dileriz

TSF

Balans覺n yerine tak覺lmas覺 ve 癟atal pozisyonu

Mesaj MehmetCihan » 25 Nis 2022, 19:54

Deerli arkadalar, amat繹r merak覺 ve heyecan覺 ile eski saatlerde s繹k taklar temizleme ve yalama ileri yapmaya 癟al覺覺yorum.
Mutlaka 癟ok fazla p羹f noktalar var ve tek ba覺ma biraz deneme yan覺lma metoduyla ilerliyorum. Bu konuda ilk sorum olacak.

Mekanizmay覺 toplarken 癟atal覺 yerine tak覺p 癟al覺mas覺n覺 test ediyorum ve balans 癟emberini genelde bir ka癟 denemeyle tam yerine oturtup d羹zenli 癟al覺mas覺n覺 salayabiliyorum. Balans覺n ayaklar覺n覺n m羹cevher yuvalar覺na oturmas覺 deil as覺l sorunum. Sorun balanstaki 癟atal覺n itme kuvvetini ilettii noktan覺n pozisyonu. Yani monte ederken tam g繹remiyorum. Mesela 癟atal aya覺n覺n sada yada solda durmas覺n覺n bir 繹nemi var m覺. K覺saca bilen bir arkada yada bir profesyonel bilgi aktar覺rsa sevinirim.

Resim

Resim
Kullan覺c覺 avatar覺
MehmetCihan

Kay覺t: 17 Oca 2022, 09:48

Re: Balans覺n yerine tak覺lmas覺 ve 癟atal pozisyonu

Mesaj Zaman繹l癟er » 29 Nis 2022, 12:55

Merhaba g羹zel bir ura覺 edinmisiniz, b繹ylece el maharetlerinizi gelitirme f覺rsat覺 bulucaks覺n覺z. Tecr羹belerinizin artmas覺 dileklerimle.....

sorular覺n覺za gelince, T羹rk saat癟ileri i癟ersinde kesin bir terim ve tabirler s繹zl羹羹 olmamas覺na ramen genelde, par癟alar覺n isimlendirilmesi...

- Balansdaki ta: asak ta覺

- atal: Maa deniyor.

Balans覺n tak覺l覺 olduu, ana platine konan par癟ayada k繹pr羹.

Dolanarak gelen metal par癟aya Pand羹l, d覺daki tak覺l覺 olan son noktaya boncuk, ondan sonraki zaman ayarlama i癟inde kullan覺lan pand羹l羹n i癟inden ge癟tii tertibata roket.

Masan覺n sada yada solda olmas覺n覺n fark覺 ve 繹nemi yok, pozisyonu, siz komple balans覺 takarken nas覺l rahat bir konumda olaca覺n覺 tespit edip 繹yle yap覺caks覺n覺z. Tasar覺mlarda farkl覺l覺klar olabilir, Balans k繹pr羹s羹 sadan veya soldan tak覺lma ( oturma) olabilir. Bu esnada dikkat ediceiniz husus, balans覺n oturduu yeri balans覺n direk ucuyla tutturabilmeniz, sonra hafif癟e k繹pr羹y羹 yerine b覺rak覺yorsunuz, arada kalan bolukdada balans覺n kemerinden (Cemberden) sal覺n覺m覺 ger癟ekletirebilmek i癟in c覺mbizin覺zla asak ta覺n覺 masaya oturmaya 癟al覺覺yorsunuz, bu esnada 繹nce asak ta覺n覺n sal覺n覺ms覺z ekilde durduu yeri altdan bakt覺覺n覺zda nerede olduunu 羹stden tahmin ekilde 癟al覺覺癟aks覺n覺z, ben hep balans覺n eklinden yola 癟覺karak 羹stden izlenimde yerini beynimde tespit ederek yerletirim, Bir ince 羹癟l羹 cama yazan kalemlede iaretleyerek bunu 羹stden g繹rebileceiniz ekile getiripde bal覺yabilirsiniz sonrada silersiniz, 繹rnein, 羹stden bakt覺覺m ekilde nerede olabilecei gibi bir g繹z karar覺 ile bu ilemi k繹pr羹den c覺mb覺zla tutatarak gerekirse saa sola gibi, umar覺m tarif edebilmiimdir.......ileride maharetleriniz antremanlarla 癟oald覺覺nda , zorluk 癟ekmeden 癟ou balans覺 ilk defada tak覺癟aks覺n覺z zaten, sonra hafifi k繹pr羹y羹 b覺rak覺p yerine oturtup viday覺 s覺k覺cak ve sal覺n覺m覺n ve baar覺n覺z覺n keyfini 癟覺kar覺caks覺n覺z.......kolay gelsin....

Resim

Belki bu ugrasinizi ileride uzmanligada cevirirsiniz, Bursada ilk Saatcilik ve Mikroteknik okulumuzun acildi, ileride cok daha fazla kaliteli ustalar yetistirecegiz insAllah. Ayni zamanda Meslek liselerindede ders olarak taninmasi icin ugraslar s羹r羹yor....

Bu vesile ilede burdan Saatciler vakfina ve t羹m emek veren basta Fatih ustamada tesekk羹rlerimizi iletirim.....
Turcarum horologica artifex.
Kullan覺c覺 avatar覺
Zaman繹l癟er

Ya: 55
Kay覺t: 10 Haz 2018, 15:07

Mesaj MehmetCihan » 29 Nis 2022, 22:19

Zaman繹l癟er yazd覺:Merhaba g羹zel bir ura覺 edinmisiniz, b繹ylece el maharetlerinizi gelitirme f覺rsat覺 bulucaks覺n覺z. Tecr羹belerinizin artmas覺 dileklerimle.....

sorular覺n覺za gelince, T羹rk saat癟ileri i癟ersinde kesin bir terim ve tabirler s繹zl羹羹 olmamas覺na ramen genelde, par癟alar覺n isimlendirilmesi...

- Balansdaki ta: asak ta覺

- atal: Maa deniyor.

Balans覺n tak覺l覺 olduu, ana platine konan par癟ayada k繹pr羹.

Dolanarak gelen metal par癟aya Pand羹l, d覺daki tak覺l覺 olan son noktaya boncuk, ondan sonraki zaman ayarlama i癟inde kullan覺lan pand羹l羹n i癟inden ge癟tii tertibata roket.

Masan覺n sada yada solda olmas覺n覺n fark覺 ve 繹nemi yok, pozisyonu, siz komple balans覺 takarken nas覺l rahat bir konumda olaca覺n覺 tespit edip 繹yle yap覺caks覺n覺z. Tasar覺mlarda farkl覺l覺klar olabilir, Balans k繹pr羹s羹 sadan veya soldan tak覺lma ( oturma) olabilir. Bu esnada dikkat ediceiniz husus, balans覺n oturduu yeri balans覺n direk ucuyla tutturabilmeniz, sonra hafif癟e k繹pr羹y羹 yerine b覺rak覺yorsunuz, arada kalan bolukdada balans覺n kemerinden (Cemberden) sal覺n覺m覺 ger癟ekletirebilmek i癟in c覺mbizin覺zla asak ta覺n覺 masaya oturmaya 癟al覺覺yorsunuz, bu esnada 繹nce asak ta覺n覺n sal覺n覺ms覺z ekilde durduu yeri altdan bakt覺覺n覺zda nerede olduunu 羹stden tahmin ekilde 癟al覺覺癟aks覺n覺z, ben hep balans覺n eklinden yola 癟覺karak 羹stden izlenimde yerini beynimde tespit ederek yerletirim, Bir ince 羹癟l羹 cama yazan kalemlede iaretleyerek bunu 羹stden g繹rebileceiniz ekile getiripde bal覺yabilirsiniz sonrada silersiniz, 繹rnein, 羹stden bakt覺覺m ekilde nerede olabilecei gibi bir g繹z karar覺 ile bu ilemi k繹pr羹den c覺mb覺zla tutatarak gerekirse saa sola gibi, umar覺m tarif edebilmiimdir.......ileride maharetleriniz antremanlarla 癟oald覺覺nda , zorluk 癟ekmeden 癟ou balans覺 ilk defada tak覺癟aks覺n覺z zaten, sonra hafifi k繹pr羹y羹 b覺rak覺p yerine oturtup viday覺 s覺k覺cak ve sal覺n覺m覺n ve baar覺n覺z覺n keyfini 癟覺kar覺caks覺n覺z.......kolay gelsin....

Resim

Belki bu ugrasinizi ileride uzmanligada cevirirsiniz, Bursada ilk Saatcilik ve Mikroteknik okulumuzun acildi, ileride cok daha fazla kaliteli ustalar yetistirecegiz insAllah. Ayni zamanda Meslek liselerindede ders olarak taninmasi icin ugraslar s羹r羹yor....

Bu vesile ilede burdan Saatciler vakfina ve t羹m emek veren basta Fatih ustamada tesekk羹rlerimizi iletirim.....

Deerli arkada覺m benim i癟in 癟ok k覺ymetli bilgiler bunlar. Yazd覺klar覺n覺z 覺覺覺nda imdi daha kolay oldu. Fakat yine de bu ii yaparken yapt覺覺m bir hatay覺 belirteyim. Tabi bu yorum yine benim gibi bir amat繹re ait, doru deilse d羹zeltin beni. K繹pr羹y羹 yerine oturturken saat zembereinde g羹癟 vard覺 yani kuruluydu bir miktar. Buda maa vas覺tas覺yla balansa g羹癟 aktar覺m覺 yapt覺覺 i癟in maa serbest deildi. Yani asak ta覺n覺n yerine oturup maayla beraber balans覺n tatl覺 bir ekilde hafif saa sola sal覺n覺m覺n覺 izlememe engel oldu.

Okul demisiniz benim gibiler i癟in b羹y羹k ihtiya癟. Hi癟 bir ekonomik kayg覺m yok sadece mekanik saatlere hayranl覺覺m ve mekanik saatlerin tarihinin bir par癟as覺 olmak i癟in 繹renmek isterim. Tekrar teekk羹rler.
Kullan覺c覺 avatar覺
MehmetCihan

Mesaj bengisaat » 12 Haz 2022, 13:17

Ustalar balans覺 takarken farkl覺 y繹ntemler kullan覺r.
ou rasgele pozisyonda tak覺p bask覺y覺 oturtmadan balans覺 ne tarafa doru gidemiyorsa balans覺 f癟hafif癟e kald覺r覺p engeli ge癟tiinde b覺rak覺r ve saat 癟al覺maya balad覺覺nda bask覺y覺 bast覺r覺p civatay覺 takar.
Kimi maan覺n 癟atal覺 hangi tarafa yak覺nsa o taraftan biraz daha ileriye doru oturtur yine saat 癟al覺maya balay覺nca bask覺y覺 oturtur.
rnein ikinci resimde maan覺n 癟atal覺 sol tarafa dayanm覺 durumda ve bu lekildeyken arak ta覺 sada kald覺ysa saat y繹n羹ne 癟evirince d繹necek b覺rak覺nca ilk konumuna geri d繹nerek t覺k diye kal覺p ters y繹ne d繹nemeyecek.
Bask覺y覺 tam oturtmadan balansta boluk varken hafif癟e kald覺r覺p engeli ge繹ene kadar 癟evirin ,b覺rak覺nca 癟al覺acak

B繹yleyken arak ta覺n覺n biraz daha sola doru getirilip 癟atal覺 kar覺lad覺覺 zaman zaten hissedeceksiniz bask覺y覺 yava癟a yerine oturtulmas覺 eklindedir
facebook.com/saatatolyesi/
Kullan覺c覺 avatar覺
bengisaat

Ya: 62
Kay覺t: 30 Eki 2010, 00:39

Mesaj MehmetCihan » 12 Haz 2022, 21:45

bengisaat yazd覺:Ustalar balans覺 takarken farkl覺 y繹ntemler kullan覺r.
ou rasgele pozisyonda tak覺p bask覺y覺 oturtmadan balans覺 ne tarafa doru gidemiyorsa balans覺 f癟hafif癟e kald覺r覺p engeli ge癟tiinde b覺rak覺r ve saat 癟al覺maya balad覺覺nda bask覺y覺 bast覺r覺p civatay覺 takar.

evet bu y繹ntemi de denemelerimle kefettim. Pratik y繹ntem. Yeni balayanlar i癟in sorun u, eer balans zorlan覺rsa 癟atal覺 eme olas覺l覺覺 y羹ksek.
癟ok teekk羹rler ustam.
Kullan覺c覺 avatar覺
MehmetCihan

D繹n TSF Saat Mekanizmalar覺 & Teknik Bilgiler - Movements & Technical Info

Kimler 癟evrimi癟i

Bu forumu gezen kullan覺c覺lar: Hi癟 bir kay覺tl覺 kullan覺c覺 yok ve 32 misafir

TSF Partner Brands & Medias
Ancon
Arnold & Son
Ateliers deMonaco
Audemars Piguet
Badollet Geneve
Bell & Ross
Breitling
Chopard
Concord
Gucci
Hautlence
Hublot
Linde Werdelin
Maîtres du Temps
Manufacture Royale
Oris
Parmigiani Fleurier
Snyper Geneve
Steinhart
Watchonista

Facebook  Twitter  Instagram  Youtube  RSS Portal    |    Gallery    |    Blog    |     Advertise / Reklam / Contact      

All brand names and trademarks are the property of their respective owners